Tuesday , 26 October 2021

AKTUALITET

Mjetet ne gatishmeri ne rrugen e Kombit!

Prej 24 oresh borepastrueset dhe mjetet per hedhjen e skories e kripes jane vene ne fuksion te plote per te siguruar levizjen pa probleme te mjeteve ne rrugen e kombit. Situata eshte monitoruar ne vazhdimsi pas rreshjeve te debores te rena nje nate me pare duke shmangur problemet me prezencen e debores dhe ngricave ne kete segment. Kjo gjendje gadishmerie …

Lexo me shume

Mesha ne kala, reagon myftinia: U provokuam

Meshn e mbajtur n kalan Rozafa, myftiu i Shkodres e ka cilsuar si provokim ndrsa e ka dnuar kt veprim q I bht harmonis ndrfetare. Sipas Myftiut Sytari n vendin q sht mbajtur mesha e krishter sht xhamia shum shekullore e Sulltan Fatihut e cila pr pak vite sht kthyer n kish por pr shkak t harmonis t muslimanve nuk …

Lexo me shume

Mesha e shenjte ne kalane Rozafa

Famullia e Shn Shtjefnit ka organizuar n kishn- xhami n kalan Rozafa meshn e shenjt t Shn Shtjefnit, pajtorit t qytetit t Shkodres. Sipas organizatorve kjo mesh organizohet cdo 26 Dhjetor, ndrsa ky sht viti I 10- t. Famullitari Kuklit njkohsisht historian Dom Nik Ukgjini ka theksuar se shkaku pse zhvillohet mesha e shenjt n kalane e Rozafs sht s …

Lexo me shume

Nis fluksi i udhetareve ne Muriqan!

Festat e fundvitit kan rikthyer fluksin e emigrantve n piken kufitare te Muriqanit e cila ka regjistruar nj nga fundjavat m t ngarkuara te muajve te fundit pr shkak t numrit t madh tw emigranteve qw kthehn ne vendlindje per te kaluar pushimet e festave te fundvitit. Gjate dy diteve te fundit kane hyre nga kjo pike 3930 shtetas shqiptare …

Lexo me shume

Vidhet dekori zbukurues ne pedonale

Ndonse qyteti i Shkodrs kt prag fundviti sht zbukuruar m shum se vitet e tjera, persona akoma t paidentifikuar kan dmtuar zbukurimet duke vjedhur disa prej tyre. Dhe vjedhja e objekteve zbukuruese nuk ndodh gjat orve t vona por gjat orve t pasdites mu nw qwndwr tw qytetit pwrpara bashkisw sw Shkodres, kur n pedonalen Kol Idromeno ka lvizje t …

Lexo me shume

Ndertimi stadiumit, proteste perpara Prefektures

Banort e lagjes Ahmet Haxhia n Shkoder, shtpit e t cilve preken nga projekti i ndrtimit t stadiumit Loro Borii, kan zhvilluar nj protest prpara prefekturs s Shkodres. Qllimi I ksaj proteste ka qn takimi me prefektin e ktij Qarku Paulin Radovani pr ti br t ditur se jan kundr prishjes s banesave. Sipas tyre deri m tani askush nuk …

Lexo me shume

Kalvari i kolaudimit te automjeteve

Ne prag te fund vitit t bsh kontrollin teknik t makins apo kolaudimin, si thuhet n gjuhn e prditshme, duhet t shpenzosh disa or t mira. Nse shkon n mngjes hert, ka gjasa t mbarosh nga mesi i dits, m pas n varsi t ors q ke mbrritur dhe radhs s gjat t automjeteve q jane prpara. Drejtuesit e automjetit …

Lexo me shume

Lum akuzash ndaj Kryebashkiakut Luka

Mbledhja e radhes ne keshillin bashkiak eshte shoqeruar me akuza te ashpra ne drejtim te kryebashkiakut te Shkodres Lorenc Luka nga keshilltari I PBDNJ- se Erogen Vaso. Fillimisht Vasa ka kerkuar shpjegime per zmadhimet e kapitalit te klubit Vllaznia e me pas ka vijuar me akuza per keqmenaxhim te te ardhurave nga bashkia e Shkodres. Sipas Vasos askush nuk mbane …

Lexo me shume

Meta dhe Panariti ne panairin e Gjelit te Detit!

Kreu i kuvendit Ilir Meta dhe ministri i bujqesise Edmond Panariti ishin ne zadrime te lezhes ku u zhvillua panairi bujqesor i gjelit te detit. Ata kane pare nga afer keto produkte vendase, duke garnatuar edhe mbeshtetje per fermeret. Duke iu referuar prodhimeve qe vine nga zadrima perfshire edhe gjelin e detit,ministri i bujqesise Edmond Panariti ka deklaruar se eshte …

Lexo me shume

Reagon Rama pas shkarkimit te Bejkos!

Kryeministri Edi Rama ka reaguar sot pr shkarkimin e zvendsministres s Mjedisit Diana Bejko, pasi rezultonte debitore ndaj OSHEE-s. Rama ka shkruar n faqen e tij zyrtare t Facebook se pr mospagesn e energjis sdo pranohet asnj justifikim pr asknd. E falnderoj Znj.Bejko pr kontributin si zv.ministre por n mospagesn e energjis sdo pranohet asnj justifikim pr asknd! As pr …

Lexo me shume