Thursday , 23 February 2023

KRONIKE

POLICIA E SHKODRËS PROÇEDON 47 SHTETAS

Drejtoria Vendore e Policisë Shkodër, ashtu si çdo fillim jave, ka publikuar masat e ndërmarra gjatë 1 jave. Gjatë javës që lamë pas, strukturat e Drejtorisë Vendore të Policisë Shkodër në kuadër të evidentimit dhe goditjes të paligjshmërisë kanë proceduar penalisht 47 shtetas, nga këta: 8 shtetas të arrestuar për veprën penale të dhunë në familje, 17 shtetas të proceduar …

Lexo me shume

BIE NUMRI I AKSIDENTEVE NË QARKUN SHKODËR

INSTAT ka publikuar të dhënat më të fundit përsa i përket numrit të aksidenteve në vend. Kështu, në pesëmujorin e parë të vitit 2019 janë shënuar 583 aksidente rrugore në Shqipëri, prej të cilave qarku i Dibrës numëron pesë. Nga ana tjetër, në muajin Maj, në këtë qark ka pasur zero aksidente rrugore, njësoj sikurse në qarkun e Shkodrës.Ky i …

Lexo me shume

AKSIDENT NE SHKODER – LEZHE, VDES E MOSHUARA

Një aksident ka ndodhur gjatë mbrëmjes së të premtës në aksin Shkodër-Lezhë në vendin e quajtur Kryebushat. Sipas Policisë rreth  ores 19:05, në aksin rrugor Lezhë-Shkodër, në vendin e quajtur Kryebushat, mjeti tip Benz, me targë AA208BY, me drejtues shtetasin P. K. 50 vjeç, banues në lagjen Ndoc Mazi, Shkodër, është përplasur me mjetin tip Benz, me targë AA387KJ, me …

Lexo me shume

VRAU KRYEPLAKUN, GJYKATA LE NE BURG AUTORIN

Gjykata e Lezhës la ne burg Tonin Ndoin i cili vrau mikun e shtëpisë së tij, ngjarje e ndodhur mëngjesin e së mërkures ne Merqi të Lezhës. Në seancen gjyqësore e cila u zhvillua me dyer të mbyllura, 52-vjeçari është shprehur i penduar për atë çka bëri, por kjo nuk i vlejti gjykatës e cila e la në burg. Tonin …

Lexo me shume

ZBARDHET VRASJA NE MERQI TE LEZHES

Pas arrestimit nga policia, 52 vjeçari Tonin Prendi është shfaqur krejt i qetë, ndërsa u ka treguar bluve të Lezhës edhe arsyet e krimit që ndodhi një ditë më parë në Merqi të Lezhës. Nga hetimet e deritanishme ka rezultuar se autori, pasi kishte qënë shkues qe mbesa e tij të bëhej nusja e djalit të viktimës, kishte krijuar lidhje …

Lexo me shume

VRITET ME ARME ZJARRI KRYEPLAKU I MERQISE NE LEZHE

Një vrasje me armë zjarri tronditi Lezhën mëngjesin e së merkures. Ngjarja ndodhi rreth orës 8:00 në fshatin Mërqi ku viktime mbeti shtetësi Gjin Marku 64-vjeç i cili ishte kryeplak i fshatit. Ai është qëlluar me breshëri automatiku teksa po mblidhte barin në një parcele pranë banesës së tijë. Nga të shtënat 64-vjeçari ka gjetur vdekjen e menjëhershme, ndërsa policia …

Lexo me shume

ZJARRI SHKRUMBON RESTORANTIN NE LEZHE

Një restorant dasmash në qytetin e Lezhës është përfshire nga flaket e zjarrit, ndërsa fatmiresisht nuk pati përsona të lënduar. Ngjarja ndodhi mesnaten e së dieles në afersi të tregut të qytetit të Lezhës. Zjarri u shfaq fillimisht në pjesen e kuzhines së restorantit dhe më pas u përhap me shpejtësi në të gjithë objektin.Në momentin e ngjarjes restoranti ka …

Lexo me shume

VRASJA NE LAÇ, ARRESTOHET AUTORI

Policia e Kurbinit ka arrestuar autorin e vrasjes së ndodhur nw Laç mesnatën e të mërkurës pas një debati për një vend parkimi. Burimet zyrtare thanë se forcat e rendit vijuan kontrollet e pandërprera për lokalizimin dhe kapjen e autorit dhe falë edhe bashkëpunimit me familjarët e autorit të dyshuar, mbrëmjen e të enjtes është bërë arrestimi i shtetasit Emanuel …

Lexo me shume

DEMONSTRIM PER KAPJEN E PERSONAVE ME RREZIKSHMERI TE LARTE

Në kuadër të trajnimeve dhe rritjes së aftësive profesionale e fizike, reparti i forcave të ndërhyrjes së shpejtë në Shkodër zhvilloi këtë të premte disa demonstrime për kapjen e personave me rrezikshmëri të lartë dhe atyre të shpallur në kërkim.Parimet praktike të vetëmbrojtjes sjelljet taktike në situata reale, ballafaqimi me agresorin, mbrotja kundër thikës dhe armës ishin pjesët e përfshira …

Lexo me shume

VRITET ME ARME ZJARRI 24-VJEÇARI NE LAÇ

Festa e Shna Ndout në Laç është përgjakur nga një vrasje më armë zjarri. Ngjarja ndodhi rreth orës 23:00 të mbrëmjes të së merkures në afërsi të stadiumit të qytetit, ndërsa viktime mbeti shtetasi Viktor Shkorreti 24-vjeç banues nga Laçi. Ky i fundit u qëllua me brëshëri automatiku në afërsi të baneses së tijë, ndërsa disa ore pas ngjarjes policia …

Lexo me shume