Thursday , 23 February 2023

KRONIKE

KURBIN, FINALIZOHET OPERACIONI POLICOR I KODUAR “GAME OVER”

Në vijim të kontrolleve intensive dhe të pandërprera, të ushtruara në lokale dhe ambiente të tjera, me qëllim evidentimin dhe goditjen e rasteve të organizimit të kundërligjshëm të lojërave të fatit, mbështetur dhe nga inteligjenca informative, shërbimet e Komisariatit të Policisë Kurbin, organizuan dhe finalizuan operacionin policor të koduar “Game over”, si rezultat i të cilit u kapën dhe u …

Lexo me shume

U ARRESTUAN GJATË OPERACIONIT “QARKU”

Gjykata e shkallës së parë në Shkodër ka lënë me masën e sigurisë “arrest me burg” shtetasit Petrit Kubazi dhe djalin e tij, Gledis Kubazi. Këta dy shtetas u arrestuan nga policia vendore e Shkodrës, pasi iu gjetën në banesë armë, mina me telekomandë dhe disa municione të tjera. Gjatë seancës për masën e sigurisë shtetasi Petrit Kubazi deklaroi në …

Lexo me shume

ISH KRYETARI I BASHKISË LEZHË DËNOHET ME 3 VITE BURG

Gjykata e Apelit në Shkodër ka dhënë vendimet për ish-zyrtarët e Lezhës dhe përfituesit e tokës, të akuzuar për tjetërsim prone në zonën e Ranës së Hedhur në Shëngjin. Ish-kryebashkiaku i Lezhës Fran Frrokaj dhe ish-kryetari i qarkut Gjok Ndoka, dënohen nga apeli me nga 3 vite burg, ndërsa gjykata gjeti fajtorë edhe 15 zyrtarë e qytetarë të përfshirë në …

Lexo me shume

VAU I DEJËS, FINALIZOHET OPERACIONI POLICOR I KODUAR “NEUTRALIZIMI”

Shërbimet e Policisë Kriminale të DVP Shkodër, në bashkëpunim me Komisariatin e Policisë të Vau Dejës, në vijim të punës për kapjen e personave të shpallur në kërkim, bazuar dhe në inteligjencën informative, se një shtetas me rrezikshmëri të lartë shoqërore, i shpallur në kërkim për armëmbajtje pa leje, po futej në banesë, kanë finalizuar, në bashkëpunim me Forcën Speciale …

Lexo me shume

PËRPLASJA ME ARMË ZJARRI NË KALLMET

Ish-kreu i Njësisë Administrative të Kallmetit në Lezhë Besnik Simoni, i cili u arrestua me datë 2 prill pas një konflikti me armë me një bashkëfshatar të tij është liruar nga burgu. Vendimi është marrë këtë të mërkure nga Gjykata e Lezhës, duke vendosur ndaj tij masen e sigurisë “Arrest në shtëpi”. Por me vendimin duket se nuk është pajtuar …

Lexo me shume

VRAU VËLLAIN E VRASËSIT TË BABAIT. PROKURORIA E LEZHËS KËRKON 8 VITE BURG PËR 17-VJEÇARIN PËRVATHI

Prokuroria e Lezhës ka kërkuar dënimin me 8-vite burg të 17-vjeçarit Florian Përvathi, i cili në muajin janar të këtij viti vrau për gjakmarrje bashkëfshatarin e tij Lek Lekgjonaj. Nga ana e organit të akuzës është provuar se 17 vjeçari ka kryer krim me paramendim për gjakmarrje, pasi vëllai i viktimës i kishte vrarë babain në vitin 2009, kohën kur …

Lexo me shume

LEZHË, FINALIZOHET OPERACIONI POLICOR I KODUAR “NDJEKJA”

Në vijim të punës për dokumentimin e plotë të ngjarjeve kriminale të ndodhura, si dhe për vendosjen përpara përgjegjësisë ligjore të autorëve të dyshuar, strukturat hetimore të Komisariatit të Policisë Lezhë, në bashkëpunim me DVP Lezhë, falë një pune hetimore profesionale, si dhe falë veprimeve të shpejta dhe të koodinuara policore, kanë finalizuar me sukses operacionin policor të koduar “Ndjekja”, …

Lexo me shume

MAKINA PËRPLAS PËR VDEKJE KËMBËSOREN NË KURBIN

Një grua humbi jeten pasi u përplas nga një automjet në autostraden Milot-Thumanë. Aksidenti ndodhi në oret e para të mëngjesit të së premtes në vendin e quajtur “Mbikalimi i Patokut”, ndërsa viktima ende nuk është identifikuar. Ajo u gjet pa shenja jete në hapësirën ndërmjet trafikndarësve të rrugës dhe automjeti i cili e ka aksidentuar është larguar nga vendi …

Lexo me shume

LEZHË, FINALIZOHET OPERACIONI POLICOR I KODUAR “DESTINACIONI”

Në vijim të punës për goditjen e veprimtarisë së kundërligjshme të dhënies ndihmë shtetasve të huaj për kalim të paligjshëm të kufirit, kundrejt fitimit, në bazë edhe të informacioneve të marra në rrugë operative, shërbimet e Policisë Rrugore, në bashkëpunim me Seksionin për Hetimin e Trafiqeve, të DVP Lezhë, kanë organizuar menjëherë punën dhe kanë finalizuar operacionin policor të koduar …

Lexo me shume

SHERRI PËR LOPEN, PLAGOSJE ME ARMË ZJARRI NË KURBIN

Sherri për lopen mes dy bashkëfshatareve degjeneroi në përdorimin e armës së zjarrit në Gjorm të Kurbinit. Rasim Tafa 53-vjeç mbeti i plagosur, pasi u qëllua me armë zjarri nga 41-vjeçari Met Lika i cili u shoqërua në polici menjëherë pas ngjarjes. Koflikti mes dy bashkëfshatarëve ndodhi rreth orës 21:00 të mbrëmjes të së mërkurës në fshatin Sanxhak të Kurbinit …

Lexo me shume