Thursday , 23 February 2023

EKONOMI

Aksionet e OSHEE- se, rriten faturimet prane Postes!

Arktimet e faturave te energjise elektrike, n sportelet e filialit te posts shqiptare Shkodr po vijojn me ritme t knaqshme. Edhe pse nuk ka t njejtin ritm aksioni i OSHEE-s si disa dite me pare, qytetarte vijojn t paguajn rregullisht energjin elektrike, theksoi Marinela Buxha, specialiste e shrbimit financiar n poste. Operacionet e OSHEE-se, qe filluan javete fundit, kane bere …

Lexo me shume

Konfindustria: Te lejohet ndertimi

Konfindustria, i krkon qeveris q t rishoh vendimin e saj pr ndalimin e ndrtimeve n vend. Krkesa vjen pas shqetsimit t nga prodhuesit t materialeve t ndrtimit,se kjo vendimarrje e qeveris ka ndikuar negativisht n aktivitetin e tyre. Konfindustria sugjeron nj rishikim t vendimit dhe lehtsim t kushteve t ndalimit t lejeve ndrtimore. Si hap i pare dhe i menjehershm …

Lexo me shume

Doganat, diskutohen procedurat e thjeshtuara!

Dogana Shqiptare ka zhvilluar takimin e dyt informues me biznesin shkodran pr Prezantimin e Strategjis s Implementimit t Proedurave t Thjeshtuara t cilat n Shkurt t 2015 pritet q t fillojn aplikimi i tyre, ndrsa n Mars 2015 do t filloj aplikimi i gjer i Procedurave t Thjeshtuara. Prezantimin e ktij projekti t ri dhe inovativ t Dogans Shqiptare e …

Lexo me shume

OSHEE kerkese per rritjen e cmimit te energjise!

Pas KESH dhe OST edhe Operatori i Shprndarjes s Energjis dorzon pran Entit Rregullator krkesn pr rritje t mimit vitin e ardhshm. OSHEE krkon rritje t tarifs s shprndarjes s energjis me rreth 70%. Pra, nga 7 lek pr kilovat/or q sht aktualisht tarifa mesatare e shprndarjes, operatori krkon q t rritet n 12 lek pr kilovat/or. M hert edhe …

Lexo me shume

INSTAT: EKONOMIA SHQIPTARE NE RENIE

Prodhimi i Brendshm Bruto i Shqipris shnoi rnie prgjat periudhs prill-qershor t ktij viti me 0.6 pr qind n krahasim me t njjtn periudh t nj viti m par, bri t ditur Instituti i Statistikave sot. Rnia qe m e theksuar n sektorin e ndrtimit me 2,8 pr qind kryesisht pr shkak se tremujori i dyt i vitit 2013 qe …

Lexo me shume