Thursday , 23 February 2023

KRONIKE

ANTI- TERRORIZMI, MBIKQYRJE E RREPTE DHE NE LEZHE

Institucionet vendore, shkollat, qendra tregtare, ujesjellesat dhe zonat me frekuentim te larte ne Lezhe mbahen nen mbikqyrje nga policia e cila ka angazhuar efektive te armatosur dhe civile. Nje mase e tille ka ardhur menjehere pas mbledhjes qe prefekti i Lezhes zhvilloi me 15 nentor me komisionin e sigurise, vetem 2 dite pas ngjarjeve qe terrorizuan Francen. Oret e mbremjes …

Lexo me shume

PUKE, ARRESTOHET 72- VJEARI

Nje 72- vjear eshte Konfliktuar me kushririn e tij pr motive pronsie, ndersa arrestohet n flagranc nga policia. Gjat kontrollit t baness iu gjetn dhe iu sekuestruan nj arsenal armsh e municioni. Nga Specialistt pr Hetimin e Krimit n Komisariatin e Policis Puk, u b arrestimi n flagranc i shtetasit: 72- vjearit Mhill Dodaj, pasi kusheriri i tij kishte krkuar …

Lexo me shume

SHKODER, DERGOHEN NE PROKURORI 2 PUNONJES TE HIPOTEKES

Ministria e Drejtsis shkarkon dhe on pr ndjekje penale dy punonjs t hipoteks n Shkodr. Punonjsit e shkarkuar jan Spartak Haxhia dhe Taulant Bejko. Vendimi pr largimin e tyre nga puna sipas Ministris s Drejtsis sht marr pasi gjat ushtrimit t detyrs s tyre jan konstatuar shkelje t rnda. Ministri Manjani i ka krkuar Prokuroris hetim t shpejt pr shtjen.

Lexo me shume

LEZHE, 1 NE PRANGA 2 NE KERKIM PER USHTRIM PROSTITUCIONI

Goditet nj rast i shfrytzimit t prostitucionit n Lezh.Policia e ktij qyteti ka br arrestimin e shtetasit Vladimir Mirashi 38 vje banues n Tiran, ndrsa ka shpallur n krkim Agustin Tolin 26 vje dhe Kristjan Markun 34 vje, t dy banues n Lezh. Policia sqaron se tre personat akuzohen pr shfrytzimin e nj 21 vjearje pr prostitucion si dhe pr …

Lexo me shume

APELI FUT NE BURG ZYRTARET E SHENGJINIT

Gjykata e Apelit n Shkoder ka ndryshuar vendimet pr 6 zyrtart e akuzuar, mes tyre 4 punonjs t Kadastrs dhe 2 Topograf t Shngjinit pasi akuzoheshin per abuzim me tjetrsimin e knets n bregdet n tok bujqsore dhe dhnia e tyre tek banor t ndryshm n zonn e Kunes n Lezh. Ne seancn gjyqsore n ngarkim t 6 dyshuarve trupi …

Lexo me shume

ARRESTOHET 23- VJEARI, IU GJET KANABIS SATIVA!

Shrbimet e Komisariatit t Policis Shkoder n vazhdimsi t Planit Operacional t kontrolleve t vazhdueshme n ambjente q jan elemente me tendenca kriminale, n bashkpunim me Seksionin pr Narkotikt realizuan arrestimin n flagranc t shtetasit: Kristian Mandi, 23 vje, banues n Shkodr. Arrestimi i ktij shtetasi u b pasi gjat kontrollit t ushtruar nga forcat e Policis t Komisariatit Shkodr, …

Lexo me shume

NDIQEN PENALISHT, REKLAMUAN GRUPIN TERRORIST ISIS NE RRJETET SOCIALE

Nje shaka adoleshentesh ka vene ne levizje specialistet e antiterroritne drejtorine e policise ne Lezhe. Si pasoje e nje publikimi ne rrjetet sociale te elementeve pro grupit terrosit ISIS, 10 gjimnaziste ne Lezhe jane shoqeruar ne polici per tu marre ne pyetje. Ngjarja eshte shenuarditen e djeshme ndersa ka angazhuar te gjitha strukturat antiterror. Ajo cfare kishin komentuar gjimnazistet lezhjane …

Lexo me shume

DIGJET BANESA E FAMILJES MEMA NE FUSHE- MAMURRAS

Nje banese ne Fushe- Mamurras te Kurbinit eshte perfshire nga flaket e zjarrit pasditen e se henes. Nderhyrja e shpejte e zjarrfikesve ne shuarjen e flakeve ka shpetuar banesen e familjes Mema pa u shkrumbuar plotesisht. Ne momentin e renies se zjarrit brenda ne shtepi nuk ka patur asnje person, ndersa kane qene fqinjet e tije qe kane konstatuar flaket. …

Lexo me shume

NDIQEN PENALISHT 2 NXENES, I’U GJET KANABIS SATIVA!

Dy nxns t shkolls 9-vjeare “Ndoc Mazi” po ndiqen penalisht n gjendje t lir pasi u zbuluan nga personeli i shkolls se kishin lnd narkotike. Dy nxnsit L.P 14 vje dhe E.S 15 vje t dy me banim n Shkodr, mbanin n dor nj qese celefoni me kanabis, me nj sasi t vogl prej 1 gram. Personeli i shkolls njoftoi …

Lexo me shume

GJYKATA: BURGIM TE PERJETSHEM PER SOKOL MJAAJN

Gjykata e Shkodres e ka dnuar me burgim t prjetshm 20- vjecarin Sokol Mjacajn I cili akuzohet pr veprat penale t t Vjedhjes me pasoje vdekjen e 2 turisteve cek dhe mbajtjes pa leje t armve luftarake dhe municionit. Edhe pse prpara trupit gjykues Mjacaj riprsriti krkesn pr mshir kjo e fundit e shpalli fajtor Mjacajn pasi vlersoi provat e …

Lexo me shume