Thursday , 23 February 2023

EKONOMI

HYSA:MIMET NE FOKUS TE KONTROLLEVE DERI ME 31 DHJETOR

Tregjet ne qytetin e Shkodres do te kontrollohen gjate periudhes se prag-festave nese ka luhatje mimesh apo jo. Deklarata erdhi nga drejtori i tatim-taksave Hysen Hysa i cili tha se fokusi ne kete periudhe eshte konstatimi i mimeve dhe perputhja me mimin e vendosur ne kuponin tatimor. do vit rritja e mimeve ne prag te festave te fundvitit ka qene …

Lexo me shume

NDRYSHIME NE PAKETEN FISKALE PER NJESITE ADMINISTRATIVE

Paketa fiskale per njesite administrative ne Shkoder tashme do te pesojne ndryshime. Keto ndryshime pershfshijne lehtesime per nje sere taksash si ajo e prones, tokes, biznesit, e ndersa ajo e ndricimit do te zerohet. Sipas shefit te zyres se te ardhurave prane bashkise Shkoder Blendi Gjylbegaj keto taksa behen me qellim permiresimin e sherbimeve. Nderkohe nje nder taksat e cila …

Lexo me shume

BASHKIA PROPOZON TE ZBRESE ME 30% TAKSEN E PRONES

Bashkia Shkoder ka nisur zbatimin e premtimeve te dhena gjate fushates elektorale. Nje prej tyre ka qene edhe ulja e taksave dhe ajo e prones do te ulet me 30 % ne janar. Kjo u be e ditur nga drejtori i te ardhurave prane bashkise Shkoder Blendi Gjylbegaj. Gjylbegaj beri me dije se me reformen e re territoriale nuk do …

Lexo me shume

PROCREDIT BANK INAGURON 24 OR N 7 DIT˔

ProCredit Bank ka inauguruar Zonn 24 or n 7 dit t javs t vetshrbimit n qytetin e Shkodrs. Ky sht nj investim q ka pr synim t sjell risi n tregun bankar shqiptar n mnyrn e kryerjes s transaksioneve bankare rutin si pr klientbiznesi, ashtu edhe individ private. 24 or n 7 dit t javs jan t pozicionuara pran do …

Lexo me shume

HYSA: 2 DOREHEQJE GJATE KETYRE DITEVE, SKANE LIDHJE ME AKSIONET

Tatim-Taksat bejne bilancin pas 1 muaji aksione, 5121 biznese te kontrolluara, 367 penalizime.Tymnajes se diteve te fundit se ne drejtorine e tatim-taksave ka patur nje sere shkarkimesh u ka dhene pergjigje drejtori I tatimeve Hysen Hysa i cili tha se nuk ka asnje doreheqje per kete arsye.Teksa ka kaluar 1 muaj nga nisja e kontrolleve kunder informalitetit Hysa ben edhe …

Lexo me shume

KESH NIS IMPORTIN, 7.2 mln EURO PER ENERGJINE

Pr her t par pr kt vit, Koorporata Elektroenergjetike Shqiptare ka nisur importin e energjis elektrike, diktuar nga niveli i ult i ujit n Liqenin e Fierzs.T dhnat e fundit nga KESH tregojn se Fierza ka rn n kuotn e 272 metrave nga 296 m q sht maksimumi i lejuar. Blerja e energjis elektrike po prballohet me fondet e Koorporats, …

Lexo me shume

LEZHE, INSPEKTORET TATIMOR KANE QENE JO EFIENTE

Kreu i tatimeve ne Lezhe Arjan Barbullushi prezantoi para gazetareve rezultatet e punes 2 mujore te luftes ndaj informalitetiT duke u ndalur ne shifra konkrete.Kjo shifer e larte biznesesh te paregjistruara tregon moseficensen e sektorit te kontrollit dhe verifikimit ne terren, te cilen Barbullushi e lidh edhe me mos plotesimin e struktures organike nga drejtoria e pergjithshme. Por me vone …

Lexo me shume

KONFINDUSTRIA: KASAT FISKALE OLIGOPOL

Vetm 2 jave pas nisjes s aksionit kundr informalitetit, biznesi i krkon qeveris t liberalizoje tregun e kasave fiskale. N nj deklarat pr mediat, Konfindustria vren se tregu i kasave funksionon n kushtet e nj oligopoli duke u shndrruar n nj penges pr formalizimin e ekonomis. Sipas Konfindustrise, prve liberalizimit te tregut te kasave fiskale, qeveria duhet t marr edhe …

Lexo me shume

NE DITEN E DYTE TATIMET KONFISKOJNE 3 BIZNESE NE QYTET

Ne diten e dyte te aksioneve tatim-taksat ne bashkpunim me krimin ekonomik kane konfiskuar 3 biznese. Inspektoria Teuta Harusha tha se eshte turp pasinjeri nga biznesetishte vetem disa metra larg QKR-se dhe rezultonte i palicensuar. Puna vijon normalisht ndersa problem madhor mbetet periferia ku sipas tatim-taksave kane numerin me te madh te bizneseve te pa regjistruara. Aksionet ne terren do …

Lexo me shume

AKSIONI NDAJ INFORMALITET NIS EDHE NE LEZHE

Shume bizneset ulen qepenat edhe ne Lezhe. Frika ndaj tatimoreve dhe aksionit te tyre qe nisi kete fillim jave solli mbylljen e disa bizneseve. Nuk munguan edhe rastet e sekuestrove qe urdheruan inspektoret qe u mbeshteten edhe nga forcat e policise. Ne terren jane angazhuar mbi 20 grupe te ngritura nga zyra rajonale e tatim taksave, ndersa nuk mungojne edhe …

Lexo me shume