Friday , 17 September 2021

AKTUALITET

SITUATA E ZJARREVE NË BASHKINË PUKË

Nuk njeh përmirësim situata e zjarrit në malin e Tërbunit në Pukë. Në zonë u ngjit sërish kryebashkiaku Gjon Gjonaj, i cili ka kërkuar sërish ndërhyrjen nga ajri. 50 ushtarë profesionistë të mbërritur nga Tirana, 12 zjarrfikës, 8 punonjës të Shërbimit Pyjor dhe 25 punonjës nga Shërbimet Komunitare në bashki po punojnë për kufizimin e zjarrit, por era e fortë …

Lexo me shume

SEZONI TURISTIK NË BASHKINË SHKODËR

Sezoni turistik për këtë vit në Bashkinë Shkodër i ka tejkaluar pritshmëritë. Shprehet kështu drejtori i turizmit në Bashkinë Shkodër, Gentian Mema. Ai thekson se Velipoja dhe Thethi vijojnë të jenë dy zonat më të frekuentuara. Ai ndalet të flasë për Thethin, i cili ka frekuentim të lartë, edhe pse jo si në nivelet e 2019, ndërkohë rruga ka një …

Lexo me shume

FESTA E “SHËN RROKUT” NË SHIROKË

Festa e “Shën Rrokut” mbledh çdo vit me 16 gusht dhjetëra besimtarë në zonën e Shirokës. Besimtarët kujtojnë shtegtimin që ky shenjt bëri në këtë zonë, duke qenë mbrojtësi i peshkatarëve që në ujërat e liqenit siguronin jetesën. Në fjalën e tij para besimtarëve, arqipeshkvi i dioqezës Shkodër, Pult, Imzot Angelo Massafra, tha se Shën Rroku ka folur në emër …

Lexo me shume

SITUATA E ZJARREVE NË BASHKINË PUKË

Kryebashkiaku i Pukës, Gjon Gjonaj, është ngjitur sërish në Malin e Tërbunit, aty ku vatrat e zjarrit vijojnë ende të jenë aktive. Gjonaj tregon se dëmet janë të mëdha, që do ta paguajnë shumë breza, ndërkohë kërkon që në parlamentin e ri të ketë ligje drastike për ato që dëmtojnë pyjet. Në Bashkinë Pukë, situata nga zjarret vijon të jetë …

Lexo me shume

MESAZHET E FAMULLITARIT TË SHKODRËS PËR FAMILJEN

Nga mesha e kësaj të dielë në katedralen e Shkodrës, famullitari i Shkodrës, Dom Vlash Palaj, u ndal përsëri tek familja. Ai tha se jeta është e lidhur ngushtë me realitetin e familjes dhe të tregojmë energjitë për të mbrojtur familjen. Një mesazh e kishte sërish edhe për emigrantët, që të mos harrojnë vendlindjen, pasi janë bekimi më i madh …

Lexo me shume

SITUATA E ZJARREVE NË QARKUN SHKODËR

Prefektura e Qarkut Shkoder ka informuar per punen e bere gjate se shtunes ne vijim te operacioneve ne Qarkun Shkoder ne luften kunder zjarreve. Keshtu, kane vijuar operacionet per shuarjen e zjarreve ne dy vatrat me problematike, ate te Terbunit ne Bashkine Puke dhe Flet te Bashkise Fushe Arrez. Ne Terbun kane marre pjese ne operacion 150 ushtare dhe rreth …

Lexo me shume

LEZHE, VIJON TE JETE AKTIV ZJARRI NE PATALEJ

Zjarri i rënë në fshatin Patalej të Njesisë Administrative të Kolshit në Lezhë vijon të jetë aktiv. Sipas të dhënave nga Mbrojtja Civile në këtë zonë deri tani janë djegur 20 hektarë shkurre dhe pemë, ndërsa favorizuar dhe nga era flaket po përhapen në veri-lindje të fshatit, por fatmiresisht nuk përbën rrezik për zonen e banuar. Në terren ndodhen ndodhen …

Lexo me shume

“MBI 100 MIJË VAKSINA TË KRYERA NË 2 JAVËT E PARA TË GUSHTIT”

Në Shqipëri kemi 1.8 mln doza të mbërritura të vaksinave të ndryshme të cilat janë efektive. Shprehet kështu ministrja e shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, e cila fton qytetarët që të shfyrtëzojnë muajin gusht, ku tashmë vaksinimi +18 vjeç po vijon. Vetëm në 13 ditët e para janë më shumë se 100.000 vaksinime të kryera në vend deklaroi Manastirliu. Ndër të tjera, …

Lexo me shume

ZYRAT E APLIKIMIT PËR DOKUMENTE BIOMETRIKE TË HAPURA EDHE TË SHTUNËN

Zyrat e aplikimit për dokumente biometrike janë të hapura edhe ditët e shtuna, për të përballuar fluksin e aplikimeve që është shtuar me kthimin në atdhe të shqiptarëve që jetojnë e punojnë jashtë. Drejtori i Përgjithshëm i Gjendjes Civile, Bledar Doracaj, dhe përfaqësuesi i Kompanisë Koncesionare, Olivier Laurence, inspektuan një zyrë të aplikimit në kryeqytet. Doracaj njoftoi se të hapura …

Lexo me shume

SITUATA E ZJARREVE NË VEND, REAGON IMZOT ANGELO MASSAFRA

Arqipeshkvi i dioqezës Shkodër – Pult, Imzot Angelo Massafra, ka folur për situatën e zjarreve në vendin tonë. Madje, ai e quan një krim kundër natyrës dhe për këtë krim shpreson që Zoti do na falë. Të jemi më shumë të kujdesshëm dhe të mbrojmë natyrën është apeli i Massafrës. Situata e zjarreve në vendin tonë është e rëndë nga …

Lexo me shume