Thursday , 23 February 2023

KRONIKE

KONTROLLET E POLICISË RRUGORE TË LEZHËS

Policia Rrugore e Lezhës vijon me kontrolle të shtuara, për evidentimin dhe ndëshkimin e shkelësve të Kodit Rrugor, me qëllim parandalimin e aksidenteve rrugore. Gjatë javës që lamë pas janë proceduar penalisht 29 drejtues mjetesh, për drejtim mjeti pa leje drejtimi dhe në gjendje të dehur, nga të cilët 10 drejtues mjetesh janë arrestuar në flagrancë dhe 19 të tjerë …

Lexo me shume

RRUGET E QARKUT LEZHE BURIM AKSIDENTESH

Qarku i Lezhës renditet një ndër zonat me numrin më të lartë të aksidenteve në rang vendi, ndërsa segmenti më problematik është Mabë-Mamurras. Në kuader të Ditës Botërore të pëkujtimit të viktimave të aksidenteve, policia organizoi një aktivitet sensibilizues ku u improvizua një aksident si dhe u bllokua për 60 sekonda qarkullimi i mjeteve në rreth-rrotullimin në hyrje të qytetit …

Lexo me shume

ZBARDHET KONFLIKTI MES DY FQINJEVE NE RRILE TE LEZHES

Policia ka zbardhur konfliktin e ndodhur 1 ditë më parë mes dy fqinjeve në fshatin Rrilë të Lezhës, ku u qëllua dhe me armë gjahu por fatmiresisht nga të shtënat nuk pati persona të lënduar. Sipas burimeve, debati mes shtetasve Luigj Kola dhe Mark Jaku ka ndodhur për çështje pronësie, pasi ky i fundit i ka prerë pemët dekorative në …

Lexo me shume

ARRESTOHET ELIS LEKNDREJAJ, PLAGOSI NË MARS MIKEL FUSHEN

Pas 8 muajsh në arrati për shkak të një plagosje të kryer, është arrestuar 27-vjeçari Elis Lekndrejaj, banues në lagjen Partizani në Shkodër. Ky shtetas, pas një konflikti të çastit ka plagosur me armë zjarri shtetasin Mikel Fusha, një ngjarje e ndodhur me 21 mars të këtij viti, në lagjen “Mark Lula” të Shkodrës. Kështu, Specialistët për Hetimin e Krimit …

Lexo me shume

DETAJE TE REJA PER EKZEKUTIMIN E ISH-POLICIT NE LAÇ

Rreth 20 përsonave të dyshuar për vrasjen e ish-efektivit të policisë Xhelal Reçi me 1 nëntor në qytetin e Laçit, u është marrë ADN-ja e cila do të krahasohet me ato pak gjurmë të gjetura në vendin e ngjarjes dhe automjetin e djegur. Sipas burimeve këta përsona kanë patur konflikte me djalin e viktimës Besnik Reçi të cilit ju bë …

Lexo me shume

TENTOI TE GRABISE NJE SHTEPI, LIHET NE BURG 23-VJEÇARI

Gjykata e Lezhës la në burg Arman Zhejanin i cili u kap nga banoret e Zejmenit, duke tentuar të grabisë një shtëpi. Në seancen gjyqësore të zhvilluar me dyer të mbyllura, 23-vjeçari mësohet se ka kyçur gojen në gjykatë, duke mos folur asnjë fjalë. Referuar provave të paraqitura, gjyqtari Artan Hajredinaj pranoi kërkesen e prokurorit Sabri Kastrati duke e cilësuar …

Lexo me shume

AKSIDENT NE AKSIN LEZHE-MAMURRAS, PLAGOSET POLICI

Një punonjës i policisë rrugore mbeti i plagosur në një aksident rrugor në aksin Lezhë-Mamurras. Ngjarja ndodhi rreth orës 9:00 të mëngjesit të së enjtes, në afersi të mbikalimit të Patokut dhe sipas policisë automjeti me drejtues shtetasin Gj.B., është përplasur me mjetin e Policisë Rrugore të Lezhës, ku si pasojë ka marrë plagë të lehta polici me inicialet Alban …

Lexo me shume

PLAGOSJE ME THIKË MES NXËNËSVE TË “JORDAN MISJA”

Një plagosje ka ndodhur në afërsi të shkollës së mesme “Jordan Misja” të Shkodrës, ku 2 nxënës pasi janë zënë me njëri tjetrin në shkollë kanë dale pas mësimit për ti zgjidhur konfliket jashtë shkollës. Nga sa mësohet në Spitalin Rajonal Shkodër është paraqitur i dëmtuar me mjet prerës thikë, shtetasi J. F, 17 vjeç. Nga veprimet paraprake rezulton se …

Lexo me shume

NXORI SHOKUN NE PRITE, DENOHET ME 21 VITE E 4 MUAJ BURG MIKEL ALIA

Gjykata e Lezhës ka dënuar me 21 vite e 4 muaj burg, 42-vjeçarin Mikel (Gjovalin) Alia, ndaj të cilit u ngrit akuza e vrasjes, pasi me 2 tetor të vitit 2019-të nxori në pritë shokun e tij të fëmijerisë Eri Zefi për ta ekzekutuar. 42-vjeçari u gjet fajtor për veprat penale “Vrasje me paramendim” dhe “Armbajtje pa leje”. Trupa gjykuese …

Lexo me shume

VRASESIT E ISH-POLICIT DYSHOHET TE JENE NGA FIERI

Hetimet për ekzekutimin e ish-efektivit të policisë Xhelal Reçi, mëngjesin e së hënës në Laç janë përqëndruar tek veprimtaria e të birit Besnikut. Ky i fundit dyshohet të jetë i përfshire në disa ngjarje kriminale të ndodhura në Fier, Durrës dhe Lezhë, për të cilat është shoqëruar dhe marrë në pyetje nga policia, por nuk është arritur ende te provohet …

Lexo me shume