Thursday , 23 February 2023

KRONIKE

KANOSET ME ARME 32-VJEÇARI NE KURBIN

Një 32-vjeçar në Laç është kanosur me armë zjarri. Ngjarja ndodhi mesnaten e së dieles në lagjen nr.6 në afersi të shinave të trenit, ndërsa objekt i sulmit ishte 32-vjeçari Sander Deda. Ka qenë vetë 32-vjeçari i cili ka njoftuar policinë, duke deklaruar se është kanosur me armë nga disa persona që lëviznin me një mjet në drejtim të kundërt …

Lexo me shume

MAKINA PËRPLASET ME CIKLOMOTORIN, PLAGOSEN 3 FËMIJË

3 fëmijë mbeten të plagosur, pas përplasjes së një ciklomotori me një automjet. Aksidenti ndodhi rreth orës 14:00 të së premtes në rrugën e vjetër Lezhë-Laç, në afërsi të fshatit Manati. Të plagosurit e moshës nga 13 në 15-vjeç u dërguan me urgjencë në spitalin rajonal të Lezhës dhe dy prej tyre ndodhen në gjendje më të rëndë për jetën, …

Lexo me shume

LEGALIZIMI I KANABISIT, ÇUÇI URDHËRON DREJTORËT E POLICIVE

Policia e Shtetit ka nisur kontroll masiv të gjithë territorit për parandalimin e kultivimit të bimëve narkotike. Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, thirri këtë të premte të gjithë krerët vendorë të policisë në ambientet e Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë së Shtetit për të kërkuar forcimin e kontrolleve dhe tolerancë zero ndaj kultivimit të kanabisit. Ministri nënvizoi se do të …

Lexo me shume

IDENTIFIKOHET AUTORI I PLAGOSJES SË EDIS REÇAJ

Policia e Shkodrës ka mundur të identifikojë autorin e plagosjes së 28-vjeçarit Edis Reçaj. Burime bëjnë të ditur se bëhet fjalë për Elfat Salihin 31-vjeç banues në Shkodër. Elfat Salihi është plagosur me 6 dhjetor 2016 në lagjen Ahmet Haxhia në vendin e quajtur “Udha kryq”. 31- vjeçari i cili është shpallur në kërkim policor njihet si person problematik me …

Lexo me shume

LEZHE, ZJARR NE ZYRAT E NOTERIT VASIL MARTINI

Zyrat e noterit të njohur Vasil Martini në Lezhë u shkrumbuan nga zjarri. Flaket u shfaqen rreth orës 3 e 30 minuta të mëngjesit të së mërkures, duke vënë në alarm banoret e pallatit ku ndodhi ngjarje pranë kryqëzimit semaforeve në rrugen “Luigj Gurakuqi”, të cilët njoftuan menjëherë zjarrfikësit dhe policinë. Forcat zjarrfikëse ndërhynë menjëherë, duke shmangur përhapjen e zjarrit …

Lexo me shume

MASAT E POLICISË RRUGORE TË SHKODRËS

Policia Rrugore e Shkodrës ka shtuar masat për parandalimin e aksidenteve rrugore, evidentimin dhe ndëshkimin e drejtuesve të mjeteve që shkelin rregullat e qarkullimit rrugor apo drejtojnë mjetet në mënyrë të parregullt. Kështu, gjatë javës që lamë pas, si rezultat i shtimit të kontrolleve me radar dhe dragera, si dhe falë bashkëpunimit me qytetarët, të cilët kanë denoncuar në numrin …

Lexo me shume

DIGJET MAKINA E KRYEPLAKUT TË VERMOSHIT

Digjet makina e kryeplakut të Vermoshit në njësinë Këlmend të Bashkisë Malësi e Madhe, Prek Vata. Bëhet me dije se ngjarja ka ndodhur gjatë pasditës të së dielës, në qendër të fshatit. Makina tip “Toyota” është shkrumbuar plotësisht nga flakët e zjarrit. Vetë kryeplaku Vata, 74-vjeç, thotë se djegia e mjetit ka qenë e qëllimshme. Kjo pasi, sipas tij, autori …

Lexo me shume

GJENDET NJË PERSON I VDEKUR NË MILOT

Rreth orës 11:30, në aksin rrugor Milot – Kryqëzim i Arbërisë është gjetur në anë rrugës nga kalimtarët, pa shenja jete, shtetasi Zef Keçi 68 vjeç, banues në Rrëshen. Nga veprimet hetimore paraprake të kryera, dyshohet që të jetë aksidentuar nga një mjet në lëvizje gjate nates. Në vendin e ngjarjes janë gjetur dhe sekuestruar në cilësinë e proves materiale, …

Lexo me shume

LEZHË, SHPËRTHEN BOMBULA E GAZIT NË FSHATIN TROSHAN

Këto janë pamjet e shkatërrimit të shtëpisë pas shpërthimit të gazit në fshatin Troshan të Lezhës. Shtëpia është shkatërruar pothuajse e gjitha nga shpërthimi i fuqishëm. E plagosur rëndë ka mbetur Gjyste Luka, e cila është dërguar me urgjencë në spitalin e Traumës në Tiranë. 67-vjeçarja së bashku me bashkëshortin ishin kthyer 2 ditë më parë nga Shtetet e Bashkuara …

Lexo me shume

DEMTOHET BUSTI I PAPA GJON PALIT TE DYTE NE LEZHE

Persona të paidentifikuar kanë dëmtuar bustin e Papa Gjon Palit të Dytë në qytetin e Lezhës. Ngjarja ka ndodhur gjatë natës dhe është konstatuar mengjesin e ditës së mërkures nga përfaqësues të kishës, të cilët kanë sinjalizuar menjëherë policinë. Pllakati ku ndodhet mbishkrimi është lyer me bojë blu, ndërsa policia ka kryer të gjitha veprimet hetimore dhe po punon për …

Lexo me shume