Thursday , 23 February 2023

AKTUALITET

KONFERENCA E SHKENCAVE MJEKËSORE TEKNIKE

Është mbajtur në Universitetin “Luigj Gurakuqi” të Shkodrës konferenca e Shkencave Mjeksore Teknike, me temë “Ecuria e kurrikulave të shkencave mjekësore teknike, impakti i tyre në sistemin shëndetësor”. Konferenca u mbajt edhe në kuadër të 20 vjetorit të hapjes së degës së Infermierisë në Universitetin e Shkodrës. Rektorja e Universitetit Suzana Golemi përshëndeti konferencën dhe u ndal tek cilësia në …

Lexo me shume

PROVIMI I FUNDIT I MATURËS SHTETËRORE

Maturantët në vendin tonë kanë zhvilluar këtë të premte provimin e fundit të maturës shtetërore, atë të lëndës me zgjedhje. Në ZVA Shkodër, mbi 1700 maturantë iu nënshtruan këtij provimi në 8 qendra. Lira Smaka, përgjegjëse sektori e monitorimit të kurrikulës në ZVA Shkodër, tregoi lëndët me zgjedhje më të preferuara të maturantëve… Ajo foli edhe për rezultatet e gjuhës …

Lexo me shume

VIJON BOJKOTI I AVOKATËVE TË SHKODRËS

Vijon bojkoti i avokatëve të Shkodrës. Vendimi u mor në mbledhjen e fundit të Dhomës së Avokatisë Shkodër, ku i pranishëm ishte edhe kreu i Dhomës Kombëtare të Avokatisë, Maksim Haxhia, i cili bëri me dije se bojkoti vijon deri në mbledhjen e Këshillit të Përgjithshëm. Haxhia është i bindur se harta e re gjyqësore nuk do të miratohet, por …

Lexo me shume

80-VJETORI I RËNIES SË “3 HERONJVE” TË SHKODRËS

22 qershori përkujton 80-vjetorin e rënies së “3 Heronjve” të Shkodrës. Për kreun e LANÇ Shkodër, Zamir Llazani, kjo është një nga ngjarjet më heroike, pasi pati një jehonë të paimagjinueshme, ndërsa 3 Heronjtë ishin ADN-ja e popullit shqiptar dhe i dolën zot vatanit… Me 22 qershor 1942, 3 aktivistët komunistë Branko Kadia, Perlat Rexhepi dhe Jordan Misja, që po …

Lexo me shume

HARTA E RE GJYQESORE, KURBINI NE PROTESTE

Reagimit kunder hartes së re gjyqësore i’u bashkuan qytetare dhe deputete të Partisë Demokratike në Kurbin. Bashkë me avokatet, ata protestuan para Gjykatës së ketij rrethi që me harten e re gjyqesore do te shkrihet dhe bashkohet me Lezhën. Avokate dhe qytetare e kosiderojnë absurditet lenien pa gjykate të kesaj zone me 90 mijë banore, duke i kërkuar qeverisë që …

Lexo me shume

HARTA GJYQESORE, AVOKATET PERSHKALLEZOJNE REAGIMIN

Dhoma Vendore e Avokatisë Lezhë ka përshkallëzuar regimin kunder hartes së re gjyqësore. Këtë të hënë avokatet u mblodhen para Gjykatës së Lezhës, duke prezantuar hapat që do ndërmerren me bojkot dhe të masave të sigurisë në datat 21 dhe 22 qershor si dhe organizimin e protestave qytetare në Lezhë, Kurbin dhe Kruje. Avokat Ndre Molla u bëri thirrje qytetareve …

Lexo me shume

KORPI I KRISHTIT NË SHKODËR

Në solemnitetin e Korpit të Krishtit, pasditën e së dielës u kremtua mesha e shenjtë në katedralen e “Shën Shtjefnit” në Shkodër. Në fjalën e tij para besimtarëve, arqipeshkvi i dioqezës Shkodër-Pult, Imzot Angelo Massafra, vuri theksin tek situata e vështirë që bota po kalon, siç është lufta në Ukrainë, por edhe situata në vend që ka të bëjë me …

Lexo me shume

10 ORË NOT PËR T’U ARRATISUR NGA SHQIPËRIA

Me 22 gusht të vitit 1986, para 36 vitesh, u nis nga vija e Vrakës me not për të kaluar në shtetin fqinj të Malit të Zi, për ti shpëtuar regjimit të asaj periudhe. Por, nuk do ia dilte dot, pasi do të kapej në ujërat e Malit të Zi. Shaban Tamalari Tuzoviç nga Shkodra, sot 70-vjeç, tregon si e …

Lexo me shume

“FESTA E LIQENIT” NË SHKODËR

Për 2 ditë me radhë, Bashkia Shkodër ka organizuar “Festën e Liqenit”, që kishte në fokus pikërisht promovimin e liqenit të Shkodrës. Kryetari i Bashkisë Shkodër, Bardh Spahia, tha se e rëndësishme është të promovojmë liqenin si një burim të turizmit e për të promovuar këto pasuri duhet të ketë vëmendjen e institucioneve, ndërsa i rëndësishëm është investimi në këtë …

Lexo me shume

VIJON BOJKOTI I AVOKATËVE NË SHKODËR

Dhoma e Avokatisë në Shkodër vijon me bojkotin kundër hartës së re gjyqësore. Kështu, nga data 20 deri me 24 qershor do të bojkotohen përsëri të gjitha seancat, ndërsa 21 dhe 22 qershor do të ketë bojkot edhe të masave të sigurimit. Kreu i kësaj dhome, Anton Kosteri, tha se Shkodra ka asetet për të pasur 1 gjykatë apeli dhe …

Lexo me shume