Thursday , 23 February 2023

KRONIKE

LOJA ME TOP KTHEHET NE TRAGJEDI, MBYTET NE LUM 10-VJEÇARI

Loja me top buzë lumit Fan ku jetonte përfundoi në tragjedi për një 10 vjeçar dhe familjen e tij në fshatin Shturngaj të Mirditës. Në tentative për të marre topin që i kishte rënë në lum, fëmija u përpi nga rrjedha e fortë e ujit. Ngjarja u shënua pasditen e së martës dhe rrezikoi të marrë përmasa më tragjike gjatë …

Lexo me shume

MISTERI I ESHTRAVE TE GJETURA NE KURBIN

Eshtrat e gjetura pasditen e së dieles, në Fushë-Kuqe të Kurbinit, po ekzaminohen në Insitutin e Mjekësisë Ligjore në Tiranë. Proçesi zgjat për disa ditë e më pas ADN-ja, do të krahasohet me atë të familjareve të Mariglen Gjonajt, 16-vjeçarit nga Fushë-Mamurrasi, i cili rezulton i zhdukur që prej muajit maj të vitit 2015-të. Prej muajsh nëna dhe dy vëllezërit …

Lexo me shume

SHPERTHIMI ME LENDE PLASESE NE LEZHE, ZBARDHET NGJARJA

36-vjeçari Sokol Pepushi ishte objektivi i sulmit me lëndë plasese, mesditen e së premtes pranë një lokali në lagjen “Besëlidhja”, të qytetit të Lezhës. Pas veprimeve hetimore dhe administrimit të pamjeve të kamerave të sigurisë së bizneseve, policia ka arritur të identifikoje autorin dhe të zbardhë atë çfarë ka ndodhur. Sipas bluve rreth orës 13:00 të ditës së premtes, shtetasi …

Lexo me shume

MASAT E POLICISË RRUGORE TË SHKODRËS

Policia Rrugore e Shkodrës ka shtuar masat për parandalimin e aksidenteve rrugore, evidentimin dhe ndëshkimin e drejtuesve të mjeteve që shkelin rregullat e qarkullimit rrugor apo drejtojnë mjetet në mënyrë të parregullt. Gjatë javës që lamë pas, si rezultat i shtimit të kontrolleve me radar dhe dragera, si dhe falë bashkëpunimit me qytetarët, të cilët kanë denoncuar në numrin 112 …

Lexo me shume

MIRDITE, VIJON ZJARRI NE SHEN GJERGJ

Vijon të jetë aktiv zjarri i rënë që prej pasdites të së enjtes, në masivin pyjor të fshatit Shën Gjergj të Njesisë Administrative të Kaçinarit në Mirditë. Deri tani janë djegur mbi 10 hektarë, me lis, dushte dhe barishte, ndërsa zjarri nuk ka përhapje masive dhe nuk përbën rrezik për zonen e banuar. Në terren ndodhen 4 mjete zjarrfikësë, por …

Lexo me shume

MALËSI E MADHE, FINALIZOHET OPERACIONI POLICOR “BITCOIN”

Strukturat e Komisariatit të Policisë Malësi e Madhe, në bashkëpunim me Seksionin për Hetimin e Krimit Ekonomik dhe Financiar në DVP Shkodër, me Njësinë “C” në Drejtorinë Hetimore në Departamentin e Policisë Kriminale, dhe OSHEE-në, Malësi e Madhe, kanë organizuar dhe finalizuar operacionin policor të koduar “Bitcoin”. Në kuadër të këtij operacioni është ushtruar kontroll në banesën e shtetasit M. …

Lexo me shume

EKSPLOZIVI NË SHKODËR, REAGON PD

Partia Demokratike ka dënuar sulmin ndaj pronës së Xhemal Bushatit, ndërsa thekson se nuk ka pasur lëndime në njerëz. Gjithashtu PD u kërkon organeve ligjzbatuese të zbulojnë përgjegjësit e këtij agresioni, që prek drejtpërsëdrejti zotin Xhemal Bushati, një nga personalitetet më të respektuar të qytetit të Shkodrës. Në deklaratën e plotë të Partisë Demokratike thuhet: Partia Demokratike dënon me ashpërsi …

Lexo me shume

SEKUESTRIMI I OBJEKTIT BRENDA BAZES USHTARAKE TE SHENGJINIT

Vënia nën sekuestro preventive e objektit që po ndërtohej brenda bazes ushtarake detare të Shëngjinit është kundështuar nga shoqëria që po kryen këtë investim. Përmes mbrojtjësit ligjor avokatit Erjon Gjoni, kompania e ka ankimuar vendimin e Gjykatës së Shkallës së parë në Lezhë, që vendosi masën e sigurimit pasuror “Sekuestro preventive” mbi pasuritë e paluajtshme që sipas VKM Nr.515/2003 janë …

Lexo me shume

MASAT E POLICISË RRUGORE TË SHKODRËS

Drejtoria Vendore e Policisë Shkodër ka shtuar masat për parandalimin e aksidenteve rrugore, evidentimin dhe ndëshkimin e drejtuesve të mjeteve që shkelin rregullat e qarkullimit rrugor apo drejtojnë mjetet në mënyrë të parregullt. Kështu, gjatë javës që lamë pas, si rezultat i shtimit të kontrolleve me radar dhe dragera, si dhe falë bashkëpunimit me qytetarët të cilët kanë denoncuar në …

Lexo me shume

SEKUESTROHET OBJEKTI QE PO NDERTOHEJ BRENDA BAZES SE SHENGJINIT

Objekti që po ndërtohej brenda bazes detare ushtarake të Shëngjinit është vënë në sekuestro preventive. Vendimi është marrë nga Gjykata Lezhës me kërkeses të prokurorisë e cila kishte nisur hetimet në lidhje me rastin, pas denoncimit të bërë nga Ministria e Mbrojtjes. Proçedimi penal nisi nga SPAK për vepren penale “Shpërdorim detyre”, por më pas çështja i kaloj Prokurorisë së …

Lexo me shume