Thursday , 23 February 2023

KRONIKE

“ARREST ME BURG” PËR FABIAN VUKAJ

Gjykata e Shkodrës ka lënë në burg 55 vjeçarin Fabian Vukaj i cili ka vrarë me armë zjarri motrën e tij 58 vjeçe. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në Shkodër ku dyshohet se pas një konflikti për motive të dobëta, Vukaj ka vrarë me armë zjarri dhe ka mbajtur për dy ditë të fshehtë ngjarjen. Viktima kishte humbur kontaktet prej …

Lexo me shume

VIDHTE NE VENDE TE BE, ARRESTOHET 30-VJEÇARI NE KURBIN

Një 30-vjeçar është është arrestuar nga policia e Kurbinit, për vjedhje të disa banesave në vende të ndryshme të Bashkimit Evropian. Sipas policisë Specialistët për Hetimin e Krimit Ekonomik e Financiar në DVP Lezhë, në vijim të punës për evidentimin dhe goditjen e paligjshmërisë, mbi bazën e informacioneve të siguruara për një shtetas që dyshohet për veprimtari të jashtëligjshme në …

Lexo me shume

PROTESTA NE MIRDITE, AKTIVISTET DO TE HETOHEN NE GJENDJE TE LIRE

Katër aktivistet e vënë nën akuzë pas protestës për keq shfrytëzimin e burimeve ujore në Mirditë do të hetohen me masen e sigurisë “Detyrim paraqitja”, ashtu siç vendosi gjykata e Lezhës me 15 prill. Ky vendim ishte ankimuar në gjykatën e apelit në Shkodër nga prokurori Françesk Ganaj, duke kërkuar rikthimin në burg të tyre, me argumentin se përsonat në …

Lexo me shume

NISIN HETIMET PËR ZHDUKJEN E RUDOLF ELEZOVIQ

Policia dhe prokuroria e Shkodrës por dhe ajo e Ulqinit kanë nisur hetimet lidhur me zhdukjen në 27 maj të këtij viti të shefit të antidrogës Rudolf Elezoviq. Burimet tregojnë se shefi i antidrogës për Ulqinin dhe Tivarin në Malin e Zi ka qenë duke hetuar një çështje të trafikut të narkotikëve në bashkëpunim me policinë e Shkodrës. Policia malazeze …

Lexo me shume

MIRDITE, GODITEN DY RASTE TE KULTIVIMIT TE DROGES

Në vijim të kontrolleve, për parandalimin e kultivimit të bimëve narkotike, janë goditur dy raste të tentativës për kultivim të bimëve narkotike në territorin e Bashkisë Mirditë, ndërsa janë vënë në pranga 5 përsona si dhe janë proçeduar penalisht 5 zyrtar lokal. Sipas policisë nga specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Mirditë u arrestuan në flagrancë, për …

Lexo me shume

TENTOI TE VRASE ME MAKINE PUNETORIN, GJYKATA LE NE BURG 67-VJEÇARIN

Gjykata e Lezhës ka lënë burg 67-vjeçarin Ded Doçi, i cili u arrestua nga policia, pasi tentoi të vrasë me makine një punëtor të firmes mirmbajtese të rrugës së kombit, duke e lënë të plagosur. Në seancen gjyqësore të zhvilluar me dyer të mbyllura, mesohet se 67-vjeçari ka pranuar faktin se ka patur konfikte mbi pronësinë e tokës ku po …

Lexo me shume

GRABITET ME DHUNE BANESA NE SPITEN TE LEZHES

Një grabitje me dhunë ndodhi në oret e para të mëngjesit të së hënës në një banese në fshatin Spiten të Lezhës. Dy përsona të maskuar dhe armatosur hynë për të vjedhur në shtëpinë e familjes Doçi, duke dhunuar me sende të fortë burrë e grua. Gjergj e Vitore Doçi u dërguan për ndihmë mjekësore në spitalin rajonal të Lezhës, …

Lexo me shume

SHKODËR, ARRESTOHEN 3 PERSONA NGA POLICIA

Policia e Shkodrës ka arrestuar 3 persona, të cilët po qarkullonin më lëndë narkotike në automjet, ndërkohë 1 tjetër është proceduar në gjendje të lirë. Nga Seksioni për Hetimin e Narkotikëve dhe Trafiqeve të Paligjshme, në bashkëpunim me Komisariatin e Policisë Vau i Dejës, u arrestuan në flagrancë shtetasit: A. I. 24 vjeç, Ll. L., 18 vjeç, A. I., 20 …

Lexo me shume

ARRESTOHET NJË 21-VJEÇAR NGA POLICIA E LEZHËS

Drejtoria Vendore e Policisë Lezhë vijon kontrollin masiv të territorit për parandalimin e kultivimit të bimëve narkotike. Kështu, shërbimet e Policisë Mirditë, në vijim të punës për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e kultivimit të bimëve narkotike, gjatë kontrollit të territorit, bazuar dhe në informacionet e marra në rrugë policore, kanë evidentuar dhe goditur një rast …

Lexo me shume

TENTON TE VRASE NJE PERSON ME MAKINE, ARRESTOHET 67-VJEÇARI

Një përson është arrestuar nga policia në Mirditë, pasi tentoi të vrasë një shtetas duke e përplasur me makine. Ngjarja ka ndodhur paraditen paraditen e së enjtes në në periferi të qytetit të Rrëshenit, ndërsa në prangat e policisë ka rënë shtetasi Ded Doçi 67-vjeç banues në Mirditë. Ky shtetas, me vetëgjyqësi, duke pretenduar mbi pronësinë e tokës, ku një …

Lexo me shume