Thursday , 23 February 2023

AKTUALITET

EDI RAMA, MBLEDHJE ME KRYEBASHKIAKËT E VENDIT

Kryeministri Edi Rama zhvilloi këtë të premte një mbledhje me kryebashkiakët e vendit, duke trajtuar problematikat dhe borxhet e bashkive. Rama paralajmëroi se do të merren masa nëse nuk përmbushen detyrimet financiare në raport me disiplinën financiare, teksa u tha se do u marrim bashkinë në administrim siç bëhet në gjithë botën. Gjithashtu, Rama tha se nuk do të kalojnë …

Lexo me shume

PASTRIMI I LIQENIT TË SHKODRËS NGA RRJETAT E ABANDORUARA

Pastrimi i liqenit të Shkodrës nga rrjetat e abandoruara ishte në fokus të nismës së ndërmarrë nga organizata e menaxhimit të peshkimit Shkodër. Drejtori i kësaj organizate, Arjan Çinari, tha se këto rrjeta kanë ndikim negativ në liqenin e Shkodrës përsa i përket cilësisë së ujit dhe rrezikut për një epidemi të peshqëve. Çinari foli edhe për gjuetinë e paligjshme …

Lexo me shume

KONFERENCË SHKENCORE PËR PROFESOR VEHBI HOTIN

Me rastin e 80-vjetorit të lindjes së profesor Vehbi Hotit u zhvillua këtë të premte një konferencë shkencore me temë “Jehonë Auditoresh”. Rektorja e Universitetit të Shkodrës, Suzana Golemi, vlerësoi figurën e prf Hotit, duke e cilësuar një figurë ikonë që i ka dhënë shumë universitetit… Ndërsa, vetë profesor Hoti thotë se jeta e tij ka qenë ndërtesa e universitetit… …

Lexo me shume

PËRKUJTOHET 32-VJETORI I VRASJES SË PËLLUMB PËLLUMBIT

Edhe këtë 16 qershor është përkujtuar në qytetin e Shkodrës vrasja e 17-vjeçarit, martirit të demokracisë, Pëllumb Pëllumbi. Ai u vra në 16 qershor të vitit 90’ në kufi. Kryetari i shoqatës së të përndjekurve politik në Shkodër, Zenel Drangu, tha se janë rreth 7 mijë persona të ekzekutuar dhe nuk janë gjetur eshtrat. Ai ka një apel ndaj qeverisë …

Lexo me shume

BANORËT E LAGJES “GUERRILE” NË PROTESTË

Banorët e lagjes “Guerrile” në qytetin e Shkodrës kanë dalë në një protestë, pasi ndihen të bllokuar nga Bypassi. Janë 10 familje të penalizuara, teksa banorët paralajmërojnë se do të bllokojnë rrugën, nëse nuk merren masa. Ato kërkojnë heqjen e bordurave mbrojtëse, pasi nuk kanë ku të kalojnë sepse në rast urgjence, ambulanca apo zjarrfikësja nuk ka ku të kalojë, …

Lexo me shume

“NAFTË PËR PATRONAZHISTËT PO, PËR FERMERËT JO”

Fermerët e zonës së Melgushës në Bashkinë Vau i Dejës kanë dalë këtë të mërkurë në një protestë për rritjen e çmimit të naftës dhe shpërndarjen e subvencioneve për naftën. Ato hedhin akuza ndaj qeverisë dhe pretendojnë se naftën e kanë përfituar të tjerë në bazë të preferencave politike… Në mbështetje të fermerëve ishte edhe deputeti i PD në Qarkun …

Lexo me shume

AVOKATET E LEZHES NE PROTESTE

Ashtu siç ishte paralajmeruar edhe Dhoma Vendore e Avokatisë në Lezhë i është bashkuar bojktotit të seancave gjyqësore. Avokatet protestuan para ambjenteve të Gjykatës së Lezhës, duke kundështuar harten e re gjyqësore që sipas tyre fut edhe tej në kolaps sistemin e drejtësisë si dhe shton kostot finaciare për qytetaret. Avokatet e Lezhës paralajmerojnë përshkallëzim të reagimin deri në bojkot …

Lexo me shume

BOJKOTIMI I SEANCAVE GJYQËSORE NË SHKODËR, MBI 70 TË PEZULLUARA

Prekë Gjoni është një i moshuar nga Kopliku, që vijon të jetë prej 6 vitesh nëpër seanca gjyqësore për çështje pronësie. Ai thotë se harta e re gjyqësore i sorollat më shumë dhe është në dëm të qytetarëve… Ndërkohë, kreu i Dhomës së Avokatisë në Shkodër, Anton Kosteri, kërkoi edhe njëherë vëmendjen e Këshillit të Ministrave për të modifikuar hartën …

Lexo me shume

KOMPANIA E INTERNETIT AKUZON POLICINE BASHKIAKE PER DHUNE

Punonjesit e nje kompanie interneti ne Lezhe denoncojne drejtorin e policise bashkiake se i ka ofenduar dhe dhunuar ndersa ishin duke punuar ne Shengjin per shtrirjen e linjes se internetit. Ngjarja ka ndodhur rreth ores 10:00 të së shtunës në zonen turistike të Shëngjinit dhe në denoncimin e tyre punonjesit thone se jane perballur me nje dhune verbale dhe fizike …

Lexo me shume

AUTOBUSI I KËNDIT AMERIKAN LËVIZËS NË KOPLIK

Qyteti i Koplikut në Bashkinë Malësi e Madhe ishte ndalesa e radhës e autobusit të Këndit Amerikan Lëvizës. Një aktivitet i zhvilluar në qendër të këtij qyteti nga ambasada amerikane, ku merrnin pjesë shumë të rinj. E pranishme ishte edhe ambasadorja e SHBA në vendin tonë, Yuri Kim. Në fjalën e saj, ajo vlerësoi veriun e vendit dhe banorët e …

Lexo me shume