Thursday , 23 February 2023

KRONIKE

2 NE PRANGA DHE 1 I PROÇEDUAR PENALISHT NE LEZHE

2 persona janë vënë në pranga dhe një tjeter është proçeduar penalisht në gjendje të lire për dhune në familje, drejtim mjeti në mënyre të parregullt dhe kanosje. Sipas bluve, specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Mirditë bënë arrestimin në flagrancë të shtetasit L.T.,45 vjeç banues në Rreshen, pasi ka ushtruar dhunë fizike ndaj bashkëshortes së tij …

Lexo me shume

POLICIA E SHKODRËS ARRESTON 3 PERSONA

Policia e Shkodrës vijon kontrollet për lirimin e hapësirave publike në bregdet. Kështu, nga shërbimet e Stacionit të Policisë Velipojë në vijim të kontrolleve për lirimin e hapësirave publike në bregdet, u arrestuan shtetasit: A. K. 40 vjeç, banues në fshatin Hajmel, Vau i Dejës, për veprën penale “Ndërtimi i paligjshëm” dhe “Vjedhja e energjisë elektrike”. A. S. 49 vjeç, …

Lexo me shume

DROGE DHE ARME, ARRESTOHEN 4 PERSONA NE LEZHE

Katër përsona kanë rënë në prangat e policisë së Lezhës, për drogë dhe armbajtje pa leje. Sipas bluve strukturat hetimore të DVP Lezhë, në bashkëpunim me shërbimet e Komisariatit të Policisë Lezhë, në vijim të punës së pandërprerë për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e kultivimit të bimëve narkotike, gjatë kontrollit të territorit, bazuar dhe në …

Lexo me shume

NXIRRNIN INERTE NGA SHTRATI I LUMIT MAT NË MËNYRË TË PALIGJSHME

Shërbimet e Policisë në DVP Lezhë dhe të Komisariateve në varësi kanë vijuar me kontrolle të shtuara për parandalimin dhe goditjen e krimeve mjedisore. Kështu, në vijim të punës për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e krimeve mjedisore, shërbimet e DVP Lezhë, në bashkëpunim me Komisariatin e Policisë Kurbin, kanë ushtruar kontrolle përgjatë shtratit të lumit Mat, bazuar edhe në informacionet …

Lexo me shume

LEZHE, ARRESTOHEN 2 PERSONA PER KULTIVIM KANABISI

Në vijim të punës për kapjen e personave në kërkim dhe vënien e tyre para përgjegjësisë ligjore, policia e Lezhës ndaluan shtetasin Z. B., 55 vjeç, banues në Kashnjet, Lezhë. Ndalimi i këtij shtetasi u bë pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Lezhë, me vendimin e datës 12.07.2021 i ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg” për veprën penale “Kultivimi …

Lexo me shume

POLICIA E SHKODRËS FINALIZON OPERACIONIN “LOTAJ”

Policia e Shkodrës ka finalizuar operacionin policor të koduar “Lotaj”. Operacioni është kryer nga DVP Shkodër, në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër, pas një hetimi disamujor. Si rrjedhojë është goditur një grup kriminal me rrezikshmëri të lartë shoqërore, që merrej me prodhimin dhe shitjen e lëndës narkotike sipas policisë. Si rezultat i operacionit u arrestua shtetasi: F. G., …

Lexo me shume

SEKUESTROHEN 20 KG KANABIS, ARRESTOHEN 2 PERSONA

Në vijim të punës për parandalimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e prodhimit dhe shitjes së narkotikëve, bazuar dhe në informacionet e marra në rrugë operative se 2 shtetas që po qarkullonin me automjet dyshohej se po transportonin lëndë narkotike, shërbimet e Policisë kanë organizuar punën dhe në fshatin Rrenja e Zezë, Mirditë, kanë identifikuar mjetin e dyshuar …

Lexo me shume

SHKAQET E AKSIDENTEVE NE RRUGET E LEZHES

Numri i lartë i aksidenteve në rruget që përshkojnë Qarkun e Lezhës lidhet me një sërë faktoresh, por më kryesorja është mungesa e standarteve në rruge. Kështu shprehet Specialisti i transportit rrugor dhe infrastrukturës Ernest Marku i cili shpjegon shpjegon arsyet dhe shkaqet e aksidenteve. Sipas tij nëse për superstradën Lezhe – Milot mund te ndërhyhet në ndërtimin e rrugës …

Lexo me shume

NUK I MBIJETOI PLAGËVE. HUMB JETËN NË ITALI DANIELA GJOKA

Shtatë ditë pas shpërthimit të bombolës së gazit në Velipojë ku u plagos ka ndërruar jetë në Itali njëra nga vajzat e familjes Gjoka. Mësohet se Danjela Gjoka 19 vjeçe nuk ka mundur që të përballojë plagët e rënda nga djegia duke mbyllur përgjithmonë sytë në Itali, 5 ditë pasi u dërgua për kurim të specializuar. Ndërkohë që nëna e …

Lexo me shume

QELLOI ME BRESHERI AUTOMATIKU, ARRESTOHET 14-VJEÇARI

Një 14-vjeçar është arrestuar nga policia, pasi ka qëlluar me armë zjarri në ajer. Sipas bluve, shërbimet e Komisariatit të Policisë Kurbin pas marrjes së njoftimit se një shtetas po qëllon me armë zjarri në ajër në fshatin Shpërdhet, Kurbin, kanë organizuar punën dhe falë reagimit të shpejtë e profesional kanë bërë të mundur identifikimin, kapjen dhe arrestimin në flagrancë …

Lexo me shume