Thursday , 23 February 2023

EKONOMI

VITI 2016 PER DREJTORINE RAJONALE TATIMORE SHKODER

Drejtoria Rajonale Tatimore Shkoder e ka mbyllur me rezultat pozitiv vitin 2016. Nje fakt i tille u pohua nga vete drejtori i ketij insitucioni, Hysen Hysaj. Hysaj tha se realizimi i planit ka qene ne masen 103% dhe po te krahasohet me te njejten periudhe te nje viti me pare ka pasur nje rritje prej 14%. Hysaj beri te ditur …

Lexo me shume

KESH: ULEN SHKARKIMET NE KASKADEN E DRINIT

Korporata Elektroenergjitike Shqiptare bn t ditur se jan reduktuar shkarkimet n kaskadn e Drinit, dhe sht ulur niveli i liqeneve. Situata paraqitet n kontroll. Sipas KESH, aktualisht prurjet po shfrytzohen duke ngarkuar maksimalisht t gjitha turbinat disponibl n Fierz, Koman dhe Vau i Dejs. Prodhimi ditor sht rreth 24.000 MWh. Kjo sasi energjie po prdoret pr t mbuluar krkesn e …

Lexo me shume

FORUM NE SHKODER NGA DHOMA AMERIKANE E TREGTISE NE SHQIPERI

Dhoma Amerikane e Tregtise ne Shqiperi ka zhvilluar paraditen e kesaj te Merkure nje forum ne qytetin e Shkodres. Drejtori ekzekutiv i dhomes amerikane te tregtise ne vendin tone, Lorenc Gjoni, permendi disa ndryshime qe dhoma amerikane e tregtise ne Shqiperi ka pasur ne fokus gjate ketij viti. Ndersa drejtori i tatim-taksave ne Shkoder, Hysen Hysaj dhe drejtori i doganave, …

Lexo me shume

RRITJA E MIMIT TE NAFTES, QYTETARET: E PAPRANUESHME

mimi i nafts ka shnuar rritje ditt e fundit me 10 lek pr litr. N pikat e tregtimit te karburanteve, nj litr naft tregtohet me 167 lek, nga 157 lek q shitej m par. Edhe benzina shitet m shtrenjt, me 168 lek. Kjo sht hera e tret q mimet me pakic t karburanteve rriten kt vit, pasi arritn n janar …

Lexo me shume

TATIM-TAKSAT SHKODER: FALIMENTOJNE 5 BIZNESE

Drejtoria Rajonale e Tatim-Taksave del sa me pak ne terren dhe kjo fale sistemit, pasi vete subjektet paraqiten prane kesaj drejtorie per tu konsultuar ne menyre qe te mos kete shkelje te ligjit. Nje gje e tille u be e ditur nga drejtori i Drejtorise Rajonale te Tatim-Taksave, Hysen Hysaj, gjate nje prononcimi per mediat, i pyetur per kontrollet e …

Lexo me shume

HYSA: KONTROLLET E TATIMEVE RIKTHEHEN NE QYTET

Teksa ka perfunduar sezoni turistik ne Velipoje, kontrollet e tatim taksave do te rikthehen qytetit. Drejtori i tatimeve Hysen Hysa thote se ne maujin shtator do te rinise permbushja e planit ku kryesisht perqendrimi eshte ne zyra.Qe do te thote kontrolle nga sistemi online per cdo subjekt. Drejtoria e tatimeve qe nga muaji korrik ka qene e fokusuar ne zonen …

Lexo me shume

TAKSAT NE VELIPOJE, KONTROLLE DO 5 DITE NE HOTELE

Bashkia Shkoder ka zgjedhur nje tjeter menyre per mbledhjen e takses se hotelit ne Velipoje. Kete vit sipas drejtorit te te ardhurave prane Bashkise Shkoder Blendi Gjylbegaj inspektoret kane ushtruar cdo 5 dite kontrolle ne hotele dhe ne kete menyre eshte mbledhur edhe taksa e bashkise, ne baze te te shtreterve te rezervuar.   Ndersa te ardhurat e 6 mujorit …

Lexo me shume

AKSIONI I TATIM-TAKSAVE NE VELIPOJE PER KUPONIN TATIMOR

Rreth 70 biznese jane licensuar per shfrytezim te plazhit me shazllone dhe te gjithe jane pajisur me kasat fiskale. Nje gje e tille u be e ditur nga drejtori i drejtorise rajonale te tatim-taksave Shkoder, Hysen Hysaj, gjate nje aksioni per sensibilizimin e bizneseve per leshimin e kuponit tatimor. Me tej, Hysaj sqaroi ceshtjen e subjekteve qe jane raportuar si …

Lexo me shume

VELIPOJE, AKSIONE PER LESHIMIN E KUPONIT TATIMOR

Aksioni i ndermarre nga Drejtoria Rajonale e Tatimeve Shkoder per kontrollin ne biznese te ndryshme per leshimin e kuponit tatimor nuk ka per qellim penalizimin e subjekteve, por sensibizilimin dhe informimin e tyre per leshimin e kuponit. Keshtu shprehet drejtori i Drejtorise Rajonale te Tatimeve Shkoder, Hysen Hysaj, gjate nje interviste per Tv Rozafa. Hysaj shton se ka pasur parregullesi …

Lexo me shume

I NXEHTI, ULEN PRURJET NE KASKADEN E DRINIT

Mungesa e reshjeve t shiut gjat muajit korrik ka prkeqsuar prurjet n kaskadn e Drinit. Sipas Koorporats Elektroenergjetike Shqiptare, prurjet mesatare pr korrikun shnuan 48 m3 pr sek, 27% m pak sesa mesatarja shumvjeare, si dhe 10% m pak se minimumi shumvjear pr kt muaj. Niveli i ult i prurjeve ka uar n rnie t shpejt t nivelit t ujit …

Lexo me shume