Thursday , 23 February 2023

AKTUALITET

Inagurimi i 5 Heronjve shoqerohet me polemika

Tashm inaugurimi i memorialit t 5 Heronjve t Vigut po kthehet n nj cshtje debati n mes prefekturs s qarkut Shkoder dhe komuns Rrethina. Ashtu sic u shoqrua me akuza dhe kundr akuza n mes djathtve dhe t majtve lvizja e 5 Heronjve t Vigut nga varrezat e dshmorve pran rrethrrotullimit t Dobracit, inagurimi I ktij busti po shoqerohet me …

Lexo me shume

Prishja e banesave, Banoret protesojne perpara bashkise

Pronart e banesave prreth stadiumit Loro Borici kan zgjedhur sheshin prpara bashkis s Shkodres n momentin e ngritjes s flamurit pr t protestuar kundr prishjes s ndrtimeve n kt zon. Sipas banorve, prishja e ndrtimeve pran stadiumit i penalizon padrejtsisht, pasi jan 30 familje q preken nga ky aksion. Banort kan zhvilluar debate edhe me kryebashkiakun e Shkodres Lorenc Luka …

Lexo me shume

102- vjetori i shpalljes se Pavaresise

Ka qn ora 09-00 e s premtes kur kan nisur aktivitetet festive ne qytetin e Shkodres me rastin e 28 Nentorit, festes se Pavareise. Prpara bashkis s metropolit verior jan mbledhur drejtuesit e pushtetit lokal, prfaqsuesit e klerit si dhe dhjetra qytetar t Shkodres. M pas jan vendosur edhe kurora me lule pran memorialit t Luigj Gurakuqit. Ky edhe ka …

Lexo me shume

Inaugurimi i 5 Heronjve me 29, jo me 26 Nentor

Edhe pse 24 ore me pare kreu i parlamentit Ilir Meta vendosi kurora me lule prane bustit te 5 heronjve te vigut I shoqeruar edhe nga deputetet e mazhorances se qarkut Shkoder, punimet prane ketij memoriali akoma skane perfunduar, ndersa inagurimi do te behet me 29 Nentor. Ky fakt behet I ditur nga kryekomunari i Rrethinave Luan Harusha ne nje …

Lexo me shume

INUK zbarkon tek stadiumi Loro Borii

Pas matjeve topografike pran stadiumit Loro Borici, kan zbarkuar inspektort e INUK- ut, t cilt kan nisur verifikimin e t gjitha objekteve prreth stadiumit. Kt t enjte inspektort e ardhur nga Tirana kan nisur verfikimin e t gjitha dokumentave t objekteve t cilt ndodhen pran loro Boricit. Pas ksaj faze pritet edhe vendimi pr objektet t cilat do t shemben …

Lexo me shume

Ndregjoni: 29 Nentori, nuk eshte dite feste per shqiptaret!

Shoqata e te perndjekurve politik ka organizuar aktivitet ne kuader te festes se Pavaresise. Presidenti I Unionit te ish te perndjekurve, Besim Ndergjoni thekson se 29 nentori nuk eshte dite feste per ish te perndjekurit dhe fton te gjithe qytetaret se me 29 nentor te jene ne Tirane per nje marshim paqesore. Ne fund jane shperndare dhe 4 certifikata mirenjeohje …

Lexo me shume

Dedvukaj: Aksi Vau Dejes- Koman, pa investim!

Tani pr tani nuk ka asnje plan konkret per te nderhyre ne aksin rrugor Vau Dejes- Koman, por eshte paraqitur projekti ne drejtorin e autoritetit rrugore Shqiptare per tu miratuar vitin e ardhshm. Ky fakt bht I ditur nga drejtori I autoriteti rrugor pr Veriun Nikolin Dedvukaj. Me tej Dedvukaj ka folur dhe per masat qe jane marr per rruget …

Lexo me shume

Drejtori Policise shoqeron Nenkryetarin e Bordit te Vllaznise – video eksluzive!

  http://youtu.be/9f2QA1hIfyk Nj incident i rnd ka ndodhur n ndeshjen e sotme Vllaznia- Flamurtari. Drejtori i Policis s Qarkut Shkodr Shaban Nexhi, ka urdhruar shoqrimin n polici t nnkryetarit t Bordit Mbikqyrs t klubit Vllaznia Edip Shiroka. Televizioni Rozafa ka pamjet ekskluzive t debatit t ktyre t dyve dhe urdhrit t dhn pr shoqrimin e Shiroks. Gjithka ka ndodhur rreth …

Lexo me shume

Reagon Policia: Nuk kthyem qytetaret per karta identiteti! Por TVR disponon pamjet!

Me ane te nje deklarate per shtyp, policia e Shtetit ka reaguar pas lajmit ne televizionin Rozafa ku efektivet e policise paraqiteshin duke kerkuar mjetet e identifikimit dhe kthenin personat qe nuk ishin te pajisur me to. Policia e Shtetit, sqaron opinionin publik se lajmet e publikuara n? disa media mbi ndalimin nga policia t? qytetar?ve pjes?marr?s n? tubimin e …

Lexo me shume

Lezhe, deme te konsiderueshme per biznesin!

Prmbytjet qe perfshine se fundmi rajonin e lezhes kan lene deme te medha edhe tek biznesi. Nje fidanishte ne fshatin lalm i ri eshte permbytur plotesisht duke shkaktuar humbje te medha. Ky ishte investimi i gjithe jetes do te deklaronte pronari i fidanishtes zef frroku, duke konfirmuar se nen uje ndodhen 24 mije fidane. Katastrofe natyrore e ndihmuar nga dora …

Lexo me shume