Thursday , 23 February 2023

EKONOMI

Shkoder, 186 kasa fiskale ne janar

Kasat fiskale mbeten problem shqetesuaes ne qarkun Shkoder. Kete fakt e ka deklaruar Drejtori I tatim taksave Hysen Hysa I cili tha se pervec licensimit te bizneseve po punohet ehde per pajisjen e tyre me kasa, per muajn janar jane vene 186 kasa Nderkohe Hysa beri te ditur qe funksionimi I kasave behet on line, ndaj drejtoj apel per bizneset …

Lexo me shume

Shkoder, Regjistrohen 265 biznese ne Janar

Liensimi I bizneseve nje realitet I veshtire per te ndryshuar ne qarkun Shkoder duket se tashme po merr rrjedhen e duhur. Vetem per muajn janar drejtoria e tatim taksave ka regjistruar 265 subjekte Pavarsisht ketij aksesi qe drejtoria e tatim taksave ka ne qytet zonat problematike mbeten ato periferike Nderkohe qe drejtoria e tatim-taksave punon per regjistrimin e te gjitha …

Lexo me shume

KESH: Nuk ka permbytje nga shkarkimet!

Korporata Elektroenergjetike Shqiptare deklaron se dalja e ujit n Obot nuk sht shkaktuar nga shkarkimet e hidrocentraleve.“N ato zona posht nivelit edhe me dit me shira t zakonshm, sht n nj lloj prmbytje. Kjo situat nuk ka ardhur si shkak i shkarkimeve t kontrolluara q KESH ka br”, thot Ilir Belba, drejtor i Prodhimit n KESH. KESH garanton se n …

Lexo me shume

KESH nis eksportin e energjise! Radovani: Situata nenkontroll!

Q nga ora 00:00 e dits s mrkur, ka nisur eksporti i energjis elektrike q prodhon sistemi hidroelektrik i vendit, kryesisht nga kapacitetet prodhuese t kaskads s Drinit, q operohen nga KESH. Korporata Elektroenergjetike Shqiptare ka kryer nj tender ditn e mart, duke kontraktuar shitje t energjis s prodhuar pr t paktn dy javt e ardhshme. mimi sht pranuar n …

Lexo me shume

Nis aksioni ndaj subjekteve te paregjistruara ne Lezhe!

Inspektoret tatimor ne bashkine e lezhes ne bashkpunim me policia bashkiake mbyllen aktivitetin per 33 biznese ndersa do te ushtrohen kontrolle edhe per disa subjekteve te tjera. Bizneset e mbyllura nuk jane te regjistruara ne qendren kombetare te regjistrimeve e per pasoje nuk paguajne taksat dhe detyrime ndaj bashkise se lezhes. Drejtoresha e zyres se tatim taksave ne bashkine e …

Lexo me shume

Drejtori i OSHEE- se inspektim ne Shkoder

Operatori i shprndarjes s energjis elektrike nuk ka krkuar n asnj moment dorzimin e librezave t energjis nga deputett dhe n kt pik sht abuzuar. Ka qn kjo deklarata e administratorit t prgjithshm t OSHEE Adrian ela e br gjat inspektimeve n qytetin e Shkodres. Ndrkoh duke u ndalur tek inspektimi ne Shkoder, ela e lidhi me faktin se n …

Lexo me shume

Tatimet: Biznesi 3 dite kohe per vetedeklarimin!

Biznesit i mbeten tre dit koh pr t br deklarimin e pagesave pran administrats tatimore, lidhur me TVSH-n, Tatimin mbi t Ardhurat n burim, taksat dhe tarifat nacionale. Burime zyrtare t Drejtoris s Prgjithshme t Tatimeve bjn me dije se 22 janari sht afati i fundit pr t br deklarimin, pr periudhn dhjetor 2014. Brenda ktij afati biznesi nuk do …

Lexo me shume

Nis verifikimi i punonjesve ne bizneset private

Drejtoria rajonale e Tatimeve ka nisur verifikim punonjsve n bizneset private, e si pasoje jan n terren 13 grupe inspektimi kjo bht e ditur nga drejtori i ksaj drejtorie Hysen Hysa. Gjat vitit 2014 jan liensuar 1700 subjekte. Duke filluar nga dita e premt do t nis dhe konfiskimi I mallit q gjendet n bizneset e palicensuar. Hysaj fton t …

Lexo me shume

ERE, vendos rritjen e energjise!

mimi i ri i energjis elektrike nga 1 janari i vitit 2015 pr t gjith konsumatort familjar do t jet 9.5 lek/kh. Kshtu ka vendosur Enti Rregullator i Energjis i mbledhur ditn e premte pr t diskutuar krkesat e tre kompanive, KESH, OST dhe OSHEE pr rritje t energjis elektrike. N kete mbledhje u vendos heqja e fashs prej 300 …

Lexo me shume

Falja e kamat- vonesave te energjise, radhe ne Lezhe!

Kerkojne te perfitojne nga falja e kamatvonesave, ndaj qytetaret lezhjane jane dyndur drejt zyrave te oshe per te paguar faturat e prapambetura te energjise.Pas shpalljes se ketij vendimi nga ana e vete kryeministrit rama nuk ka munguar fluksi i qytetareve per te shlyer detyrimet e tyre. Keto radhe jane te pranishme gjate gjithe dites, pasi e konsiderojne edhe si nje …

Lexo me shume