Thursday , 23 February 2023

KRONIKE

GRABITET BANESA NE KURBIN, DHUNOHET PRONARI

Një përson është dhunuar dhe grabitur nga tre përsona të maskuar në banesen e tij në fshatin Vinjoll të Kurbinit. Ngjarja ka ndodhur mbrëmjen e 12 janarit të këtij viti, por që ishte mbajtur e fshehur nga policia dhe është raportuar vetemë këtë të mërkure, kohë kur janë identifikuar autoret. Sipas bluve ata janë shtetasit Egli Durma, 21 vjeç, Islam …

Lexo me shume

IDENTIFIKOHEN DHUNUESIT E KALASE SE LEZHES

Policia ka identifikuar dhe shoqëruar në komisariat autoret e dyshuar te dhunimit të Kalasë mesjetarë të qytetit të Lezhës dy ditë më parë. Ata janë 4 të rinj të moshes 13 deri në 15-vjeç të cilët përdoreshin ambjentet brenda kalasë per të luajtur futboll. Por kohet e fundit roja nuk i kishte lejuar që të hynin brenda pa bileta dhe …

Lexo me shume

TESTE COVIDI FIKTIVE, LIROHET NGA QELIA FARMACISTJA

Farmacistja e arrestuar të enjten nga policia e Lezhës, pasi leshonte testi COVIDI të falsifikuara u lirua nga qelia. 25-vjeçarja Kristjana Luka u njoh këtë të shtunë me masen e sigurisë në Gjykaten e Lezhës. Në seancen e zhvilluar me dyer të mbyllura e reja nuk ka folur asnjë fjalë në lidhje me akuzat e ngritura, por ka qenë avokati …

Lexo me shume

TESTE COVIDI FIKTIVE, ZBULOHET FARMACIA NE LEZHE

Një farmaci e cila lëshonte teste COVIDI të falsifikuar është zbuluar në Lezhë, ndërsa u vu në pranga farmacistja si dhe është shpallur në kërkim administratorja e këtij subjekti. Operacioni “FAKE TEST” u finalizua nga Seksioni për Hetimin e Krimit Ekonomik në Drejtorinë Vendore të Policisë Lezhë, pas një hetimi proaktiv disajavor, në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lezhë. …

Lexo me shume

PERMBYSET MAKINA, PLAGOSET 32-VJEÇARJA

Një 32-vjeçare mbeti e plagosur rëndë, pasi automjeti që drejtonte doli nga rruga dhe u përmbys. Aksidenti ndodhi rreth orës 8:00 të mëngjesit të së hënës në rrugen e vjeter nacionale Lezhë-Laç, pranë fshatit Pllanë të Lezhës. Nga aksidenti mori dëmtime shtetasja Oldiana Margjini e cila po udhetonte e vetme në drejtim të Lezhës. Ajo u dërgua për ndihmë mjekësore …

Lexo me shume

RENEA ARRESTON TE KERKUARIN PER VRASJE TE DYFISHTE

Ky është momenti, kur forcat RENEA arrestojnë 39-vjeçarin Edmond Përdoda, i konsideruar si përson me rrezikshmeri të lartë shoqërore dhe i shpallur në kërkim prej gati dy vitësh për një vrasje të dyfishtë. Operacioni policor i koduar “Lalm i Ri”, u finalizua pasditen e së enjtes, pas informacioneve të marra në rrugë operative për vendndodhjen e të kërkuarit.Edmond Përdoda u …

Lexo me shume

ZJARR NË LAGJEN XHABIJE, VDES NJË I MOSHUAR

Një banesë në lagjen “Xhabie” në Shkodër është përfshirë nga flakët. Një i moshuar rreth 79-vjeç i identifikuar si Musa Zeqiri që ndodhej në banesë në momentin e rënies së flakëve, ka ndërruar jetë. Ai nuk ka mundur të lëvizë për shkak se ishte i paralizuar. Ndërkohë e shoqja është dërguar në spital ku po merr ndihmë mjekësore për shkak …

Lexo me shume

SHUHET ZJARRI NE ZONEN LAGUNORE TE KUNES

Mbi 10 hektarë bimësi në zonen e mbrojtur lagunore të Kunës në Shëngjin u shkrumbuan nga zjarri. Flaket u shfaqen rreth orës 12:00 të së mërkures dhe favorizuar nga era e bimësia e dendur u përhapen me shpejtësi, ndërsa ndërhyrja e zjarrfikësve ishte e pamundur për shkak të mungeses së rrugës. Në disa raste zjarri vuri në rrezik dhe zonen …

Lexo me shume

MAKINA DEL NGA RRUGA, PLAGOSET DREJTUESI

Një person mbeti i plagosur rëndë, pasi automjeti më të cilin po udhetonte doli nga rruga dhe u përplas me disa peme. Aksidenti ndodhi rreth orës 7:00 të mëngjesit të së martës në km e 2 të superstrades Lezhë-Laç. Drejtuesi i një automjeti tip “Benz” i cili po udhetonte i vetem humbi kontrollin e makinës dhe doli nga rruga, duke …

Lexo me shume

VRASJA PER GJAKMARRJE, GJYKATA LE NE BURG 17-VJEÇARIN

17-vjeçari Florian Përvathi i cili vrau për gjakmarrje bashkëfshatarin e tij Lek Lekgjonaj do të qëndrojë në burg pa afat. Ai u njoh këtë të enjte me masen e sigurisë në Gjykaten e Lezhës. Në seancen e zhvilluar me dyer të mbyllura që zgjati rreth 60 minuta adoleshenti është shfaqur në gjendje të rënduar psikologjike dhe nuk ka folur asnjë …

Lexo me shume