Thursday , 23 February 2023

AKTUALITET

HARTA E RE GJYQËSORE, DHOMA E AVOKATISË KUNDËR

Komiteti Drejtues i Dhomës Avokatisë të Shqipërisë ka reaguar lidhur me miratimin e hartës së re gjyqësore në vendin tonë. Përmes një reagimi bëhet me dije se një hartë e tillë është në shkelje të rëndë të të drejtave dhe lirive themelore të individit, të mbrojtura posaçërisht nga Kushtetuta. Në reagimin e plotë thuhet: “Komiteti Drejtues i Dhomës Avokatisë të …

Lexo me shume

PROBLEMATIKAT E SEZONIT TURISTIK NË SHKODËR

Sezoni turistik ka nisur në Shkodër, por problemet nuk mungojnë as këtë vit. Për këtë, prefektja e Qarkut Shkodër, Majlinda Angoni, zhvilloi një takim me drejtues të institucioneve të ndryshme. Në çdo pikë kyçe e identifikuar si problematike në krijimin e trafikut do të ketë patrullë policie duke nisur nga data 1 korrik tha drejtori i policisë Shkodër, Hamdi Fjora, …

Lexo me shume

DITA NDËRKOMBËTARE E ARTIZANATIT NË SHKODËR

Në ditën ndërkombëtare të artizanatit, Bashkia Shkodër ka organizuar këtë të premte një panair në sheshin para këtij institucioni. Një panari i kthyer në traditë tashmë në qytetin e Shkodrës. Kryebashkiaku Bardh Spahia, tha se kjo iniciativë do të ketë mbështetjen e Bashkisë Shkodër si mënyra më e mirë për të bashkëpunuar me artizanët për të promovuar produktet e zonës… …

Lexo me shume

RRITET SËRISH ÇMIMI I NAFTËS NË VEND

Çmimet e karburanteve do të rriten sërish nga kjo e mërkurë, duke arritur në rekorde maksimale historike. Bordi i Transparencës ka vendosur që çmimi i naftës të rritet me 11 lekë, duke arritur në 258 lekë. Ky është sërish niveli më i lartë i regjistruar ndonjëherë, duke kapur fillimin e marsit, kur nafta për pak ditë u tregtua me rreth …

Lexo me shume

PROBLEMATIKA ME UJIN E PIJSHËM NË FSHATIN MES-MYSELIM

Prej disa kohësh, banorët në fshatin Mes-Myselim të Bashkisë Shkodër përballen me problematikën e ujit të pijshëm. Situata bëhet më e vështirë sidomos në stinën e verës, kur temperaturat rriten dhe banorët nuk kanë ujë në banesat e tyre. Ato thonë se uji u vjen vetëm 1 apo 2 orë në ditë dhe me këtë problematikë përballen shumë familje në …

Lexo me shume

BIZNESET NE SHENGJIN NE “KRIZE” PER PUNONJES

Sigurimi i fuqisë punëtore është kthyer në sfidë për bizneset e turizmit në Shëngjin. Pavarësisht interesimit të vazhdueshem dhe vendosjes së njoftimeve për vende pune dhe rritjes së pagave, operatoret turistik thonë se nuk po arrijnë të plotësojnë nevojat që kanë. Këtë problematike që ka nisur të shfaqet vitet e fundit, bizneset në Shëngjin e lidhin me migrimin masiv të …

Lexo me shume

PROTESTË NË SHKOLLËN 9-VJEÇARE “LIRIA” NË SHKODËR

Një protestë është organizuar këtë të hënë nga nxënësit dhe prindërit e shkollës 9-vjeçare “Liria” në qytetin e Shkodrës. Ato janë kundër largimit të drejtorit të shkollës, Petrit Proni dhe shprehen se do të bojkotojnë mësimin nëse drejtori nuk rikthehet në shkollë, ndërkohë që zyra vendore arsimore në Shkodër u ka premtuar se ai nuk do të largohet… Nxënësit e …

Lexo me shume

“MË SHUMË SE 400 APLIKIME PËR PROGRAMIN E START UP”

Çdo individ që ka një ide inovative për të ngritur një Start Up do të mund ta kthejë atë në realitet përmes financimeve te qeverisë. Ministrja e Shtetit për Mbrojtjen e Sipërmarrjes, Edona Bilali, tha se deri tani ka pasur më shumë se 400 aplikime, një numër shumë i lartë sipas saj. Aplikimi është ndarë në 3 kategori… Aplikimet janë …

Lexo me shume

BASHKIA SHKODËR BËN PËRGATITJET PËR SEZONIN TURISTIK

Tashmë jemi në prag të hapjes së sezonit turistik në Shkodër. Ndërsa fokusi është përqëndruar kryesisht në arritjen e shifrave të turistëve të sezoneve para pandemisë. Jorida Dushi, drejtore e Zyrës së Turizmit në Bashkinë e Shkodrës, shprehet se fluksi pritet të jetë i lartë, ndërsa fokusi është në ofrimin e shërbimeve ndaj pushuesve por edhe ndaj bizneseve… Investimet në …

Lexo me shume

PA UJË TË PIJSHËM PREJ 3 DITËSH

Kjo është Vjollca Toma, një banore në lagjen “Mark Lula” në qytetin e Shkodrës, e cila ankohet se prej 3 ditësh nuk ka ujë të pijshëm në banesën e saj. Kjo për shkak të punimeve të ndërmarrjes ujësjellës-kanalizime Shkodër. Ajo thotë se ka bërë kërkesë në drejtori, por deri tani nuk ka marrë asnjë zgjidhje. Teksa temperaturat rriten në qytetin …

Lexo me shume