Thursday , 23 February 2023

KRONIKE

VIJOJNË ZJARRET NË BASHKINË SHKODËR

Vijojnë zjarret në territorin e Bashkisë Shkodër. Mbrëmja së premtes ka qenë një tjetër natë e vështirë për repartin MZSH Shkodër, i cili vazhdon të përballet me shuarjen e zjarreve në territorin e Bashkisë Shkodër. Në orën 23.00 është shfaqur një vatër zjarri në kodrën e Berdicës së Sipërme. Menjëherë, është dërguar një mjet zjarrëfikës me tre efektivë. Rreth orës …

Lexo me shume

MAKINA DEL NGA RRUGA, HUMB JETEN DREJTUESI

Një 35-vjeçar humbi jeten, pasi automjeti me të cilin po udhetonte doli nga rruga. Aksidenti ndodhi paraditen e së enjtes në aksin rrugpr Milot-Morinë, pranë fshatit Ndërfushaz të Mirditës, ndërsa viktimë mbeti Gersi Nikolli. Ai po udhetonte i vetem me mjetin “Wolksvagen”, kur ka humbur kontrollin dhe dalë jashtë rruge. Goditja ka qenë e fortë, duke i shkaktuar vdekjen e …

Lexo me shume

ZJARRI SHKRUMBON MASIVIN PYJOR NE MANATI

Një zjarr i rënë që prej pasditës të së martës në masivin pyjor të fshatit Manati në Lezhë ka djegur një sipërfaqe të konsiderueshme pyll me pisha si dhe u rrezikua zona e banuar. Flaket të cilat u shfaqen rreth orës 15:00 favorizuar dhe nga era e fortë u përhapen me shpejtësi dhe gjatë oreve të mbrëmjes zjarri doli jashtë …

Lexo me shume

ZJARR I MADH PËRFSHIN MALIN E TARABOSHIT

Një zjarr i madh ka përfshirë që mbrëmjen e së Martes Malin e Taraboshit. Zjarri ka rënë në orët e vona të mbrëmjes dhe që në momentin e parë, janë angazhuar tre mjete zjarrëfikëse të MZSH Shkodër dhe 17 efektivë, 7 punonjes të AdZM, si dhe banorë të zonës dhe të njësive të shërbimeve. Zjarri ka qenë i përmasave të …

Lexo me shume

ZJARRI NË TARABOSH, HAKI ÇAKO ME KËRKESË PËR INSTITUCIONIT

Pas zjarrit të madh që përfshiu Malin e Taraboshit në terren zbriti edhe drejtori i Drejtorisë së Emergjencave Civile, Haki Çako. Nga Shkodra, ai tha se shtatori është muaji më kritik për zjarret, pasi rritet mundësia për zjarret masive. Çako theksoi se duhet identifikimi i personave që bëhen shkaktarë për këto zjarre dhe për këtë është i nevojshëm bashkëpunimi i …

Lexo me shume

TRANSPORTONTE SHTETAS SIRIANE, ARRESTOHET 25-VJEÇARI

Policia e Lezhës ka goditur një tjeter rast të tentatives për dhënie ndihme për kalim të paligjshëm të kufirit, duke vënë në pranga një 25-vjeçar. Sipas policisë, Specialistët e Seksionit për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme në Drejtorinë Vendore të Policisë Lezhë arrestuan në flagrancë shtetasin E. B., 25 vjeç, banues në Durrës. Ky shtetas është kapur nga shërbimet e …

Lexo me shume

DISA VATRA ZJARRESH NË 24 ORËT E FUNDIT NË BASHKINË SHKODËR

Reparti i MZSH Shkodër ka përballuar 24 orët e fundit një volum të madh zjarresh. Zjarret janë shfaqur në disa vatra dhe në zona të ndryshme në territorin e Bashkisë së Shkodrës. Ndërhyrja e zjarrëfikësve ka bërë të mundur shuarjen e flakëve në Beltojë dhe Mali Hebaj të NJA Berdicë, duke shpëtuar 20 banesa dhe një sipërfaqe 100 hektarë. Një …

Lexo me shume

ORGANIZOI CEREMONI FESTIVE NË KUNDËRSHTIM ME AKTIN NORMATIV, POLICIA E SHKODRËS GJOBIT ME 1 MLN LEKË GJOBË SHTETASIN V.M

Policia e Shkodrës ka ndëshkuar me 1.000.000 lekë gjobë, pronarin e një lokali, pasi u konstatua duke ushtruar aktivitet në kundërshtim me Aktin Normativ. Shërbimet e Komisariatit të Policisë Shkodër, në vijim të kontrolleve të ushtruara në subjekte të ndryshme, me qëllim parandalimin e përhapjes së COVID-19, kanë konstatuar një lokal në të cilin kishte organizuar ceremoni festive në kundërshtim …

Lexo me shume

POLICIA E LEZHES PRANGOS DY PERSONA

Seksioni për Hetimin e Narkotikëve në bashkëpunim me Forcën e Posaçme “Shqiponjat”, pranë D.V.P Lezhë kanë bërë arrestimin në flagrancë të shtetasit Gj.B.,25 vjeç, banues në Lezhë, pasi gjatë kontrollit fizik të ushtruar ndaj tij, në Shëngjin i janë gjetur disa doza të dyshuara lëndë narkotike canabis sativa,gati për shitje. Gjatë kontrollit të banesës i janë gjetur doza të tjera …

Lexo me shume

ARRESTOHET NE LEZHE I KERKUARI NE ITALI

Një 40-vjeçar është vënë në pranga në Lezhë, pasi ishte i shpallur në kërkim ndërkombëtar, për veprat penale “Grup i strukturuar kriminal”, “Shfrytëzim prostitucioni”, “Shkelje e ligjit mbi drogat”, “Vjedhje dhe posedim i sendeve të paligjshme” dhe “Emigracion i paligjshëm”, të parashikuara nga Kodi Penal italian. Sipas policise si rezultat i shkëmbimit të vazhdueshëm të informacioneve mes ZQK Interpol Tirana, …

Lexo me shume