Thursday , 23 February 2023

AKTUALITET

DARDHA: TURIZMI NË ZONAT E MBROJTURA NË SHKODËR PËR VITIN 2022 KA RRITJE

Turizmi në zonat e mbrojtura në Shkodër për vitin 2022 ka rritje. Shprehet kështu drejtori i ADZM Shkodër, Agim Dardha. Ai thotë se në fundjava në Theth hyjnë mbi 1 mijë persona. Sipas Dardhës, problematikat në këto zona janë ato të aksidenteve që ndodhin në shtigjet e alpeve, si edhe ndotja e mjedisit… Ndër të tjera, Dardha tha se ka …

Lexo me shume

LAÇI GATI TË BËHET ME SPITAL TË RI

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, ka inspektuar spitalin e ri të Laçit, i rindërtuar pas dëmtimit nga tërmeti, i cili pritet që të fillojë punën së shpejti. Gjatë inspektimit, Manastirliu tha se ky spital do të jetë model për gjithë spitalet bashkiake në vend, ndërkohë kapacitetet e këtij spitali janë deri në 40 shtretër… Godina 50 vjeçare …

Lexo me shume

MJETET MOTORIKE NË PLAZHE. PUSHUESIT NË VELIPOJË: TË HIQEN PLOTËSISHT

1 ditë pas ngjarjes së rëndë në Himarë, ku një 7-vjeçare humbi jetën pasi u godit nga një mjet motorik, situata në plazhe duket më e qetë. Në plazhin e Velipojës nuk shihen në qarkullim mjetet motorike. Ndërkohë, pushuesit në këtë plazh kërkojnë që mjetet motorike të hiqen plotësisht. Ato kërkojnë që shteti të marrë masa, pasi janë kthyer në …

Lexo me shume

LEZHE, MJETET E LUNDRIMIT NE MONITORIM

Mjetet e lundrimit që lëvizin në vijen bregdetare të Lezhës po mbahen në monitorim të vazhdueshem nga Policia Kufitare, me qëllim që të mos jenë shqetësim për pushuesit. Që prej nisjes së sezonit turistik dhe deri më tani janë bllokuar 9 motorra ujit dhe ndëshkuar drejtuesit e tyre, pasi janë kapur në shkelje të rregullave të përcaktuara më ligj. Shefi …

Lexo me shume

FLUKS AUTOMJETESH NË PIKËN KUFITARE TË MURIQANIT

Kjo e hënë e 1 gushtit e ka gjetur pikën kufitare të Muriqanit me një fluks të lartë të automjeteve. Radhët shfaqen që në hyrje të doganës… Në bazë të dhënave të 2 ditëve të fundit, në këtë pikë kufitare kanë hyrë dhe dalë mbi 42 mijë shtetas. Në hyrje mbi 25 mijë shtetas, ndërsa në dalje 17 mijë persona. …

Lexo me shume

U PADIT NË PROKURORI NGA FERMERËT, REAGON MARK BABANI

Pas padisë në Prokurorinë e Shkodrës nga fermerët ka reaguar vetë kryetari i Bashkisë Vau i Dejës, Mark Babani. Në një prononcim për mediat, Babani tha se bashkia nuk ka lidhje me këtë pjesë, ndërkohë që padia vjen si rezultat i sulmeve që janë bërë në këtë bashki. Sipas tij, fermerët nuk janë ato 6 persona që kanë firmosur padinë. …

Lexo me shume

PROTESTË PARA GJYKATËS SË SHKODRËS

Qytetarë dhe të afërm të ish shefit të rendit Saimir Rrustemi u mblodhën këtë të dielë para gjykatës së rrethit gjyqësor Shkodër për të protestuar për lirimin e tij. Me pankarta në duar ku shkruhej: “Nderoni veten! Lironi shef Saimirin”, “Shkodra do shef Saimirin… Jo Kriminelët”, “Shef Saimiri, krenaria e policisë”, qytetarët besonin te pafajësia e Rrustemit. 13 punonjës policie, …

Lexo me shume

LEZHE, MALI I BALLDRENIT NE FLAKE

Zjarri i rënë prej pasdites të së hënës në kuroren e gjelbert me pisha në dalje të qytetit të Lezhës ka deportuar në masivin pyjor të fshatit Balldre në Lezhë. Prej pasditës të së martes flaket janë përhapur në disa drejtime në malin e këtij fshati, duke rrezikuar shpesh herë dhe zonen e banuar. Në terren ndodhen 3 mjete zjarrfikese …

Lexo me shume

VIJOJNË VJEDHJET NË INVESTIMET PUBLIKE NË SHKODËR

Bashkia Shkodër vijon të përballet me dëmtime dhe vjedhje të investimeve publike, duke u kthyer në shqetësim serioz. Hyrja e qytetit është rasti më i fundit, ku janë marrë rreth 400 metra kabllo, duke zhytur në errësirë një pjesë të këtij segmenti rrugor. Altin Salihi, shefi i njësisë së ofrimit të sherbimeve në Bashkinë e Shkodrës, u ka bërë thirrje …

Lexo me shume

ZJARRET NË QARKUN E SHKODRËS

Qarku i Shkodrës është një ndër qarqet më të prekura nga zjarret. Për këtë, prefektja e Qarkut Shkodër, Majlinda Angoni, i bën thirrje qytetarëve dhe administratorëve që të kenë një bashkëpunim në komunitet, pasi duhet lajmërim sa më i shpejtë në rastet e zjarreve. Angoni kërkon që bashkitë ta marrin me seriozitet këtë situatë, ndërsa paralajmëron se do ndëshkohen të …

Lexo me shume