Thursday , 23 February 2023

KULTURE

“BILBILAT E VEGJEL TE SHKODRES KENDOJNE 2018”

Jane zhvilluar 3 netet finale te “Bilbilave te Shkodres kendojne”. Femijet e shkollave 9-vjecare kane konkuaruar me dt 4, 5 dhe 6 Maj te ndare sipas moshave. Secila prej neteve ka dhuruar emocione te vecanta per publikun ku femijet kane shprehur talentin e tyre permes kenges. Nje tradite tashme 23-vjecare ka mbyllur netet finale me konkurimin ne pasditen e se …

Lexo me shume

EDUART NDOCAJ GUXON EDHE NE PIKTURE

Ish deputeti i Lezhës Eduart Ndocaj guxon edhe në pikturë. Ai paraqiti të gjithë arsenalin e tijë në këtë zhaner. Plotë 260 piktura u prezantuan në ekspoziten e tij të parë në galerinë e tij private në qytetin e Lezhës. Eduart Ndocaj thotë se piktura ka qenë një hobi që u zhvillua me shume kur u bë pjesë e politikes.Sipas …

Lexo me shume

NATA E PARE E “PRANDVERE ME KANGE” NE TEATRIN “MIGJENI”

Nën duartrokitjet e publikut shkodran, mbrëmjen e së premtes u vendos në skenën e teatrit “Migjeni” koncerti “Prandverë me kangë”. Këngë të kompozitorëve më në zë të Shkodrës erdhën të përformuara nga zërat e rinj dhe ato të afirmuar të qytetit. Ndërsa, organizatorët dhe të ftuarit vlerësuan publikun shkodran për pritjen që i bëri këtij koncerti. “Prandverë me kangë“ është …

Lexo me shume

VEPRA E RE STUDIMORE E KOLEC TOPALLIT

Këtë të premte u prezantua në ambjentet e biblotëks universitare të Shkodrës, vepra më e re studimore e akademikut Kolec Topalli. Botimi me titull “Fjalori etimologjik i gjuhës shqipe” kurorëzon punën 45-vjeçare që ai ka bërë në fushën e albanologjisë dhe vjen natyrshëm pas botimit të 14 monografive për historinë e gjuhës shqipe, për fonetikën dhe gramatikën historike, në të …

Lexo me shume

PROMOVIMI I LIBRIT “ZOJA E SHKODERS, DRITA E SHQIPNIS”

Në muajin që në mbarë botën Kisha Katolike ia kushton “Zojës së këshillit të mirë”, u promovua libri “Zoja e Shkodërs, Drita e Shqipnis”. Lbri u prezantua pasditën e së enjtës në ambjentet e sallës “Kardinal Mikel Koliqi”. Në fjalën e tij para të pranishëmve, arqipeshkvi i dioqezës Shkodër-Pult, Imzot Angelo Massafra, tha se prezantimi i librit është fillim i …

Lexo me shume

KOMEDIA “LUFTA E PAQA….. PA PILAF” NE TEATRIN “MIGJENI”

“Lufta e paqa….. pa pilaf” është titulli i komedisë më të re që do të vendoset në skenën e teatrit “Migjeni” të qytetit të Shkodrës. Problemet e familjes dhe dhuna e shfaqur brenda saj vijnë në këtë komedi të shkruar nga At Valentin Rroku dhe me regji të Bruno Shllakut. Ky i fundit thotë se të punosh me këto njerëz …

Lexo me shume

“PRANDVERE ME KANGE” NE TEATRIN “MIGJENI”

Me këngë të njohura shkodrane. Kështu vjen pranvera në qytetin e Shkodrës. “Prandverë me kângë“ është koncerti që organizohet për të tretin vit në qytetin e Shkodrës. Koncert që do të organizohet për dy netë më rradhë, në datat 4 dhe 5 Maj, në orën 19.00 në teatrin “Migjeni”. Një koncert me këngë të njohura nga kompozitorë shkodranë, e jo …

Lexo me shume

“SWING JAZZ MARATHON NE SHKODER”

Muzika Jazz e cila thyen cdo zinxhir mberthyes sepse buron nga shpirti solli ne Shkoder 500 pjesemarres ne kete edicion te trete te Swing Maraton.Klubi i fansave të Hemingway-t Shqipëri organizojnë më 30 prill, Ditën Ndërkombëtare të Jazz-it, “Swing Marathon”. Treni, veshjet e kohes pushtuan qytetin e Shkodres. Qendra e qytetit u pushtua nga muzikantet e Jazzit qe per ore te …

Lexo me shume

DRITE JESHILE PER MEMORIALIN E SKENDERBEUT

Memoriali i heroit tonë kombëtar Gjergj Kastriotit Skëndërbeut në qytetin e Lezhës do të restaurohet brenda këtij viti.Ministria e Kultures si financuese e këtij investimi pak ditë më parë i ka dërguar një shkresë Bashkisë Lezhë, ku njoftohet për miratimin e projektit të paraqitur nga kjo njesi vendore.Por ende nuk dihet se kur do të nisin punimet për restaurimin e …

Lexo me shume

NIS LOJERA POPULLORE FEST 11-te

Ka startuar në zonën e Anës së Malit edicioni i 11 i ” Lojrave Popullore”, një organizim i përvitëshem i OJF “The Door” nën drejtimin e Kastriot Faci, dhe në bashkëpunim me Bashkinë e Shkodrës. E pranishme në hapjen e këtij aktiviteti tradicional Kryebashkiakja Ademi u shpreh se promovimi i vlera të zonës i shërben jo vetëm turizmit lokal por …

Lexo me shume