Thursday , 23 February 2023

AKTUALITET

Panariti: Fonde shtese per evitimin e permbytjeve!

Ministri i zhvillimit rural Edmond Panariti, ndryshe nga do dikaster tjetr ka krkuar 50 milion dollar shtes n buxhetin q financat kan alokuar pr ministrin e tij. Panariti tha se situata e emergjencave dhe mungesa e investimeve n bordet e kullimit dhe hidrovore e detyron at q ti krkoj kto fonde, pasi ndryshe do t kemi situata t ngjashme si …

Lexo me shume

Meta dhe Kodheli ne Lezhe per 70- vjetorin e clirimit!

Kreu i Kuvendit Ilir Meta dhe Ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheliishin ne lezhe per te kremtuar 70 vjetorin e clirimit te kesaj treve. Ata kane vendosur kurora me lule dhe kane bere homazhe ne varrezat e deshmoreve. Ne ceremonin e organizuar me kete rast ishin te pranishem edhe deputete, drejtues vendor e veterane te luftes antifashiste. Pas nderimit te deshmoreve, …

Lexo me shume

Banoret e Berdices bllokohen nga vershimi prroit.

Ndrsa kan qndruar pr 24 or t bllokuar sipasoje e prurjeve t prroit t Brdics s madhe, 150 familjet e ksaj lagjeje I bjn apel strukturave t shtetit q t ndrhyjne n kt zon pasi sa her q ka reshje shiu, kjo situat prsritet. E n t njjtn linj sht edhe kryekomunari I Brdics Besnik Brahimi I cili theksonj se …

Lexo me shume

Kryekomunaret: Shtabi emergjencave, mbledhje te vonuara!

N mbledhjen e shtabit t emergjencave t qarkut Shkoder, kryekomunart e ktij rrethi e kan cilsuar si t vonuar kt mbledhje ndrsa kan listuar edhe problematikat me t cilat po prballen. Ne te njejten linje kane qene kryekomunaret e Berdices, Rrethinave dhe Dajcit te Bregut te Bunes. Sipas tyre propozimet e tyre nuk jane marre parasysh nga ana e bordit, …

Lexo me shume

Shirat, shembet fasada ne Gjuhadol!

Shembja e fasads n gjuhadol n qytetin e Shkodres pr pak sa nuk ka shkaktuar edhe nj viktim. Ngjarja e rnd ka ndodhur gjat orve t pasdites t s marts, ku shembja e fasads sipasoj e reshjeve t shumta, I ka rn n kok nj kalimtarit I cili ka marr plag t rnd n kok ndrsa sht drguar n urgjencn …

Lexo me shume

Permbytjet, humbasin jeten 3 persona!

Tre persona kan humbur jetn si pasoj e motit t keq n t gjith vendin. Msohet se bab e bij humbn jetn n qendr t Lait, pasi makinn me t ciln udhtonin e ka marr rrjedha e ujit, ndrsa n Kurbin si pasoj e shembjes s nj ure ka humbur jetn nji ri22-vjear.Gjon Kola, ish-drejtor shkolle n Lasht nxjerr i …

Lexo me shume

Reshjet, situate problematike ne Shkoder e Lezhe!

Reshjet e dendura t shiut n ort e fundit kan shkaktuar prmbytje n Lezh dhe fshatrat prreth. Burime nga Lezha saktsojn se niveli i ujit n qytetin e Lezhs ka arritur n 30-40 centimetra.Situata m problematike paraqitet n lagjen Beslidhja. Prej 30 minutash n Lezh sht ndrprer edhe energjia elektrike kjo ka br q t mos funksionojn pompat e hidrovoreve. …

Lexo me shume

Ndryshimi drejtuesve, nxenesit e “28 Nentorit” bojkot mesimit!

Ndryshimi I drejtuesve te gjimnazit 28 nntori ka shkaktuar paknaqsi tek nxnsit e ksaj shkolle t cilt kan nisur bojkotin e msimit. Fillimisht nxnsit e 28 nntorit kan firmosur nj peticion I cili mesa duket nuk sht marr parasysh nga drejtuesit e DAR Shkoder. Kjo gj ka rritur paknaqsin e nxnsve t cilt kan vendosur bojkotin e msimit deri sa …

Lexo me shume

Ndryshimi drejtuesve, 28 Nentori bojkoton mesimin!

Ndryshimi i drejtuesve te shkolles se mesme “28 Nentori” pritet me protesta nga nxenesit e kesaj shkolle. keto te fundit nepermjet faqes zyrtare ne facebook kane paralajmeruar bojkot te mesimit diten e marte. me poshte peticioni: “Te dashur nxenes , prinder e miq , ju qe ju lidh dicka me emer te kesaj shkolle historia e te ciles eshte vetem …

Lexo me shume

Lezhe, punimet ne sheshin kryesor, zbulojne murin antik.

Historia e lezhes fshihet ne nentoken e saje. Germimet per riknstruksionin e sheshit kryesor te ketij qyteti evidentuan kete vlere. Muri antik i qytetit te jashten te lezhes doli ne drite gjate punimeve, por askush nuk u shqetesua per kete fakt. Ndonese keto vlera jane nje trashigimi brazash, mbushja me gure e cakull nuk u pengua dhe puna ne shesh …

Lexo me shume