Thursday , 23 February 2023

KULTURE

“INSTINKT… APO PËRCAKTIM HYJNOR”

“Instinkt… apo përcaktim hyjnor” titullohej libri i dr.Sheuki Ebu Khalil, i përkthyer në shqip nga teologu Lavdrim Hamja. Promovimi i këtij libri erdhi nga Myftinia Shkodër në oborrin e xhamisë “Ebu Beker”. Teologu Hamja thotë se argumentet e besimit në Zot janë të pa kundërshtueshme dhe të qarta… Libri tregon se kjo botë, me gjithçka që ka brenda saj, ka …

Lexo me shume

PREMIERA E “BIG BROTHER SHKODRA VIP” NË TEATRIN “MIGJENI”

E veçantë ka qenë premiera e komedisë ” Big Brother Shkodra VIP” nga Estrada e Teatrit Migjeni me tekst dhe regji të Ismet Drishtit. Mjeshtri i madh i humorit Besnik Çinari përveç duartrokitjeve mori edhe një urim të veçantë duke festuar ditëlindjen e tij në skenë. I pyetur se sa vjeç mbush ai shprehet… “Big Brother Shkodra VIP” ka rikthyer …

Lexo me shume

PREMIERA E SHFAQJES “BLACK BOX” NE “MIGJENI”

“Black Box- Kutia e zeze”, me regji te Fatos Berishes, ka qene shfaqja qe ka rikthyer ne teatrin “Migjeni” spektatorin shkodrane. Tekst i Paolo Genoveze i cili ne origjinal titullohet ” Perefct Stranger”, ku personazhet jane miq te mire qe e njohin njeri tjetrin shume mire, por qe sekretet e njeri tjetrit nuk i dine. Nje shfaqje kamertale, ku brenda …

Lexo me shume

FESTIVALI LULEBORË NË EDICIONIN E 6-të

Në moderimin e shkodranit të natyralizuar Enkel Demi dhe këngëtarës së mirënjohur shkodrane Rosela Gjylbegu ka startuar edicioni i 6 i festivalit të këngës qytetare “Luleborë” në Shkodër. Ashtu si edhe vitet tjera, u prezantuan rreth 16 këngë nga kompozitore të mbarë trevave shqiptare, ndërsa pati edhe risi si rikthimi i të madhes Justina Alia e cila zgjodhi që të …

Lexo me shume

AHMET PRENÇI PROMOVON ROMANIN “ANJA”

Ahmet Prençi pas një pune 25 vjeçare në Policinë e Shtetit dhe në Prokurori, duke se tashmë është duke iu kushtuar plotësisht letërsisë. Pas botimit të parë me poezi të tij, ai tashmë vjen me romanin në prozë të titulluar “Anja” i cili u promovua në Shkodër. Prençi shprehet se edhe botimin e parë e ka promovuar në Shkodër dhe …

Lexo me shume

EKSPOZITA “ARTI PËR TË MOS HARRUAR”

Në kuadër të aktiviteteve për “Javën e Pavarësisë”, Bashkia Shkodër, si çdo vit tashmë, organizon në Vendin e Dëshmisë dhe Kujtesës ekspozitën “Arti për të mos harruar”. Kjo ekspozitë vjen me punime të autorit shkodran Genti Tavanxhiu. Punimet e autorit në pikturë janë të frymëzuara nga periudha e errët komuniste që ka kaluar vendi ynë. Kjo ekspozitë propozohet edhe një …

Lexo me shume

EKSPOZITA “PËRKOHËSI E VAZHDUESHME”

“Përkohësi e vazhdueshme” titullohej ekspozita e hapur në ambjentet e Galerisë së Arteve Shkodër, nga autori Theo Napoloni. Drejtori i galerisë, Fatmir Juka, thotë se ftesa ndaj autorit ishte për 2 qëllime. Ndërkohë, vetë autori Napoloni thekson dëshirën e hershme për të ekspozuar në Shkodër një ekspozitë. Vepra e Napolonit ekspozohet prej vitesh në galeritë e Shqipërisë, por edhe jashtë …

Lexo me shume

“GISHTËZAT”, SHFAQJE PËR FËMIJË NË AMBIENT TË HAPUR

E kishin përgatitur shfaqjen që të jepet në teatrin “Migjeni”, një shfaqje për fëmijë, me kukulla, por që janë detyruar që këtë shfaqje fëmijëve të Shkodrës t’ua servirin në një vend tjetër, në oborrin e një restoranti, që ka hapur dyert duke për fëmijët. “Gishtëzat” nga Hans Kristian Andersen dhe në regji të Merita Smajës u shfaq në ambient të …

Lexo me shume

“FESTIVALI LETRAR I SHKODRËS”

Ka startuar “Festivali Letrar i Shkodrës”. Një aktivitet i organizuar nga Bashkia Shkodër dhe bibloteka “Marin Barleti”. I ftuari i parë ishte shkrimtari nga Kosova, Ag Apolloni, teksa biseda u zhvillua në oborrin e shtëpisë “Oso Kuka”. Apolloni tregon afrimitetin e tij me Shkodrën, dhe ka vërejtje për bashkëpunimin institucional mes Shqipërisë dhe Kosovës. Ky është edicioni i 13-të që …

Lexo me shume

“NË SYTË E MI”

“Në sytë e mi” titullohej drama e shfaqur në sheshin para Bashkisë Shkodër, nga trupa teatrore e Qendres Rinore “Atelie”. Kjo dramë vinte në kuadër të projektit “Transformimi i përgjigjes kombëtare ndaj trafikimit të qënieve njerëzore në dhe nga Shqipëria”. Ndërkohë, aktorët e rinj në këtë dramë u shprehën të emocionuar… Drama u ndoq me interes nga qytetarët shkodranë.

Lexo me shume