Thursday , 23 February 2023

KRONIKE

GJYKATA LE NE BURG ISH-DREJTORIN E OSHEE MIRDITE

Ish-drejtori i Operatorit të Shpërndarjes së Energjisë Elektrike në Mirditë Altin Nikolli, i arrestuar dy ditë më parë për plagosje të rëndë me dashje, do të qëndrojë në burg. Ai u njoh me rivlersimin e kushteve të mases së sigurisë të dhënë në mungesë ndaj tij dhe në sencen gjyqësore të zhvilluar me dyer të mbyllura, Nikolli mësohet të ketë …

Lexo me shume

SULMI ME EKSPLOZIV PALLATIT NE SHENGJIN

Gjykata e Lezhës ka dënuar me 4 vite burg Erald Pajtanin i cili në bashkëpunim me një përson tjetër në muajin nëntor të vitit 2020 vendosen një sasi eksplozivi në një objekt në ndërtim në zonen e Ranës së Hedhur në Shëngjin. I riu nga Fushë-Kruja u gjet fajtor për veprat penale, “Mbajtja pa leje dhe Prodhimi i Armëvë, armëve …

Lexo me shume

ARRESTOHET ISH-DREJTORI I OSHEE NE MIRDITE

Ish-Drejtori i Operatorit të Shpërndarjes së Energjisë Elektrike në Mirditë Altin Nikolli është vënë në prangat e policisë, me akuzen e plagosjes së rëndë me dashje. Urdher ndalimi është bërë me kërkese të prokurorisë së Lezhës dhe miratim të gjykatës, pasi rezulton te jetë përshire në një konflikt me një bashkëfshatar të tij në zonen e Fanit në Mirditë. Ngjarja …

Lexo me shume

PERPLASJA ME ARME ZJARRI NE KALLMET

Ish-kreu i Njësisë Administrative të Kallmetit në Lezhë Besnik Simoni, i cili u arrestua me datë 2 prill pas një konflikti me armë me një bashkëfshatar të tijë, do të vijojë të qëndrojë në burg. Gjykata e Lezhës rrëzoi kërkesen e 41-vjeçarit, i cili, përmes avokatit mbrojtës kishte kërkuar një masë sigurie më të butë. Kërkese për zevendesimin e mases …

Lexo me shume

“ARREST ME BURG” PËR GRABITËSIT E BANKËS NË KOPLIK

Gjykata e Shkallës së Parë në Shkodër ka caktuar masën ‘arrest me burg’ për Bekim Gurra, Admir Shabën dhe Armir Shabën, të dyshuar për grabitjen e bankës në Koplik, me 9 maj. Armir Shaba dhe Admir Shaba kanë mohuar akuzat ndaj tyre ndërsa Bekim Gurra nuk ka folur gjatë masë së sigurisë, duke u përfaqësuar nga avokati i tij Ndue …

Lexo me shume

SHKODËR, ARRESTOHET NJË 19-VJEÇAR

Shërbimet e Drejtorisë Vendore të Kufirit dhe Migracionit Shkodër, bazuar në informacionet e siguruara në rrugë operative se një shtetas po transportonte emigrantë të paligjshëm, në drejtim të fshatit Vukpalaj, kanë organizuar punën për lokalizimin dhe kapjen e tij. Gjatë kontrollit të zonës, mbrëmjen e djeshme, punonjësit e Policisë Kufitare kanë konstatuar duke zbritur nga një automjet “Volksëagen”, disa emigrantë …

Lexo me shume

GRABITEN BANKËN NË KOPLIK. DY TË RINJ NDALOHEN NGA POLICIA SI TË DYSHUAR PËR GRABITJEN

Pas tre javësh kërkime, policia ka arrestuar dy të dyshuarit për grabitjen e një banke në qytetin e Koplikut. Burimet bëjnë me dije se të ndaluar janë dy të rinj nga zona e Bajzës në Malësinë e Madhe. Ngjarja ndodhi me 10 maj të këtij viti, ku autorët vodhën 10.000 euro, 1000 dollarë dhe rreth 4 milionë lekë të vjetra. …

Lexo me shume

ESHTRAT E MARINGLEN GJONAJT TERHIQEN NGA FAMILJARET

Menjëherë pas identifikimit, eshtrat e Maringlen Gjonaj janë tërhequr nga familjaret e tij në Fushë-Mamurras. Ata kanë hapur dyert e mortit për t’i dhënë lamtumirën e fundit djalit të tyre që rezultonte i zhdukur prej 7 vitesh. Xhaxhai i Mariglenit, Fran Gjonaj, nuk e kishte menduar se i riu mund të kishte patur këtë fund tragjik, duke kërkuar që të …

Lexo me shume

SHKODËR, TRITOL NË SHTËPINË E POLICIT TË KRIMEVE, PËLLUMB VUKAJ

Tritoli tronditi gjatë natës Shkodrën. Lënda plasëse shpërtheu në banesën e efektivit të policisë Pëllumb Vukaj, efektiv i krimeve në DVP Shkodër. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 02:25, në fshatin Hot i Ri. Lënda plasëse është vendosur në murin e banesës së efektivit. Nga pamjet shihet se tritoli ka shkatërruar gjithçka në banesën e polici. Gjithashtu nga shpërthimi është dëmtuar …

Lexo me shume

MASAT E POLICISË RRUGORE TË SHKODRËS

Policia Rrugore e Shkodrës vijon me masat e shtuara për parandalimin e aksidenteve rrugore, evidentimin dhe ndëshkimin e drejtuesve të mjeteve që shkelin rregullat e qarkullimit rrugor apo drejtojnë mjetet në mënyrë të parregullt. Gjatë një jave, si rezultat i shtimit të kontrolleve me radar dhe dragera, si dhe falë bashkëpunimit me qytetarët, të cilët kanë denoncuar në numrin 112 …

Lexo me shume