Monday , 20 September 2021

KRONIKE

KONTROLLE DHE DISA TE SHOQERUAR PER VRASJEN E POLICIT NE LEZHE

Ekzekutimi i efektivit të policisë Xhulio Prela mëngjesin e së shtunës në superstraden Lezhë-Milot ende nuk ka një autor. Sipas burimeve gjatë të dieles dhe të hënës janë ushtruar kontrolle si dhe janë shoqëruar disa përsona në fshatrat e Lezhës dhe Kurbinit përreth vendit ku ndodhi ngjarja. Grupi hetimor ka dyshime se autoret mund të jenë nga këto zona, por …

Lexo me shume

EKZEKUTIMI I POLICIT NE LEZHE VIJON TE MBETET PA AUTOR

Ekzekutimi me armë zjarri i efektivit të policisë Xhulio Prela, mëngjesin e së shtunës në superstraden Lezhë-Milot vijon të mbetet pa autor. Dëshmia e familjareve dhe bashkëpunëtoreve të 26-vjeçarit nuk e ka orIentuar grupin hetimor drejt një piste konkrete hetimi. Në deklarimet e tyre para hetuesve ata kanë thënë se i riu ishte njeri i qetë dhe nuk kishte shfaqur …

Lexo me shume

BOMBAT ME TELEKOMANDE, GJYKATA LE NE BURG 2 TE ARRESTUARIT

Gjykata e Lezhës la në burg dy përsonat e kapur me bomba me telekomande në tentative për ti transportuar drejt Malit të Zi. Në seancen gjyqësore të zhvilluar me dyer të mbyllura, Erol Çiçi dhe Maringlen Gruda, mësohet të kenë thënë se çanta ju është dhënë nga një përsona i tretë dhe nuk kanë patur dijeni se brenda saj të …

Lexo me shume

NDALOHEN 4 MJETE ME LENDE DRUSORE NE RRUGEN E KOMBIT

Në kuadër të bashkëpunimit me strukturat e Drejtorisë Vendore të Policisë Lezhë dhe në zbatim të planit të masave për parandalimin dhe goditjen e krimeve mjedisore, shërbimet e Njësisë Operacionale të Policisë Rrugore për Autostradën Milot-Morinë, kanë konstatuar dhe ndaluar në Rubik, Mirditë, Skuraj dhe Kurbin, 2 mjete tip furgon dhe 2 kamionçina që transportonin sasi të konsiderueshme lënde drusore. …

Lexo me shume

2 AKSIDENTE REGJISTROHEN NË QARKUN E LEZHËS

Tre të plagosur është bilanci i dy aksidenteve të ndodhura të premten në rrugët e Qarkut të Lezhës. Aksidenti i parë ndodhi në orët e mëngjesit në autostraden Milot-Thumane, në afërsi të nënkalimit të Fushë Mamurrasit. Në tentative për të devijuar rrugen drejtuesi i një ciklomotori, i cili udhëtonte bashkë me një person tjeter ka humbur kontrollin duke dalë jashtë …

Lexo me shume

PO TRANSPORTONIN BOMBA ME TELEKOMANDE, ARRESTOHEN 2 PERSONA

Dy përsona u arrestuan ngë Policia e Lezhës, teksa po tentonin të trafikonin drejt Malit të Zi dy bomba me telekomandë. Operacioni policor i koduar “Distanca” u finalizua pasditen e së mërkures dhe në pranga u vunë Erol Çiçi 33-vjeç dhe Maringlen Gruda 30-vjeç që të dy banues në Durrës të dënuar me parë për vjedhje dhe trafikim narkotikesh. Këta …

Lexo me shume

ARRESTOHEN 4 PERSONA PER KULTIVIM DROGE

Katër persona kanë rënë në prangat e policisë së Lezhës për kultivim të lëndëve narkotike. Sipas të dhënave pas një hetimi 3-mujor, Seksioni për Hetimin e Narkotikëve në DVP Lezhë, në bashkëpunim me Komisariatin e Policisë Lezhë dhe forcën e posaçme “Shqiponjat”, nën drejtimin e Prokurorisë, finalizoi me sukses operacionin policor “Vela”. Në kuadër të këtij operacioni, bazuar në provat …

Lexo me shume

ARRESTOHET 26-VJEÇARI ME ARME DHE DROGE

Në zbatim të planit të masave për shtimin e kontrolleve në të gjithë qarkun Lezhë, me qëllim parandalimin, evidentimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e narkotikëve dhe armëmbajtjes pa leje, bazuar në informacionet e marra në rrugë operative se në fshatin Qafë Mollë, Mirditë, një person posedonte në banesë lëndë narkotike dhe armë zjarri pa leje, u organizua …

Lexo me shume

PLAGOSET ME ARME ZJARRI 43-VJEÇARI

Një 43-vjeçar u plagos me armë zjarri mëngjesin e së martës në fshatin Balldre të Lezhës, ndërsa policia identifikoi dhe prangosi autorin e dyshuar të ngjarjes. Sipas të dhënave Hilë Gjini u qëllua me pushkë sapo kishte dalë nga banesa dhe po dërgonte fëmijet në shkollë me automjetin e tij tip “Benz”. Nga të shtënat 43-vjeçari ka marrë dy plumba …

Lexo me shume

“ARREST ME BURG” PËR MILKJOR GJOKA

Gjykata e shkallës së parë në Shkodër ka lënë në burg shtetasin Milkjor Gjoka, i dyshuar si bashkëpunetor në vrasjen e shtetasit Ridvan Hyseni në fshatin Mushan të njësisë Dajç. Ndërkohë gjykata ka dhënë masën lehtësuese “detyrim me paraqitje” për dy dëshmitarët Blerim Mlloja dhe Marjeta Gramshi të arrestuar për “moskallezim krimi” si dëshmitar në vrasjen e 46 vjeçarit. Ka …

Lexo me shume