Thursday , 23 February 2023

AKTUALITET

SHKOLLA MARK LULA VIHET N FUNKSION

Diskutimet dhe problemet e hasura ndrmjet Bashkis Shkodr, Drejtoris Arsimore Rajonale dhe Ministris s Arsimit mbi vendosjen n funksion t shkolls Mark Lula tashm jan zgjidhur. Duke filluar nga data 15 qershor t gjith prindrit mund t regjistrojn fmijt e tyre nga klasa e par deri n at t nntn pran ksaj shkolle. Kjo u pohua dhe nga zv/ministrja e …

Lexo me shume

DITA NDRKOMBTARE E DHURUESVE VULLNETARE T GJAKUT

N ditn Ndrkombtare t Dhuruesve Vullnetar t gjakut, kryqi I kuq dega Shkodr ka drmarr nismn pr t shprdar fletushka QE t ndrgjegjsOJE qytetart pr t dhuruar m shum gfjak. Kryetari I kryqit t kuq dega Shkoder, Astrit Dervishi pohon se kjo nism ka gjetur prkrahje nga institucionet n Shkoder. Koordinatorja e kryqit t kuq Shkoder pohon se qytetart mund …

Lexo me shume

SHQIPTART DHE MODELI SOCIAL EUROPIAN

A po ndjek Shqipria nj model t caktuar t shtetit social, a po merr ajo shembull nga vendet e Bashkimit Europian pr ndrtimin e shtetit social, e shum pyetje t tjera u trajtuan gjersisht dhe n disa kndvshtrime nga nj panel lektorsh, specialist t fushs dhe njerz q kan qen kontribues t drejtprdrejt n ndrtimin e shtetit.Ky takim u zhvillua …

Lexo me shume

MARRVESHJE BASHKPUNIMI SHQIPRI-MAL I ZI

N kuadr t masave q do t merren pr mbarvajtjen e sezonit turistik sht nnshkruar nj aktmarrveshje ndrmjet policis s Malit t Zi dhe Shqipris. Marrveshja sht nnshkruar nga drejtori i Policis s Shqipris dhe Malit t Zi. Drejtori i Policis s Shqipris Haki ako dhe Drejtori i Policis s Malit t Zi Slavko Stojanovic theksuan se kjo akt marreveshje …

Lexo me shume

BARAZIA GJINORE, DISKUTOHET NE PRAG TE ZGJEDHJEVE!

N kuadr t programit ” pr nj partneritet pr barazin gjinor” sht organizuar nga rrjeti i grave Millenium dhe organizatagruaja n Zvillim. Nj takim i cili m shum ngjante si nj takim i cili ishte organizuar pr kandidaten ePS pr bashkin Shkoder Keti Bazhdari se sa pr t diskutuar programet mbi barazin gjinore. Moderatoria Jeta Katro akuzoi kandidatn Voltana Ademi …

Lexo me shume

7 QERSHORI DITA E LIQENIT T SHKODRS

N kuadr t dits s liqenit, nj sr aktivitetesh n not, waterpol, kanotazh, gara me kanoe karakterizuan programin ku bnin pjes aktivitete promovuese social kulturore-sportive me qllim ruajtjen, mbrojtjen dhe zhvillimin e ksaj trashgimie t pasur natyrore t qytetit dhe m gjer t organizuar nga Bashkia Shkodr. M tej Luka flet dhe pr investimet e bra n Shirok dhe pr …

Lexo me shume

REGJISTRIMI DIXHITAL AUDIO N GJYKATA

N ambjentet e Gjykats s Rrethit Gjyqsor Shkodr sht organizuar nj fushat ndrgjegjsimi dhe avokatimi pr regjistrimin dixhital audio n gjykata. T pranishm gjat prezantimit t ktij projekti ishin student t fakultetit t juridikut. Kryetari i Gjykats s Rrethit Gjyqsor Shkodr Arben Zefi ka prezantuar kt projekt i cili tashm do t regjistroj audio t gjith seancn. Pas prezantimit t …

Lexo me shume

DITA NDRKOMBTARE E MJEDISIT

N ditn ndrkombtare t mjedisit forumi shqiptar Liqeni i Shkodrs ka organizuar nj takim pr t diskutuar mbi mbrojtjen dhe zhvillimin e qndrueshme t zonave t mbrojtura me tem Nesr sht von. Presidenti i ktij forumi Mahir Hoti i bn thirrje kandidateve pr Bashkin Shkodr q t hartojn nj plan pr mbrojtjen e liqenit. M tej Hoti ka renditur disa …

Lexo me shume

VOLTANA ADEMI U DEDIKON DISA OR FMIJVE

Si nn, si grua dhe si politikane ju uroj fmijve sa m shum lumturi dhe le t jet Shkodra qyteti i ndrrave t tyre. N kt mnyre e ka nisur kandidatja e Partis Demokratike pr Bashkin Shkodr Voltana Ademi fjalimin ku mori pjes n nj aktivitet q bashkia Shkodr organizoi pr 1 qershor n ditn e fmijve. Lojra, vizatime, kuic …

Lexo me shume

VOTA E T RINJVE DHE RNDSIA E SAJ

Instituti i Studimeve Politike, n kuadr t projektit Pse Voton, t financuar nga Ambasada Amerikane, ka zhvilluar takime me t rinj e student n disa rrethe t vendit, e kt t hn ka zhvilluar me t rinjt e metropolit verior me qllim sensibilizimin e pjesmarrjes n zgjedhje. Krasniqi komenton dhe vendosjen e objekteve politike n qytet dhe i cilson si …

Lexo me shume