Thursday , 23 February 2023

KULTURE

2 NENTOR, DITA E PERKUJTIMIT TE VDEKURVE

Besimtaret e krishtere kane perkujtuar kete te Enjte Diten e Purgatorit. Data 2 Nentor shenon diten e “te gjithe te vdekurve”. Besimtaret katolik e kane kremtuar kete dite ne varrezat katolike te Rrmaj te qytetit te Shkodres. Mes dhjetera besimtareve, arqipeshkvi i dioqezes Shkoder- Pult, imzot Angelo Massafra tha se vdekja nuk eshte fjala e fundit dhe ashtu si Krishti …

Lexo me shume

“TARTUFI”I “MIGJENIT” TRE ÇMIME NË FERIZAJ

Në edicioni e 47-të të Festivalit të Teatrit në Ferizaj në Kosovë Teatri “Migjeni” me shfaqjen “Tartufi” është kurorëzuar me tre çmime. Aktorja Rita Gjeka në rolin e Doinës nga juria u vlerësua me çmimin “Adriana”, Aktorja më e mirë e festivalit në rolin e Dorinës në shfaqjen “Tartufi” të Molierit, ndërsa regjisori I shfaqjes Kushtrim Bekteshi mori çmimin regjia …

Lexo me shume

4 LIBRAT E PERKTHYER NGA LEKE IMERAJ

“Xhihadistet e rinj”, “Foljet e Gjermanishtes ne kontekst”, “Leila akuzon” dhe “Nen hijen e diktatorit” ishin titujt e 4 librave te perkthyer nga shkrimtari i njohur Leke Imeraj. Promovimi i ketyre librave te perkthyer ne shqip nga Imeraj u organizua ne bibloteken “Marin Barleti” te qytetit te Shkodres. Ne nje interviste per mediat, perkthyesi tregoi perse tematikat e librave vijne …

Lexo me shume

“ARTI POETIK I NIKOLA BUALOS” NE FESTIVALIN LETRAR TE SHKODRES

Pedagogu, shkrimtari dhe perkthyesi i njohur Vinçens Marku ka qene i ftuari i trete ne Festivalin Letrar te Shkodres. Ne kete takim me pedagog dhe student te Universitetit te Shkodres, Marku paraqiti librin Arti Poetik i Nikola Bualos i perkthyer nga ai vete. Sipas Markut, kjo veper eshte nje nder kryeveprat e letersise boterore, teorike, estetike dhe letrare. Me tej, …

Lexo me shume

“MURGU” I FUGES MBERRIN NE SHKODER

Me një ftesë të veçantë nga qendra rinore “Arka” profesor Artan Fuga me romnanin “Murgu” ishte në Shkoder për të na ftuar t’i rikthehemi debatit rreth identitetit europian të shqiptarëve, por jo vetëm.  “Murgu” per akademikun Fuga rizbulon vlerat e të kaluarës sonë iliro-arbnore, me ndikime nga bota heleniko-romake dhe që sjell të dhëna historike me të cilat shqiptarët e …

Lexo me shume

MYFTIU I SHKODRES, Imam MUHAMED SYTARI DEKOROHET NGA FRI SHKUP

Forumi Rinor Islam për të 17-ten herë me radhë organizoi manifestimin tradicional të Vitit të Ri islam Hixhri 1439 në Teatrin Kombëtar Maqedonas në Shkup. Ky manifestim filloi me leximin e disa ajeteve kuranore nga hafiz Egzon Ibrahimi nga Kosova. Forumi Rinor Islam në vazhdimësi promovon një nga qëllimet kryesore: stimulimin e diturisë dhe shkencës, nxënien e dijes. Kjo dëshmohet …

Lexo me shume

LEZHE, PERKUJTOHET 146- VJETORI I LINDJES SE AT GJERGJ FISHTES

Lezha ka përkujtuar 146-vjetorin e lindjes të poetit, intelektualit dhe politikanit Shqiptar “At Gjergj Fishta”. Në vendlindjen e tijë në fshatin Fishtë u organizu një veprimtari ku ishin të pranishem autoritete lokale, intelektual, nxenes si dhe banore të zones. Aktiviteti nisi me mbjelljen vullnetare të disa pemeve nga fëmijet në këmbim të të cilave u dhuruan libra me poezi të …

Lexo me shume

RECITALI LOLEK, JETA E SHEN GJON PALIT TE 2-te

Arqipeshkvia Shkoder- Pult ne bashkepunim me famulline e Zojes Rruzare- Bardhaj organizuan mbremjen e se Shtunes recitalin Lolek, Jeta e Shen Gjon Palit te 2-te. Pjesa e shkruar nga Roberta Nicolai dhe nen regjine e Verjana Abazaj erdhi e veçante ne teatrin “Migjeni” te qytetit te Shkodres. Polonia ne lufte, e shtypur prej pushtimit fillimisht Gjerman e me pas atij …

Lexo me shume

NIKOLIN GURAKUQI I FTUAR NE FESTIVALIN LETRAR TE SHKODRES

Regjisori dhe shkrimtari i njohur Nikolin Gurakuqi ishte i ftuari i dyte ne edicionin e 10-te te Festivalit Letrar te Shkodres. Ne nje takim te organizuar ne bibloteken “Marin Barleti” te qytetit te Shkodres, ai foli per jeten dhe krijimtarine e tij. Por, gjate bisedes, Gurakuqi u ndal edhe te libri i tij i promovuar para disa kohesh, me titull …

Lexo me shume

KLODIANA VATA, SHKELQEN NE LION TE FRANCES

Shkodranja Klodiana Vata ka shkelqyer ne pjesmarrjen e saj te fundit ne Lion te Frances. Kengetarja Shkodrane eshte shpallur fituese e çmimit te pare te ‘Les Voix De la Scene’ ne Lyon,France. Pas kthimit nga Franca Klodiana Vata ka falenderuar cdoken qe ka ndikuar ne formimin e saj. Klodiana Vata eshte e para shqiptare qe merr pjese ne kete event …

Lexo me shume