Thursday , 23 February 2023

EKONOMI

HYSA: MBETET PROBLEM LESHIMI I KUPONEVE

Bizneset ne zonen e Shirokes jane totalisht te licensuar, por problem mbetet leshimi i kuponit. Per drejtorin e tatimeve Hysen Hysa leshimi i kuponit duhet te jete edhe ne kulturen e klientit qe ta kerkoje ate. Aktualiasht puna e tatim-taksave ka kaluar ne zyre duke monitoruar bizneset Hysa e konsideron Shkodren tejet pozitive krahasuar ne qytetet e tjera persa i …

Lexo me shume

SHKODER, GJOBA PER 3 000 BIZNESE

3000 subjekte jane gjobitur ne Shkoder per mos deklarim te punonjesve afatet kohore te percaktuara. Drejtori i vleresimit Adnan Bajrami tha se cdo deklarim i gabuar eshte gjobitur me 10 mije leke te reja ndersa nuk ka patur paralajmerime. Bajrami po ashtu ben me dije bizneset se kane nje mundesi reale per faljen e ketyre gjobave, dhe kjo behet nepermjet …

Lexo me shume

INTESA SANPAOLO SEMINAR PER GRATE NE BIZNES

Banka Europiane pr Rindrtim dhe Zhvillim dhe Intesa Sanpaolo Bank n Shqipri kan zhvilluar n Shkodr nj seminar pr grat n biznes me qllim promovimin e pjesmarrjes s grave siprmarrse n ekonomi. Drejtuesja e departamentit te biznesit te vogel ne banken Intesa Sanpaolo tha se risite ne kete bake jane te medha me ne fokus grate   Po ashtu grate …

Lexo me shume

LEZHE, FALIMENTOJNE ME DHJETRA BIZNESE

Me dhjetra biznese jan mbyllur gjat ktij viti n qytetin e Lezhs. N qender t qytetit dhe n zona t ndryshme vihen re lehtsisht qepena dyqanesh t mbyllura pasi kan falimentuar. Shkak pr kt situat sht br kriza financiare q ka pllakosur vendin dhe masat shtrnguese t qeveris ndaj biznesit, duke duke br q shum prej ktyre t fundit t …

Lexo me shume

BUDVA, PREZANTOHET PROJEKTI GAZSJELLESIT IAP, KALON NE SHKODER

Jonian-Adriatik-Pipeline, ndryshe IAP sht projekti m i ri Gazsjells q pritet t prfitoj vendi yn. Ministrat e Energjis s rajonit jan takuar n Budva ku ran dakord pr ngritjen e njsis s menaxhimit t ktij projekti. Ky sht gazsjellsi i dyt q pritet t prfitoj vendi yn pas atij TAP, i cili ka muaj q ka nisur ndrtimin. Ky gazesjelles …

Lexo me shume

ANKESAT PER FATURAT, REAGON OSHEE- ja

Ne Lezhe ka patur keqfaturime te energjise elektrike qe ka sjelle fatura te fryra per abonentet, por e gjithe problematika ka nisur te marre zgjidhje. Drejtori i OSHEEper Veriun Ersi Sulejmani ka bere te ditur se po kryehen verifikimet rast pas rasti e shoqeruar edhe me masa ndaj faturisteve qe nuk kane qene korrekt ne punen e tyre. Edhe kesaj …

Lexo me shume

BASHKIA LEZHE, NJE MUAJ KOHE ME SHUME PER TE SHLYER DETYRIMET

Drejtoria e Taksave dhe Tarifave vendore ne bashkine e Lezhes ka shtyre deri ne fund te muajit Maj afatin e pagesave per kestin e pare te detyrimeve tatimore qe bizneset dhe personat fizik dhe juridik kane ndaj kesaj njesie vendore. Shtyrja e afatit per pagesat e ketyre detyrimeve ka ardhur pas vonesave ne miratimin e paketes fiskale te bashkise lezhe …

Lexo me shume

INSPEKTORE TE TATIMORES PRANE DOGANES

Nje muaj me pare shefi i hetimit tatimor Pal Lera deklaroi se ne dogana mund t kaloj mall i pa deklaruar. Kjo ka bere qe drejtoria e pergjithshme e tatimeve prej 10 ditesh te dergoje inspektoret e saj prane drejtorise se doganave ne menyre qe te jete nen kontroll gjithcka qe kalon ne doganen e Shkodres.   Po ashtu bizeneset …

Lexo me shume

LERA:PERFORMANCA E DOGANAVE NDIKON TEK TATIMET

Performanca e dobet e drejtorise se doganave e demton drejtorine e tatimeve e cila ne fakt ne qarkun Shkoder ka nje rritje te te ardhurave. Deklarata u be nga Drejtori i Hetimit Tatimor Pal Lera i cili nuk mohoj faktin se ne dogane kalojne mallra pa liense. Ndersa mohoj faktin se Malesi te Madhe ka patur mbyllje te bizneseve. Gjat …

Lexo me shume

2016- ta, VIT JO I MIRE PER BIZNESIN

Pr shkak t situates ekonomike edhe viti 2016 rrezikon te jete nje vit jo i mire pr klimn e biznesit, deklarata sht br nga kreu i dhoms s Tregtis dhe Industris n Lezhe Pashk Paloka gjate emisionit De Facto t gazetarit Gjergj Figuri. Situata e biznesit ne Lezhe, problematika dhe zgjidhjet qe kerkohen, si perceptohet qasja e qeverise dhe paketa …

Lexo me shume