Thursday , 23 February 2023

EKONOMI

HYSA: SHEHAJ- TOLERANCE ZERO NDAJ INFORMALITETIT

Pas takimit te nje dite me pare me Drejtoreshen e pergjithshme te Tatimeve Briseida Shehaj, ka qene drejtori I tatim-taksave Hysen Hysa I cili ka hedhur drite mbi ate cfare eshte diskutuar ne mbledhje. I pyetur se kur do te nisin ne terren askionet e lajmeruara Hysa u shpreh se do te jete e Hena ajo e cila do te …

Lexo me shume

TAKIM INFORMUES ME GRATE BIZNESMENE

Dhoma e tregtise Tiran n bashkpunim me dhomn e tregtise s gjermanis n kuadr t projektit CEFTA, projekt ky q ka synim marrveshjen e lir pr vendet e Ballkanit ka organizuar nj trajnim me grate biznesmene t Shkodres. Qellimi I trajnimit sht njohja e femrave tregtare t tregtis s lir kjo pohohet nga Albana Lakrori prfaqsuese e dhoms s trgtis …

Lexo me shume

RRITET NUMRI I BIZNESEVE QE KERKOJNE TE LICENSOHEN

N muajin korrik drejtoria e t ardhurave pran bashkis Shkoder ka nisur aksion pr t rregjistruar t gjitha bizneset, si dhe t gjjn shkels t cilt jan pa licens, kshtu sht shprehur drejtori I drejtoris s t ardhura Blendi Gjylbegaj. Pas deklaratave pr nisjen e aksionit kundr bizneseve informale Gjylbegaj thekson se sht rritur numri I tyre q kerkojn t …

Lexo me shume

SHQIPERIA SHIFRA REKORD TE RRITJES SE NAFTES!

Muajin e fundit, Shqipria ishte i vetmi vend n Europ, s bashku me Ukrainn, n t cilat u rrit mimi i nafts. Rekordin negativ e konstaton autotraveler.ru, nj faqe ruse interneti e cila publikon n mnyr periodike, dy her n muaj, mimet me pakic t karburanteve n t gjith Europn. Sipas t dhnave, n t gjitha shtetet e tjera mimi …

Lexo me shume

INSTAT: RRITEN MIMET PER MUAJIN KORRIK

mimet e ushqimeve kan shnuar rritje n Korrik krahasuar me ato t nj muaji m par. Prfundimi ka dal nga INSTAT n raportin mujor t indeksit t cmimeve t konsumit pr muajin korrik. Krahasuar me nj vit m par ato kan shnuar ulje me 1.3 prqind, por ka rritje krahasuar me muajin qershor. Grupet e produkteve q kan shnuar m …

Lexo me shume

SHENGJIN, KONTROLLE SUBJEKTEVE PER EVAZION FISKAL

Policia, Hetimi Tatimor dhe Drejtoria Rajonale e Tatim Taksave Lezhe kane perqendruar kontrolle te perbashketa tek bizneset ne zonen bregdetare te Shengjinit. Nga ky aksion qe vjen ne kulmin e sezonit turistik ka quar ne procedimin administratoret e 3 subjekteve private nen akuzen e evazionit fiskal dhe pastrim te produkteve te vepres penale. N kuadr t ktij kontrolli u proeduan …

Lexo me shume

AKKP , SI NDRYSHON MIMI BASHKINE E SHKODRES

Me ndryshimin e projektligjit pr kthimin dhe kompensimin e pronave, do t ket dhe nj rishikim t skems pr kompensimin financiar. N draftin e qeveris propozohet q toka do t ket vlern sipas zrit kadastral q ka pasur n momentin e shpronsimit. Pra, nse n dosjen e paraqitur n AKKP toka rezulton se ka qen bujqsore, ajo do t ket …

Lexo me shume

SOT AFATI I FUNDIT I LIKUIDIMEVE NE KOMUNA

Sot m 7 korrik, pushohen drejtuesit dhe stafi i tyre. N pun mbeten: pastrimi, financa dhe gjendja civile. 25 korrik sht data e parashikuar pr prfundimin e apelimeve ligjore dhe administrative pr zgjedhjet . Pas 25 korrikut, nse ka prfunduar procesi ligjor, bhet mbledhja e kshillit bashkiak dhe betohet kryetari.Sipas kalendarit, m 1 shtator, nis transferimi n njsin e re …

Lexo me shume

GJERMANIA DHE DANIMARKA JAPIN 6.5 MLN EURO PR BUJQSIN

Gjermania dhe Danimarka japin 6.5 milion euro n mbshtetje t sektorit t bujqesise n 6 qarqet m t varfra t vendit ton. Prfitues sht edhe qarku Shkodr. Ka qen drejtori i drejtoris s bujqsis Mustaf Kraja i cili bri t ditur edhe mnyren e prfitimit t ktyre fondeve nga fermert. Prfitues t drejtprdrejt do t jen rreth 1000 fermer agroprpunues, …

Lexo me shume

OSHEE: 12 MUAJ AFAT PER AKT- MARREVESHJET E BIZNESIT

Mundesia e bizneseve te cilet rezultojne debitore per te lidhur kontrate me OSHEE vazhdon per 12 muaj ndersa per familjaret do te rishikohet pasi duhetnje vendim I qeverise per tu dhene zgjidhje debitoreve familjare te cilet nuk kane lidhur kontrate brenda afatit te percaktuar qe ishte deri me 31 mar. Ky sqarim eshte bere gjate nje interviste per tv rozafa …

Lexo me shume