Thursday , 23 February 2023

KULTURE

“AHENGU SHKODRAN” NË KOHË PANDEMIE

Qendra Kulturore “Pjetër Gaci” ka organizuar pasditën e së enjtes edicionin e radhës të “Ahengu Shkodran”. “Ahengu Shkodran” është një traditë shkodrane që nga shekujt po përtërihet, pasurohet e merr vlera të reja. Këngëtarë të njohur por edhe të rinj, instrumentistë me përvojë por edhe talente të reja, u bënë pjesë e këtij edicioni. Ndërsa, këngëtarët shprehen emocionet e tyre… …

Lexo me shume

EKSPOZITË NË MUZEUN “MARUBI” ME FOTO TË DEDE JAKOVËS

Një ekspozitë e radhë është hapur në Muzeun e Fotografisë “Marubi”, me fotografitë e t Dedë Jakova. Kjo ekspozitë ka qenë e parashikuar të hapet në mars të këtij viti, por kushtet e pandemisë së COVID 19 kanë ndikuar që të shtyhet për më vonë. Imazhe të radha të përzgjedhura me kujdes nga kuratori Lekë Gjeloshi. Në këto fotografi, ndoshta …

Lexo me shume

KONFERENCË PËR EKSPOZITËN “DEDË JAKOVA”

Muzeu Kombëtar i Fotografisë “Marubi” hap pasditën e kësaj të premte në ora 19:00 ekspozitën e re të titulluar “Dedë Jakova”. Për drejtorin e muzeut, Luçjan Bedeni, e veçanta e kësaj ekspozite është digjitalizimi i 90% të koleksionit që Dedë Jakova ka në arkiven e muzeut Marubi. Ndërkohë, kuratori i kësaj ekspozite, Lek Gjeloshi, thotë se Dedë Jakova është një …

Lexo me shume

NDAHET NGA JETA KOREOGRAFI SHKODRAN FILIP GJERGJI

Ndahet nga jeta në moshën 93 vjeçare Themeluesi i Koreografisë Shkodranë Filip Gjergji. I lindur 1 maj 1927 njihet si themeluesi i koreografisë shqiptare në Shkodër. Pinjoll i familjes së njohur Gjergji. Bashkohës dhe koleg i personaliteteve të artit si Andrea Skanjeti, Fadil Kraja dhe Prenk Jakova. Filip Gjergji është dhe autor i disa botimeve si “Barcoleta shkodrane”, “Për Shkodrën …

Lexo me shume

TURIZMI KULTUROR NË SHKODËR DREJT ZEROS

Një nga sitet më atraktive turistike sic është Kalaj Rozafa e Shkodrës, këtë vit është thuajse e boshatisu. Të vetmit turist që takuam janë një cift nga Kroacia… “ Unë vij në Shkodër shumë herë dhe këtu më pëlqen cdo gjë, ndërsa qytetet që më së shumti më pëlqejn janë Shkodra dhe Berati. Në Shkodër më pëlqen natyra dhe cdo …

Lexo me shume

PANORAMË E MEDIAVE LOKALE NË SHQIPËRI

“Panoramë e mediave lokale në Shqipëri” titullohet libri i autorit dhe pedagogut Erlis Çela. Një libër që flet për problematikat e mediave lokale në vendin tonë. Takimi i parë u zhvillua me gazetarët e Qarkut Shkodër. Por, si e komenton Çela marrëdhënien e kryeministrit Rama me mediat? Libri vjen i shkruar në dy gjuhë, shqip dhe anglisht.

Lexo me shume

“Aaa KUSH ASHT N’DERË” MBYLLET ME SUKSES

“Aaa kush asht n’derë” erdhi për publikun shkodran edhe mbrëmjen e së enjtes, i cili edhe këtë herë nuk zhgënjeu duke mbushur sallën e teatrit “Migjeni”. Ndërkohë nuk munguan as këngët e përzgjedhura dhe humori i mjeshtrit Sandër Ruçi, por edhe i aktorëve të tjerë dhe të rinjve të talentuar. Në fund të kësaj nate, mjeshtri Ruçi ka edhe një …

Lexo me shume

AKADEMIA E LIDERSHIPIT NE “ARKA”

“Hapësira urbane si  sferë aktive për transformin e shoqërisë” ishte tema e cila u mbajt sot në akademinë e lidershipit e mbajtur në qëndren rinore arka, ku  ligjerues ishte profesori i filozofisë moderne ne universitetin Urbaniana të Romës Ardian Ndreca. Ardian Ndreca është profesor i historisë së filozofisë moderne pranë Pontificia Universitas Urbaniana. Ai gjiithashtu është drejtor i Institutit të …

Lexo me shume

EKSPOZITA “4 N 1” NE GALERINE E ARTEVE SHKODER

2 fotografë dhe 2 piktorë organizuan pasditën e së premtes një ekspozitë në ambjentet e Galerisë së Arteve Shkodër. Ekspozita e titulluar “4 N 1” përmbante punime të fotografëve Hazir Reka dhe Rozafa Shpuza, si edhe piktoreve Lebibe Topalli dhe Pranvera Sylejmani. Drejtori i Galerisë së Arteve Shkodër, Fatmir Juka tregon se arti i fotografisë dhe pikturës vjen në galerinë …

Lexo me shume

PROMOVOHET NE LEZHE LIBRI “MIRDITA PER KOL MIRDITEN”

Gazetari i njohur Gjergj Marku ka promovuar në Lezhë librin tijë “Mirdita për Kol Mirditën”, botim ky që i kushtohet dëshmorit të kombit Kol Mirdita.Në këtë veprimtari merrnin pjesë autoritete nga Shqipëria dhe Kosova, shkrimtar, historian, studies dhe familjare të dëshmorit Mirdita.Të pranishmit që moren fjalen vlersuan maksimalisht kontributin e Kol Mirditës i cili dha jeten për liri. Autori i …

Lexo me shume