Thursday , 23 February 2023

AKTUALITET

MANASTIRLIU FLET PËR QENDRAT SHËNDETËSORE VERORE NË VEND

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, ka bërë me dije se nga 15 qershori deri më sot janë më shumë se 14 mijë vizita dhe shërbime që janë ofruar për pushuesit vendas dhe të huaj. Më shumë se 4 mijë janë pushues të huaj, turistë, të cilët kanë ardhur dhe kanë marrë shërbime falas në qendrat shëndetësore verore …

Lexo me shume

NDOTJA E MJEDISIT NË NJËSINË RRETHINA

Në Njësinë Administrative Rrethina vazhdon pastrimi i inerteve të depozituara në mënyrë të jashtëligjshme. Janë evidentuar 11 vendgrumbullime, prej të cilave tashmë 3 janë pastruar dhe vijon puna për pastrimin e të tjerave në territor. Administratori Erjon Selgjekaj i bën thirrje banorëve të bashkëpunojnë për evidentimin e individëve që depozitojnë inertet në sheshe publike duke shkelur ligjin. Ai paralajmëron masa …

Lexo me shume

PLAZHI I VELIPOJËS RRIT CILËSINË E SHËRBIMEVE

Turistët kanë filluar të dynden drejt plazhit të Velipojës, pjesa më e madhe e tyre janë nga Kosova, ndërsa ata shprehen të kënaqur me kushtet që ofrohen… Sa i përket sigurisë në plazhe në të gjitha stacionet e plazhit janë vendosur vrojtues, të cilët kanë vite që punopjnë dhe shprehen se probleme nuk ka pasur dhe se situata është e …

Lexo me shume

MANASTIRLIU: KEMI DYSHIME SE NË SHQIPËRI QARKULLON VARIANTI DELTA

Javët e hapura të vaksinimit do të vijojnë. Një fakt i tillë u bë i ditur nga ministrja e shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, e cila tha se këto ditë kanë treguar që vaksinimi i hapur ka funksionuar. Manastirliu shtoi se kemi dyshime të arsyeshme se në Shqipëri qarkullon varianti Delta, por ende jemi në pritje të rezultateve. Sipas Manastirliut, vaksina është …

Lexo me shume

BANORËT NË LAGJEN “MARK LULA” PROTESTOJNË PËR “DISKRIMINIM” NË INVESTIM

Rruga “Gjino Berri” ne lagjen Mark Lula i është nënshtruar një rikonstruksioni të pjesshëm dhe ky ka qenë shkaku që banorët e kësaj rruge në këtë lagje kanë protestuar kundër këtij investimi, i cili nuk përfshin 40 metrat e fundit të rrugës duke lënë 5 familje në këtë rrugë pa asfalt… Inxhinieri zbatues i punimeve sqaron për Tv rozafa kontratën …

Lexo me shume

MANASTIRLIU: JEMI TË SHQETËSUAR, KEMI RRITJE TË RASTEVE POZITIVE

Java e hapur e vaksinimit për personat +18 vjeç krijon mundësinë për të rritur mbulesën vaksinale, por varianti Delta është një moment për të rritur ndërgjegjësimin për tu vaksinuar. Shprehet kështu ministrja e shëndetësisë, Ogerta Manastirliu. Ajo e pranoi se kemi rritje të rasteve pozitive dhe për këtë jemi të shqetësuar tha Manastirliu.

Lexo me shume

ÇIPA: SITUATA NË MEDIA ËSHTË PËRKEQËSUAR

Situata në media është përkeqësuar kohët e fundit. Një gjë e tillë theksohet nga kryetari i Unionit të Gazetarëve Shqiptarë, Aleksandër Çipa, që shton se detyrimi për dixhitalizimin ka rënduar kapacitetet financiare të mediave. Ai komentoi edhe presionet e qeverisë me media të caktuara…

Lexo me shume

“NË KOHËT E FUNDIT PO SHTOHET HAKMARRJA”

Në kohët e fundit po shtohet hakmarrja në vendin tonë. Shkak për këtë po bëhet droga. Një gjë e tillë pohohet nga Nikollë Shullani, kryetar i shoqatës “Misionarët e paqes dhe pajtimit të gjaqeve”, i cili flet për këtë fenomen për TV Rozafa. Shullani kërkon ndërhyrjen e institucioneve përgjegjëse për eleminimin e një fenomeni të tillë, që po dëmton shoqërinë …

Lexo me shume

BIZNESET E LEZHES DHE SHENGJINIT NE PROTESTE

Ora policore ka ngritur në proteste bizneset e zonës turistike të Shëngjinit dhe ata të organizimit të eventeve të ndryshme ne Lezhe. Ata u mblodhen para Bashkisë së Lezhës, duke kërkuar zgjatjen e orarit të muzikes, të pakten deri në mesnate, pasi sipas tyre kjo situatë po i dëmton rëndë ekonomikisht për të dytin vit radhazi. Të njëjtin shqetësim shprehin …

Lexo me shume

BARET DHE RESTORANTET, NJË ORË MË SHUMË MUZIKË

Komiteti i Ekspertëve ka propozuar në mbledhjen e kësaj të hënë zgjatjen e orarit të muzikës nga 22:00 në 23:00, ndërsa masat e tjera vazhdojnë të jenë në fuqi siç kanë qenë më parë. Zëvendësministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli, u shpreh se kemi një situatë të qëndrueshme epidiemologjike në një kohë që turizmi ka filluar normalisht. Lidhur me të shtruarit …

Lexo me shume