Thursday , 23 February 2023

AKTUALITET

ADEMI: NË RËRË NUK KA NDËRTIME ME BETON

Nuk kemi asnjë informacion nëse do ketë apo jo ndërhyrje në prishjen e ndërtimeve pa leje në Velipojë. Shprehet kështu kryetarja e Bashkisë Shkodër Voltana Ademi e cila thekson se zona e plazhit nuk ka një situatë të tillë ku ka ndërtime betoni në rerë… Pritet që javën e ardhshme të ketë ndërhyrje në Velipojë ndërsa Ademi u shpreh se …

Lexo me shume

HAPET SEZONI TURISTIK NË VELIPOJË

Fëmijë të cilët mësojnë sportet ujore dhe kushtuar këtyre fëmijvë. Sporte këto të cilat Velipoja i ofron dhe ka kushtet dhe mundësitë që të zhvillohen. Në Velipojë është hapur zyrtarisht sezoni turistik me aktivitete të ndryshme në sportet ujore për fëmijët. Kryetarja e Bashkisë së Shkodrës së bashku me organizatorët e këtij aktiviteti hapës të sezonit turistik u shprehen se …

Lexo me shume

SHQIPËRIA HAP KUFIJTË DHE HEQ KUFIZIMET

Shqipëria heq kufizimet për të gjithë shtetasit shqiptarë dhe të huaj që duan ta vizitojnë. “Nuk ka asnjë kufizim në hyrje, nuk kërkohet as Testi Covid-19 dhe asnjë dokument tjetër i veçantë” njoftoi këtë të shtunë Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme. Kështu, për të gjithë individët që hyjnë në Shqipëri në rrugë tokësore nuk aplikohet detyrimi i karantinimit …

Lexo me shume

MANASTIRLIU INSPEKTON FILLIMIN E PUNIMEVE NË SPITALIN E SHKODRËS

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, ka inspektuar fillimin e punimeve në Spitalin Rajonal të Shkodrës, për rikonstruksionin e bllokut operator. Në fjalën e saj, Manastirliu tha se sfida të reja na presin, pasi pandemia ende nuk ka përfunduar. Ndërkohë, drejtori i spitalit të Shkodrës, Ardian Dajti, u shpreh se me këtë investim do të rinovohen edhe aparaturat …

Lexo me shume

PROBLEMET ME ENERGJINE NE SHENGJIN, REAGON OSHEE

Ndërprerjet e energjisë elektrike në zonen turistike të Shëngjinin kanë ardhur si shkak i ndërhyrjeve, që po realizohen që të mos ketë probleme gjatë sezonit turistik. Ky fakt bëheti ditur nga Drejtori Rajonal i Operatorit të Shpërndarjes së Energjise Elektrike Armand Zhuka, sipas të cilit prej ditësh po punohet për sistemimin e linjave për tju përgjigjur nevojes, duke qenë se …

Lexo me shume

BIZNESET NE SHENGJIN NUK DEKLAROJNE TE ARDHURAT

Pavarësisht se Shëngjini kishte fundjaven e kaluar vizitorë të shumtë, pjesa më e madhe e bizneseve, rezultojnë se nuk kanë prerë asnjë kupon tatimor. Kjo situatë ka vijuar përgjatë gjithë muajit maj, ndërsa bizneset kanë shmangie edhe në deklarimet e punonjësve. Problematika u prezantua nga Drejtoresha e Përgjithshme e Tatime Delina Ibrahimaj, gjatë një takimi me bizneset që operojnë në …

Lexo me shume

PUNONJESIT E HEC-eve ULEZ-SHKOPET NE JAVEN E DYTE TE PROTESTES

Protesta kundër vendimit të kompanisë turke që menaxhon hidrocentralet e Ulzës e Shkopetit për shkurtimin e punonjësve shqiptarë ka hyrë në javën e dytë. Punonjës, familjarë, banorë të zonës u mblodhën sërish para hyrjes së Hecit të Ulzës për të kërkuar zhbërjen e asaj që e konsiderojnë reformë që i lë pa bukë. Në mbështetje të tyre ishin edhe sindikalistë …

Lexo me shume

MBËRRIJNË DOZAT E DYTA TË VAKSINËS PËR MËSUESIT NË SHKODËR

Kanë mbërritur këtë të premte dozat e dyta të vaksinës për mësuesit në Shkodër. Një gjë e tillë theksohet edhe nga kryevaksinatori Arben Xhabija, që flet për këtë proçes. Deri tani janë vaksinuar rreth 1200 arsimtarë. Për proçesin foli edhe një nga mësueset… Në javët e fundit ka një rënie të ndjeshme të numri të infektuarve me virusin në vendin …

Lexo me shume

PROTESTË NË FSHATIN BARDHAJ TË SHKODRËS

Një protestë është organizuar këtë të premte nga banorët e fshatit Bardhaj në Bashkinë Shkodër. Ato ankohen për punimet që po kryhen në rrugën kryesore të fshatit nga ura e bardhajve deri në qendër, pasi sipas tyre gjerësia e rrugës nuk po bëhet siç është planifikuar. Prej vitesh, rruga kryesore që lidh fshatin Bardhaj me Shkodrën ndodhet në gjëndje të …

Lexo me shume

TURIZEM ME PROBLEME NE SHENGJIN

Teksa numri i vizitoreve dhe pushuesve është gjithnjë në rritje, turizmi në Shëngjin po përballet me probleme. Ndërprerjet e energjisë elektrike dhe mungesa e ujit të pijshem janë shqetësimi i operatoreve turistik në këtë zonë. Sipas tyre kjo situatë nuk ashtë aspak normale për një zonë turistike dhe se këto probleme po e dëmtojnë turizmin. Ata akuzojnë insitucionet vendore dhe …

Lexo me shume