Thursday , 23 February 2023

KULTURE

27-VJETORI I RIHAPJES SE XHAMISE SE PARE NE SHKODER

Myftinia Shkodër organizoi pasditen e se Enjtes nje aktivitet përkujtimor, me rastin e ditës historike të 16 nëntorit 1990, kur tek Xhamia e Plumbit, qytetarët e Shkodrës, u tubuan bashkarisht për të mundur frikën dhe diktaturën komuniste, që për 23 vjet me radhë kishte ndaluar me ligj krejt aktivitetin fetar në vend. Aktiviteti përkujtimor u zhvillua në xhaminë e Tophanës …

Lexo me shume

BILETARIA ELEKTRONIKE, IMPAKT POZITIV NE KALANE E ROZAFES

Ka me shume se 1 muaj qe eshte implementuar biletaria elektronike ne kalane e Rozafes. Sipas drejtores se Drejtorise Rajonale Kombetare te Kultures Shkoder, Majlinda Laçaj vendosja e biletarise elektronike ka pasur impakt pozitiv ne te ardhurat e kalase. Nderkohe qe ka edhe nje rritje me 22% te numrit te vizitoreve ne te njejten periudhe, me nje vit me pare. …

Lexo me shume

“FUSHATA KOMBETARE E LEXIMIT” NE SHOQATEN E INVALIDEVE

“Fushata Kombetare e Leximit” vijon te jete e shtrire ne te gjithe vendin. Kete te merkure aktiviteti “Te takohemi per nje liber” u zhvendos ne qendren e shoqates se invalideve Shkoder. E pranishme ne kete aktivitet ishte edhe drejtoria e Drejtorise Rajonale te Kultures Kombetare, Shkoder, Majlinda Laçaj, tha se ky aktivitet ka per qellim sensibilizimin dhe integrimin e kesaj …

Lexo me shume

“FUSHATA KOMBETARE E LEXIMIT” NE SHKODER

Vijojne aktivitetet ne kuader te fushates kombetare te leximit “Te takohemi per nje liber”. Nje sere aktivitetesh qe organizohen nga Ministria e Kultures ne te gjithe vendin dhe qe ka ne fokus afrimin e te rinjve me librin dhe mos-lenien pas dore te tij, ku vihet re nje perkushtim me i madh ndaj rrjeteve sociale. Ne aktivitetin e rradhes te …

Lexo me shume

“ERDHA ZEMER, PRIT SE PO T’KALLXOJ”, SUKSES NE PALLATIN E KONGRESEVE

Pas suksesit te arritur per dy nete me rradhe ne teatrin “Migjeni” te qytetit te Shkodres, mjeshteri i madh Sander Ruçi organizoi edhe ne Tirane mbremjen e se Shtunes show-n me titull “Erdha zemer, prit se po t’kallxoj”. Koncerti u organizua ne pallatin e kongreseve, ku nuk nuk mungoi edhe pjesemarrja e kengetareve te njohur, si: Osman Mula, Kleopatra Dokli, …

Lexo me shume

NDAHET NGA JETA KENGETARI I MIRENJOHUR NGA MALESIA, ARBEN DELAJ

Ka nderruar jetë si pasojë e infarkti në orët e para të mëngjesit të së dieles, këngëtari i mirenjohur i treves së Malësisë së Madhe Arben Delaj. 48 vjeçari u godit nga sulmi në zemer, që i mori jetën në mënyrë të papritur, pak minuta pasi kishte dale nga banesa e tij në Bajzë të Kastratit. I lindur në këtë …

Lexo me shume

BISLIM AHMETAJ PROMOVON LIBRIN NE LEZHE

Poeti dhe Shkrimtari Bislim Ahmetaj ka promovuarnë qytetin e Lezhës librin e tij më të fundit me poezi të titulluar “Edhe zogjtë mashtrojmë”. Në këtë vëllim poetik Ahmetaj ka paraqitur më së shumti dashurinë për dy prinderit e tij. Beslim Ahmetaj thotë nëna e tijë të vetmin gëzim në jeten sa saja ka patur fëmijet dhe ky është qëllimi që …

Lexo me shume

MBYLLET FAZA E ELEMINIMEVE E “FJALA ARTISTIKE 2017”

Kete te Enjte eshte mbyllur faza e eleminimeve per edicionin e 30-te te festivalit “Fjala Artistike 2017” ne qytetin e Shkodres. Nje aktivitet i kthyer ne tradite tashme dhe qe organizohet me rastin e festave te Nentorit. Miri Gjurgjej, pergjegjes sektori te veprimtarive ne Qendren Kulturore te Femijeve Shkoder, foli per punen e bere ne 3 fazat. Sipas Gjurgjet, interesi …

Lexo me shume

FESTIVALI I TEATROVE TE TREVAVE SHQIPTARE

Ne Diber te Madhe eshte zhvilluar Festivali i Teatrove te trevave shqiptare. Ne kete festival, teatri “Migjeni” eshte paraqitur me dramen “Amaneti” me regjizor Bruno Shllakun dhe aktoret shkodranet. Sipas deklaratave te tyre, kjo shfaqje eshte pritur mjaft mire nga spektatoret. Ne kete festival, aktoret shkodrane jane vleresuar me çmime, ku Bruno Shllaku mori çmimin si aktori me i mire …

Lexo me shume

ERION TEMALI, NE TAKIMIN E 4-te TE FESTIVALIT LETRAR TE SHKODRES

Erion Temali ishte i ftuari i rradhes ne Festivalin Letrar te Shkodres. Temali eshte shkrimtari i katert qe merr pjese ne edicionin e 10-te te ketij festivali te kthyer ne tradite tashme ne qytetin e Shkodres dhe qe organizohet ne bibloteken “Marin Barleti”. Tema e ketij takimi ishte “Proza e shkurter poetike ne krijimtarine letarare”. Sipas shkrimtarit Temali, njerezit jane …

Lexo me shume