Thursday , 23 February 2023

KRONIKE

ANALIZA VJETORE E PUNËS SË DREJTORISË SË POLICISË SHKODËR

Është zhvilluar analiza vjetore e punës së Drejtorisë Vendore të Policisë Shkodër dhe Drejtorisë Rajonale për Kufirin dhe Migracionin Shkodër. Në analizë mori pjesë Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Gledis Nano. Ndërkohë, në fjalën e tij, drejtori i Drejtorisë Vendore të Policisë Shkodër, Hamdi Fjora, bëri me dije se gjatë vitit 2021 janë evidentuar rreth 2000 vepra penale, …

Lexo me shume

ANALIZA VJETORE E POLICISE NE LEZHE

Drejtoria Vendore e Policisë Lezhë ka zhvilluar analizën vjetore të punës së saj duke pasqyruar treguesit sipas sektoreve. Kjo analizë është mbajtur në prani të Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit Gledis Nano. Në fjalën e mbajtur për mediat Drejtori i Policisw në Lezhë Oltion Bistri tha se ka patur rritje te numrit të ngjarjeve të regjistruara në qark …

Lexo me shume

HANI I HOTIT, PROCEDOHEN 3 SHTETAS, 1 PREJ TYRE DOGANIER

Në vijim të punës dhe goditjeve të njëpasnjëshme për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e kontrabandës me mallra, bazuar dhe në informacionet e marra në rrugë operative, nga specialistët e Seksionit të Hetimit të Krimit Ekonomiko-Financiar, në bashkëpunim me Drejtorinë e Hetimit Doganor në PKK Hani i Hotit, filloi procedimi penal për shtetasit: R. Sh., 59 …

Lexo me shume

ZJARR NE ZONEN E KUNES NE SHENGJIN

Një zjarr i përmasave të mëdha përfshiu një zonë me bimësi të dendur në Kune të Shëngjinit. Flaket u shfaqen në oret e para të mëngjesit të së enjtes dhe ndihmuar nga era e fortë u përhapen me shpejtësi në një siperfaqe të konsiderueshme, duke rrezikuar dhe zonen e banuar. Në zonë mbërriten menjëherë zjarrfiësit të cilët në mungesë të …

Lexo me shume

TË DYSHUAR PËR VRASJEN E PASHKO UJKËS NË SHKODËR, GJYKATA E SHKODRËS LIRON NGA BURGU 2 SHTETASIT

Gjykata e Shkallës së Parë në Shkodër ka liruar nga burgu autorin e dyshuar të vrasjes së ish deputetit Pashko Ujka, shtetasin Kristjan Kelmendi dhe bashkëpunëtorin e dyshuar të tij shtetasin Marjan Kola. Gjykata ndryshoi masën e sigurisë nga “arrest me burg” në “arrest shtëpie” për këta dy shtetas. Gjykata ka administruar një provë të re, pikërisht një video ku …

Lexo me shume

PLAGOSJA E VINÇENS PIROLIT NË SHKODËR?

Pas deklaratës së Vinçens Pirolit se është qëlluar në Shkodër, policia e Shkodrës ka ushtruar kontrolle këtë të marte te Ura e Bahçallekut dhe Ura e re e Bunës, lidhur me plagosjen e 34-vjeçarit. Gjithashtu, mësohet se janë marrë kamerat e sigurisë të subjekteve dhe qytetit në zonat ku dyshohet se ka ndodhur ngjarja. Ndërkohë, një person është shoqëruar dhe …

Lexo me shume

AVOKATËT E LEZHËS KUNDËR HARTËS SË RE GJYQËSORE

Edhe avokatët e Lezhës kundështojnë projektin e hartës së re gjyqësore, e cila parashikon shkrirjen e 36 gjykatave në vetëm 20 të tilla në të gjithë vendin. Kreu i dhomës së avokatisë Elton Laska thotë se skema e re nuk i shërben qytetarëve dhe e zhyt të gjithë sistemin në vështirësi, duke sjellë mungesë shërbimi dhe kosto të lartë financiare …

Lexo me shume

KUNDËRSHTIME PËR HARTEN E RE GJYQËSORE

Drafti i propozuar për harten e re gjyqësore është në shkelje të rëndë të së drejtës për akses në gjykatë të qytetarëve të Shqipërisë. Kështu shprehet kreu i dhomës së avokatisë në Shkodër, Anton Kosteri, i cili është kundër hartës së re gjyqësore. Sipas Kosterit, shkurtimi i 19-të gjykatave në rang vendi është e kuptueshme se largon qytetarin nga gjykata. …

Lexo me shume

‘PESHQ TË MËDHENJ’ NË HETIM?

Për kreun e Prokurorisë së Posaçme Kundër Krimit dhe Korrupsionit, Arben Kraja, deri në këto momente nuk ka elementë që e lidhin daljen e të dhënave personale të shqiptarëve me kompetenca e SPAK. Ai garanton se nëse do të ketë të tilla indicie do të ketë hetim. Përsa i përket ‘peshqëve të mëdhenj’ në hetim, Kraja tha se kemi çështje …

Lexo me shume

AKSIDENTI TRAGJIK NE TALE TE LEZHES

Shpejtësia për të mbërritur sa më parë pranë familjes që i priste për të festuar Krishtlindjen, dyshohet se i çoi drejt vdekjes dy të rinjtë që humbën jeten në aksidentin tragjik në Tale të Lezhës mbrëmjen e së shtunës. Kristjan Margjoni 24-vjeç dyshohet se nga shpejtësia humbi kontrollin e makinës e cila doli nga rruga dhe çau murin rrethues të …

Lexo me shume