Thursday , 23 February 2023

KRONIKE

Deportohet ne shqiperi nena e vellezerve Tafili

Suedia deporton drejt Shqipris Kimete Tafilin, nnn e Genci dhe Admir Tafilit. Lajmi konfirmohet nga burime t afrta t familjes Tafili n Suedi, t cilt shfaqin frik dhe pasiguri pr jetn e gruas s sapombrritur n vendin ton. Ndonse e moshuara ka prekur pas disa ditsh tokn shqiptare, nuk dihet vendndodhja e saj, pasi sikurse theksojn burimet, qndron e fshehur …

Lexo me shume

Manipulimi i zgjedhjeve ne komunen e Dajit ne Lezhe

Prokuroria e lezhes ka thirrur per te deshmuar mbi 40 votues te komunes dajc ne lezhe. Hetimet e nisura prej 3 vitesh i referohen denoncimit te bere nga kandidati i majte rrok rroku per manipulim te zgjedhjeve me 8 maj 2011. Burime nga prokuroria e lezhes kane bere te ditur se pjese e hetimit do te jene disa votues qe …

Lexo me shume

Apeli ne 1 muaj, 60 vendime per masa sigurimi!

Vetm gjat muajit Nntor dhe fillim muajit Dhjetor, gjykata e Apelit n Shkoder ka patur nj fluks t gjykimit t masave t sigurimit prsonal. Sipas kancelares s gjykats s Apelit Greta Laloshi gjat ksaj periudhe jan gjykuar 60 masa sigurimi prsonal. Ndrsa vjedhja e energjis elektrike ka rritur ndjeshm numrin e rasteve ku jan gjykuar 21 raste, dhe n t …

Lexo me shume

Shkoder, policia identifikon autorin e plagosjes!

Nje 31 vjecar ka mbetur i plagosur mbremjen e se merkures ne qytetin e Shkodres. Ngjarja ka ndodhur rreth ores 20. 25 minuta, tek rreth-rrotullimi i lagjes Rus. I plagosur eshte shtetasi Ylli Lisaj 31 vjec. Ai eshte qelluar 4 here me pistolete ne kembe, prane nje lokali ne unazen e qytetit dhe ka ecur per disa metra ne kembe …

Lexo me shume

Maskat shfaqen ne Lezhe dhe Kurbin!

Maskat kane grabitur nje tjeter familje ne lezhe duke arritur te marrin nje shume rreth 2 milion leke te vjetra. Ngjarja eshte regjistruar rreth ores 4 te mengjesit te sotem ne fshatin lalm i ri te komunes kolsh. Nga hetimet e para behet e ditur se grabitesit e maskuar kane kaluar rrethimin e shtepise me shkalle dhe nepermjet njeres prej …

Lexo me shume

Eksploziv efektivit te burgut!

Nj sasi eksplozivi e vendosur n katin e 4 t nj apartamenti ne lagjen beselidhja te lezhes ka shprthyer mengjesin e te martes, por fatimrsisht nuk ka patur t lnduar por vetm dme materiale.Ngjarja eshte regjistruar rreth ors 4:00, ndrsa objekt i sulmit ka qen Paulin Deda efektiv i burgut t Shn Kollit n Lezh. Lnda plasese ishte vendosur n …

Lexo me shume

Lufta kunder Trafikimit, marreveshje me Malin e Zi!

Koordinatori Kombtar pr shtje t Lufts kundr Trafikimit t Personave t Shqipris, Elona Gjebrea Hoxha dhe Koordinatori Kombtar pr Antitrafikimin n Malin e Zi, Zoran Ulama kannnshkruar protokollin shtes pr Intensifikimin e Bashkpunimit n Luftn kundr Trafikimit t Personave dhe pr prmirsimin e identifikimit, njoftimit, referimit dhe kthimit vullnetar t ndihmuar t viktimave, apo viktimave t mundshme t trafikimit.N …

Lexo me shume

Grabitet argjendaria ne Shkoder!

Nj argjendari sht vjedhur n Shkodr, ku nj persona ka arritur t marr nj sasi t vogl floriri, dhe m pas sht larguar. Ngjarja ka ndodhur n lagjen Fari Ramadani ku nj person ende i paidentifikuar, ka hyr n argjendari si blers, duke vjedhur sasin e floririt dhe m pas duke u larguar. Menjher pas ksaj ka qen pronarja e …

Lexo me shume

Fierze, i digjet automjeti vellait te kreut te PS- se!

Nj automjet sht prfshir nga flakt gjat nats n fshatin Fierz t Puks, Mjeti Tip Isuzi me targa AA 489 EH dyshohet t jt djegur qllimisht me benzine, t pakten kta jan dyshimet e hedhura nga pronari i mjetiti, Pajtim Frroku. Ky i fundit bhet e ditur se sht vllai i kreut t PS pr komunen e Fierzs. Policia e …

Lexo me shume

Prangosen 3 zyrtare dhe kryekomunari Gruemires

Policia ka vn n pranga pasditen e se martes kreun e komuns Gruemir dhe 3 zyrtar t tjer lokal pr qarkun e Shkodrs pr shprdorim detyre. Arrestimi i tyre ka ardhur pasi Gjykata e Shkodrs ka vendosur masn e siguris me burg ndaj tyre.Bhet e ditur se t arrestuarit jan Lirim Nehanaj, Kryetar i komuns Gruemir n Shkodr, Asim Burgaj, …

Lexo me shume