Thursday , 23 February 2023

KULTURE

INAGUROHEN KEMBANAT NE FAMULLINE E SHEN PJETRIT DHE SHEN PALIT

Mesha e kesaj te merkure ka qene e vecante per besimtaret katolike te Malesise se Madhe. Ne famulline e Shen Pjetrit dhe Shen Palit ne zonen e Bajzes eshte mbajtur nje meshe e cila iu kushtua bekimit dhe vendosjes se kembanave te kompanielit te kesaj famullie. Mes shume besimtareve te pranishem ne kete meshe, arqipeshkvi i dioqezes Shkoder- Pult, imzot …

Lexo me shume

SHFAQET NE TEATRIN “MIGJENI” KABAREJA FRANCEZE

Pas suksesit te turneut te saj te pare ne Shqiperi ne nentor te 2016-es ne Korçe dhe Tirane, Laurette de Paname rikthehet me miqte e saj te Montmartre per nje version premiere te ketij Music-Hall Show, i cili ende nuk eshte prezantuar ne Francë dhe jashte saj. Shfaqja ndertohej nga nje Laurette qe kryeson faqet e para te revistave, dy …

Lexo me shume

DOKUMENTAR ARTISTIK KUSHTUAR JOLANDA SHALES

Sonte ajo ishte ketu, erdhi, preku token e u kthye perseri ne qiell. Nje dokumentar arstistik i eshte kushtuar mbremjen e se Shtunes ne kinema Millenium te qytetit te Shkodres aktores se estrades profesioniste Jolanda Shala. Nje dokumentar me regji te Bruno Shllakut, paraqiste jeten dhe veprimtarine e aktores Shala, qe u nda nga jeta para kohe. Per regjisorin Shllaku, …

Lexo me shume

QENDER E RE KULTURORE PRANE MEDRESES SE DJEMVE SHKODER

Nje qender e re kulturore i shtohet qytetit te Shkodres prane Medreses se Djemve. Nje qender qe mundesohet fale bashkepunimit te Bashkia Yskydar, Bashkise Shkoder dhe organizates TIKA dhe shoqates Istanbul. Kryetari i shoqates Istanbul ne Shkoderm Ridvan Seferaj, inagurimi i kesaj qendre eshte i rendesishem pasi eshte nje projekt qe do te kontribuoje per te zhvilluar te individi dhe …

Lexo me shume

“TE RINJTE DUHET TE RIKTHEJNE BESIMIN NE ZOT”

Te rinjte duhet te kthehen ne besimin tek Zoti dhe si shembull te marrin profesin Muhamed a.s. Ky ishte mesazhi i myftiut te Shkodres, imam Muhamed Sytari para te rinjve te qytetit te Shkodres. Mesazhi u percoll gjate nje aktiviteti te organizuar me rastin e përkujtimit të lindjes së Profetit Hazreti Muhammed. Aktiviteti u organizua ne xhaminë e Medresesë së …

Lexo me shume

“HARMONIA E NGJYRAVE”, EKSPOZITA E PIKTORIT HAXHI KASTRATI

“Harmonia e Ngjyrave” ishte tema e ekspozites se rradhes te hapur ne institutin “Yunus Emre” te qytetit te Shkodres. Piktori i njohur nga Kosova Haxhi Kastrati prezantoi para te ftuarve punimet e tij. Ne kete ekspozite, ai paraqiti 53 vepra te nderthurura nga ekuilibri i kontrastit, perspektiva dhe pershtatja e dritehijeve. Vete Kastrati tha se prezantohet me nje pjese te …

Lexo me shume

“HISTORI JETE” NE MUZEUN HISTORIK “OSO KUKA”

“Histori jete” ishte titulli i ekspozites se hapur pasditen e se henes ne muzeun historik “Oso Kuka” ne qytetin e Shkodres. Aktivitet qe u organizua me rastin e Javes se Pavaresise. Kjo ekspozite synonte te risjellte ne vemendjen e publikut jo vetem objektet si deshmi historike e zhvillimeve te caktuara, por edhe te bashkoje copeza memoriesh te gjithesecilit. Aplikacione me …

Lexo me shume

PROJEKTI I BIBLIOTEKES SE LEVIZSHME NE LEZHE

Modeli i Lezhes do te jete shembelltyra e bibliotekave ne qytetet e tjera te vendit. Menyra sesi Biblioteka “Gjergj Fishta” ne Lezhe zgjodhi per te shkuar tek lexuesi i saj ne skajin me te larget eshte prezantuar si modeli me i mire. Drejtuesit e shtepive te librit ne qytete te tjera jane bere sebashku ne lezhe per te marre eksperiencen …

Lexo me shume

EDICIONI I 11-te I EKSPOZITES “SALLONI I VJESHTES”

Pasditen e se Premtes eshte organizuar edicioni i 11-te i ekspozites “Salloni i Vjeshtes”. Nje ekspozite e organizuar nga Bashkia Shkoder ne bashkepunim me Galerine e Arteve Shkoder ne kuader te festave te flamurit. E pranishme ne hapjen e kesaj ekspozite ishte edhe kryebashkiakja e Shkodres, Voltana Ademi, e cila tha se mbeshtesim kete aktivitet per dy arsye kryesore. Kuratoret …

Lexo me shume

EKSPOZITA “BABALLARET SUEDEZE” NE MUZEUN “MARUBI”

Ne kuader te 60 diteve te aktivizimit te diteve te barazise gjinore, ne muzeun “Marubi” u zhvillua hapja e ekspozites “Baballaret Suedeze”. Nje ekspozite fotografish nga fotografi Johan Bavman, bazuar ne portretet e baballareve, te cilet kane zgjedhur te qendrojne ne shtepi me bebet e tyre per te pakten gjashte muaj. I ftuar ne kete ekspozite ishte edhe ambasadori i …

Lexo me shume