Thursday , 23 February 2023

AKTUALITET

STARTON KONFERENCA SHKENCORE NE LUIGJ GURAKUQI

Ka startuar n Universitetin e Shkodrs Luigj Gurakuqi nj workshop ndrkombtar mbi LHC-n, astrofizikn, fizikn mjeksore dhe mjedisore. Rektori i ktij universiteti Artan HAxhi, ka theksuar faktin se tematika q do t prezantohet n kt konferenc sht mjaft e rndsishme.Nga ana tjetr Fizikantja njherazi deputete e parlamentit t Shqipris Mimoza Hafizi ka evidentuar faktin se vendi yn ka grupe shum …

Lexo me shume

MYFTIU SYTARI URON KURBAN BAJRAMIN NGA MEKJA

Myftiu I Shkodres Imam Muhamed Sytari ka percjell mesazhin e Kurban Bajramit nga Mekja ku edhe po kryen ritualin e Haxhit. Ne nje postim ne profilin zyrtar ne Facebook Myftiu Sytari thekson se Ka knaqsin e madhe t’i uroj me zemr, me rastin e Kurban Bajramit t sivjetshm, nga Qyteti i Shenjt i Meks, ku ndodhet pr kryerjen e Haxhit …

Lexo me shume

KONVIKTI I UNIVERSITETIT GATI PER STUDENTET

Kryetari I bashkis s Shkodres Lorenc Luka ka pritur n nj takim ambasadorin e Polonis n vendin ton Marek Jezioski. Pasi I ka uruar mireseardhjen kryebashkiaku Luka eshte ndalur tek urat e bashkepunimit.Nga ana tjeter ambasadori polak ka beret e ditur edhe disa nga projektet ne mes shtetit polak dhe rajonit te Shkodres.Ambasadori i Polonis n vendin ton Marek Jezioski …

Lexo me shume

SHKODER, PUNESIMI I TE RINJVE DREJTE ZGJIDHJES

Eshte organizuar nje takim mbi punesimi e te rinjeve dhe personave me aftesi te kufizuar ne qytetin e Shkodres. Perfaqesuesja e Ministrise se Mireqenies Sociale dhe Rinis Silva Banushi tha se ky takim luan rol kryesor ne zgjidhjen e problemeve te punesimit tek t rinjt dhe prsonat me aftesi t kufizuar ne qarqet Shkoder, Lezhe dhe Kukes.Ky takim synon ti …

Lexo me shume

PANARITI INSPEKTON PUNIMET NE ARGJINATURA

MinistriI Bujqsis, Zhvillimit Rural dhe Administrimit t Ujrave Edmond Panairi ka inspektuar punimet n rrjedhn e lumit Kir n qytetin e Shkodres.Sipas Panaritit ky sht shembulli konkret se si keq-menaxhohen fondet publike, ku prmes prokurimit nga 80 milion q krkon kjo ndrhyrje, fondi ka prfunduar n 27 milion lek.Ministri Panariti krkoi avancim t punimeve edhe n hidrovorin e asit.Vitet e …

Lexo me shume

Lezh Torovic n gjendje t mjerueshme

N rrugn drejt Torovics qarkullimi nuk bhet si n do rrug tjetr. Drejtuesit zgjedhin pr t lvizur n kah t kundrt pr t shmangur gropat e pakalueshme. N kt aks makinat lvizin n kah t kundrt. Shofert shprfillin edhe kthesat e rrezikshme. sht rruga Lezh Torovic, ose e njohur m par si rruga e vjetr drejt Shkodrs. Nga 15 kilometra, …

Lexo me shume

Fier, paditen n Prokurori pr abuzim 6 ish- zyrtar t tatimeve

Ish- drejtuesit e Tatimeve t Fierit paditen n Prokurori pr abuzime me postet e tyre gjat vitit 2013. Ish-Drejtori Rajonal, ish-Drejtori i Kontrollit, ish-Drejtori i Drejtoris s Vlersimi, ish-Prgjegjsja e Sektorit dhe 2 Inspektor, akuzohen pr shprdorim detyre. Kallzimi penal ndaj tatimorve vjen pas nj auditimi t gjer q sht duke zhvilluar, Drejtoria e Prgjithshme e Tatimeve.

Lexo me shume

shtja Riformato, Prokuroria shtyn hetimet, n pritje t provave m t forta nga Italia

Prokuroria e Tirans ka krkuar edhe disa muaj koh pr t prfunduar hetimet pr aviatorin Italian, Giorgo Riformato , i akuzuar pr trafik droge. Sipas akuzs shkak pr kt shtyerje sht br dokumentacioni i plot dhe zyrtar q autoritet italiane duhet t sjellin n Shqipri pr Riformaton i cili rezulton t ket precedent penal edhe n vendin e tij. I …

Lexo me shume

Presidenti Nishani takon Ministren e Mbrojtjes s Italis

Presidenti i Republiks Bujar Nishani priti sot n nj takim Ministren e Mbrojtjes s Italis Roberta Pinotti. N kt takim, kreu i shtetit shqiptar e konsideroi t shklqyer nivelin e marrdhnieve mes dy vendeve ndrsa vlersoi ndihmn q Italia i ka dhn vendit ton n fushn e mbrojtjes. Biseda u ndal edhe n misionet ushtarake t prbashkta n kuadr t …

Lexo me shume

Siguria e Paps, policia nis zbatimin e masave

Policia e Tirans ka nisur n ort e para t s shtuns zbatimin e masave t siguris me rastin e vizits s Papa Franeskut. Si pjes e ktyre masave sht ndaluar qarkullimi i automjeteve prgjat bulevardit Dshmort Kombit dhe forca t shumta policore jan vendosur npr kryeqzimet kryesore t kryeqytetit pr t normalizuar trafikun. N t njjtn koh ka nisur …

Lexo me shume