Thursday , 23 February 2023

EKONOMI

RIKONFIRMOHET PASHK PALOKAJ NE DHOMEN E TREGTISE LEZHE

Pashk Palokaj eshte rizgjedhur per here te trete ne krye te dhomes se tregtise dhe industrise ne lezhe. Ai ka marre shumicen dermuese te votave te anetarsise, ne nje proces ku jane zgjedhur edhe organet drejtuese dhe perfaqsuese te ketij institucioni. Drejtimi nga Pashk Palokaj edhe per nje tjeter mandat ne krye te dhomes se tregtise dhe industrise ne lezhe …

Lexo me shume

VOLAJ: QARKU SHKODER KA ME SHUME SE 50% HUMBJE NE RRJET

Humbjet ne rrjet te energjise elektrike mbeten problematke ne qarkun Shkoder pavarsisht te gjitha masave qe jane ndermarre. Kjo eshte evidentuar nga vete drejtori I OSHEE per zonen Shkoder Gasper Volaj I cili ju beri thirrje qytetareve qe te mos tentojne te vjedhin energji elektrike pasi penalizimet do te jene te renda. Gjithashtu Volaj ka folur edhe per problematikat qe …

Lexo me shume

SEKUESTROHET MALLI PA FATURE TATIMORE

Mungesa e dokumenteve shoqeruese per mallin qe tregtojne ka sjelle sekuestrimin nga ana e tatimeve te produkteve per 5 subjekte ne lezhe. Aksioni eshte perqendruar ne tregun e lire, duke sjelle edhe veprimet e inspektoreve te kontrollit ne terren. Furnizuesit e ketij tregu kishin mangesi ne dokumentacion, e per pasoje ka ardhur edhe ndeshkimi i tyre. Besmir Zalli inspektor i …

Lexo me shume

INSTAT: BIEN EKSPORTET, NDIKIME NE RRITJEN EKONOMIKE!

Eksportet e mallrave shqiptare kan psuar rnie gjat shkurtit fakt q pritet t jap nj impakt t ndjeshm n ecurin ekonomike t vendit.INSTAT ka publikuar raportin e tregtis me jasht ku verehet se n shkurt 2015 eksportet e mallrave arritn vlern 18 mld lek, duke u ulur me 12,3 % n krahasim me Shkurt 2014 dhe duke u rritur vetm …

Lexo me shume

INSTAT: VITE 2014 U PRODHUAR 13.2% ENERGJI ME PAK

Sipas INSTAT, viti i kaluar ka qen i vshtir pr prodhimin e energjis elektrike. Energjia elektrike n dispozicion e prftuar nga t gjitha burimet n vitin 2014 u ul me 0.8 pr qind krahasuar me vitin 2013. Sasia e energjis s prodhuar n vend dhe shkmbimi i energjis elektrike rezultoi 7.79 miliard kilovator. Prodhimi neto vendas i energjis elektrike prbn …

Lexo me shume

OSHEE: Plotesohet lista e faljeve te debive per NenShkodren

Kane kerkuar demshperblimin per permbytjet e viteve 2010-2011 duke I kompensuar me faturat e energjise elektrike. Nje kerkese e cila per drejtorin e OSHEE Gasper Volaj tashme eshte e mbyllur. Kjo pasi gjate javes jane plotesuar te gjitha dosjet dhe jane derguar prane ministriis per verifikim total .I pyetur per listen e meparshme Volaj tha se kesaj liste I jane …

Lexo me shume

INSTAT: Indeksi i cmimeve 2.3%

NSTAT njoftoi se n muajin shkurt 2015 ndryshimi vjetor i indeksit t mimeve t konsumit sht 2.3%, pas nj periudhe t gjat q rritja e mimeve ka qendruar nn kuotn minimale, t preferuar nga Banka e Shqipris, prej 2 prqindsh. Nj vit m par ky ndryshim ishte 1.9 %. Krahasuar me muajin shkurt 2014, rritja m e madhe e mimeve …

Lexo me shume

Halluni: 30 Marsi, afati i fundit per shlyerjen e kamatvonesave

Nuk do te kete ne asnje lloj menyre shtyrje te afateve per pagesat e kamatvonesave te energjise elektrike pertej dates 30 mars. Nje fakt I tille u be I ditur nga Drejtori I OSHEE per qytetit Andi Halluni gjate nje prononcimi per tv rozafa Me heret ka qene nderhurja e prefektit dhe kerkesat e vazhdueshme te qytetareve per te patur …

Lexo me shume

Falja e kamatvonesave, shtyhet afati deri me 31 Mars!

Afati pr lidhjen e aktmarrveshjeve t qytetarve debitor, pagesa e prapambetur e energjis, dhe falja n masn 80% t kamatvonesave sht shtyr pr m dat 31 mars. Deklarata sht br ditn e sotme nga Ministri i Energjitiks Damian Gjiknuri dhe kreu i OSHEE-s Ardian ela. N fjaln e tij Ministri Gjinkuri, theksoi se afati i vendosur mn 28 shkurt pr …

Lexo me shume

QKL per vitin 2014 ka leshuar 114 leje-liensimi

Mund t konsiderohet nj shifr relativisht e lart nse krahasohen leje-licensimet t vitit 2014 me ato te vitit 2013. Ne vitin 2014 jan lshuar 114 leje-licensimi, ndrsa pr vitin 2013 jan lshuar 53 leje-licensimi. Duke pare shifrat e ktyre dy viteve viti 2014 mund te cilsohet pozitv por duke e par q kjo shifer sht pr t gjith qarkun e …

Lexo me shume