Thursday , 23 February 2023

AKTUALITET

SHKRUMBOHET NGA ZJARRI MASIVI PYJOR NE DALJE TE LEZHES

Një vater e rrezikshme zjarri vuri ne panik banore e biznese ne periferi të qytetit të Lezhës, përgjatë superstrades Lezhë-Shkoder. Flaket të cilët u shfaqen rreth orës 20:00 të së hënës, përfshinë masivin pyjor në këtë zonë. Zjarri u përhapen me shpejtësi në disa drejtime, duke iu afruar disa bizneseve dhe shtepive te banimit, ndersa zjarrfikesit të ndihmuar dhe nga …

Lexo me shume

PUSHUES TE PAKTE NE BREGDETIN E SHENGJINIT

Teksa sezoni turistik po hyn drejt pikut të tij, kjo është pamja e Shëngjinit në këtë mes korriku. Numri i pushuesve është mjaft i ulet krahasuar me të njejten periudhe të një viti më parë, çka e dëshmojnë dhe çadrat dhe shezlonget e mbyllura. Pushuesit thonë se çmimet janë dyfishuar, duke u bërë të përballueshme për ta, ndërsa shqetësim mbeten …

Lexo me shume

MONITORIMI I BOMBULAVE TË GAZIT NË VELIPOJË

Një grup pune nga Prefektura e Qarkut Shkodër, Bashkia Shkodër dhe Inspektoriati Shtetëror Teknik Industrial zbritën këtë të marte në terren në plazhin e Velipojës. Në fokus ishte zbatimi i masave në kuadër të sezonit turistik dhe monitorimi i bombulave të gazit. Drejtori i Inspektoriatit Shtetëror Teknik Industrial, Merilian Kurtaj, thotë se 80% e aksidenteve të monitoruara nga ISHTI ndodhin …

Lexo me shume

MUAJI KORRIK NIS ME ZJARRE NE LEZHE

Përpos të nxehtit përvëlues muaji korrik ka nisur edhe me zjarre në Lezhë. Mbi 30 hektarë pyje janë shkrumbuar nga flaket e zjarrit në malen e Rrencit në zonen e Torovicës. Një zjarr i rënë prej tre ditësh në Velipojë deportoi mëngjesin e së dieles në territorin e Bashkisë Lezhë. Të ndihmuar nga era dhe temperaturat e larta flaket u …

Lexo me shume

“JEMI IZOLUAR”, BANORET E MILOTIT NE PROTESTE

Mbyllja e hyrje daljeve në rrugen e kombit ka ngritur në proteste banoret e Milotit. Ata u mblodhen, duke kundërshtuar këtë vendim të Autoritetit Rrugor Shqiptar që sipas tyre i ka izoluar. Vendosja e barrierave të betonit në të gjithë gjatësinë e rrugës në pjesen e Milotit ka vështiresuar edhe levizjen e këmbësoreve si dhe ka penalizuar bizneset qe ndodhen …

Lexo me shume

“RRITJA E PAGAVE TË MJEKËVE DHE INFERMIERËVE NIS NGA MUAJI KORRIK”

Nga Urgjenca e QSUT, ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, tha se kemi marrë masat për të përballuar fluksin e shtuar, teksa 100 mjekë të specializuar i shtohen sistemit shëndetësor këtë muaj. Manastirliu premtoi se rritja e pagave të mjekëve dhe infermierëve nis nga muaji korrik. Ministrja Manastirliu ka parë nga afër punën e stafeve mjekësore në Urgjencën e Sëmundjeve të …

Lexo me shume

SHTIM I RASTEVE ME COVID-19 NË VELIPOJË

Një shtim i rasteve me Covid-19 po vihet re në këtë sezon turistik në plazhin e Velipojës. Një gjë e tillë pranohet edhe nga mjekët pranë qendrave shëndetësore verore në Velipojë dhe Rrjoll. Mjekët bëjnë me dije se janë identifikuar 11 raste infektimesh me Covid-19. Ato theksojnë se qendrat janë të plotësuara me staf mjekësor dhe autoambulancë, që shërben përgjatë …

Lexo me shume

RRUGES I DEL PRONARI, IZOLOHEN 45 FAMILJE NE LEZHE

45 familje në fshatin Babullojë të Lezhës janë izoluar, pasi një pjese të rruges që i lidh me supestraden Lezhë-Laç i ka dalë pronari. Bëhet fjalë për 50 metra rrugë për të cilen një banor i fshatit pretendon pronësinë duke e rrethuar dhe bllokuar lëvizjen. Kjo situatë vijon prej 9 muajsh dhe përballë mos gjetjes së një zgjidhje banoret u …

Lexo me shume

LIRIMI I HAPËSIRAVE PUBLIKE NË BASHKINË SHKODËR

Lirimi i hapësirave publike vijon të jetë në fokus të Bashkisë Shkodër. Këtë të mërkurë, aksioni u përqëndrua në rrugët “Qemal Draçini”, “Martin Camaj” dhe Pogej. N/kryetari i Bashkisë Shkodër, Ardit Qylybyli, duke folur për aksionin, tha se ka pasur edhe kundërshtime nga shitësit ambulantë, por kërkohet mirëkuptimi i tyre, pasi ka pasur denoncime të shumta në zonën e Rusit. …

Lexo me shume

RASTE TË DYSHUARA NË VEND PËR LINË E MAJMUNIT?

Kanë mbërritur në Shqipëri testet e para për diagnostikimin e rasteve të dyshuara me linë e majmumit apo kontakteve të tyre. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manatirliu, vizitoi laboratorin e referencës në Institutin e Shëndetit Publik, ku bëri me dije se testimet për linë e majmunit do të kryhen në Shqipëri. Ajo tha se Shqipëria është një vend …

Lexo me shume