Thursday , 23 February 2023

AKTUALITET

Forumi shkodran takim per reformen territoriale

Forumi Shkodran ka organizuar takim per reformen territoriale ku ishin te ftuar specialist te fushes dhe perfaqesues te shoqerise civile dhe politikes. Senida Mesi antare e ketij forumi shpjegon se cilat jane perfitimet nga kjo reforme. Me tej ka folur edhe deputeti i Partise Socialiste, Namik Kopliku ku theksoi rendesin e kesaj reforme territorial per qarkun e Shkodres. Gjate ketij …

Lexo me shume

BBC: Shqiperia shenja progresi.

Papunsia mbetet shum e lart dhe infrastruktura e korrupsioni vijojn t pengojn investimet e huaja. Kto jan disa nga problemet kryesore q nxirren n pah n profilin q BBC ka br pr Shqiprin, t ndryshuar s fundmi. N profil bhet nj rezyme e zhvillimeve politike e ekonomike n vend pas viteve 90, ndrsa nnvizohet fakti se Shqipria mbetet nj nga …

Lexo me shume

Konferenca Ipeshkvnore: Personave qe u prishen banesat nga INUK, te strehohen

Ka mbyllur punimet Asambleja e Zakonshme e Konferencs Ipeshkvnore t Shqipris. Gjat ktyre dy ditve ipeshkvijt trajtuan shtje me rndsi pr jetn e Kishs Katolike n Shqipri, ndrsa kan qen t pranishm edhe ipeshkvijt e ftuar nga Tivari e Kosova.Gjat Asambles sht diskutuar edhe shtja e prishjes s ndrtimeve pa leje, pr t ciln Kisha Katolike u ka krkuar qytetarve …

Lexo me shume

Task- force kunder shpyllezimit!

Ka nisur fushata sensibilizuese kunder shpyllezimit te pyjeve edhe ne qarkun e Shkodres. Kjo fushate ka nisur ne muajin Nentor I cili eshte edhe muaji I pyllezimit te pyejve. Drejtori i Inspektoriatit Shtetror t Mjedisit, Edmond Terthorja pohon se eshte ngritur nje task-force e posame ne menyre qe te parandalohet shpyllezimi. Me krijimin e task-forces synohet qe te ulet niveli …

Lexo me shume

Aksion per pastrimin e territorit!

Lvizja Ta pastrojm Shqiprin ka filluar prgatitjen pr aksionin e radhs pr t pastruar t gjith territorin. Ne kuadr t ketij aksioni po realizohet nj fushat sensibilizuese dhe ndergjegjsuese e quajtur Greeen Tour 3. Takimi I radhs ka qn n prefekturn e Qarkut Shkoder. Ky tur eshte mbeshtetur nga Ministria e Mjedisit, Ministria e Mireqenjes Sociale dhe Rinise ,ministria e …

Lexo me shume

Menaxhimi i fondeve sociale!

Pr shrbimin social nuk sht e rndsishme rnia e shifrave por garantimi q ndihma ekonomike t shkoj pran t gjith atyre familjeve q me t vrtet e meritojn at. Deklarata sht br nga drejtoresha e Sherbimit Social Shteteror, Etleva Bisha gjat takimit t zhvilluar n Shkoder me administratoret social te komunave te qarkut dhe sherbimit social Shkoder. Me tej Bisha …

Lexo me shume

BSPSH: Protesta ne te te gjithe vendin!

Jo vetm kryeqyteti do ti bashkohet protestave kundr rritjes s mimit t energjis, por e gjith Shqipria. Kreu i Sindikatave t Shqipris, Gzim Kalaja I beri thirrje qytetareve shkodran qe te marrin pjese ne protesten e 22 Nentorit kunder rritjes se taksave dhe mimit t energjis. Nga ana tjeter Kalaja ka kerkuar amnisti per familjet qe nuk kane mundesi per …

Lexo me shume

INUK do nise aksionin ne Lezhe

Kreu i bashkise se lezhes viktor tushaj ka pohuar me ne fund se inuk do te nderhyje ne lezhe duke prishur objekte disa kateshe. Ashtu sic ishte deklaruar me pare ne televizionin rozafa, qeveria shqiptare ka miratuar edhe fondin per kompensimin e pronareve, pasi objektet jane me leje. Demshperlimi i tyre do te behet para se ndertimoret te vendosin fadromat …

Lexo me shume

Shetitorja e Lezhes, levrohet fondi per pronaret!

Prishja e ndertimeve qe i bien ndesh projekteve te infrastruktures ne bashkine e lezhes do te jete thjesht ceshtje kohe. Burime konfidenciale prane kesaj njesie vendore kane bere te ditur se fondi per kompensimin e pronareve te objekteve eshte miratuar tashme nga qeveria shqiptare dhe pritet vetem alokimi i tyre ne llogarine e bashkise se lezhes. Nje fakt i tille …

Lexo me shume

Rikthehen “5 herojte e Vigut”

Pes heronjt e Vigut rikthehen pran qytetin e Shkodrs. Me rastin e 70-vjetorit t lirimit t vendit, ky monument sht hequr nga varrezat e dshmorve ku qndroi pr afro pes vite mes tymit dhe mbeturinave pr t’u rikthyer pran qytetit, por jo n qendr t tij. Ai sht vendosur tek rrethrrotullimi i “Dobrait”.Ky veprim sht prshndetur edhe nga veterant e …

Lexo me shume