Thursday , 23 February 2023

KULTURE

SHKOLLA “NDOC MAZI” NE SHKODER ME BIBLOTEKE TE RE

Ne kuader te lumturimit se “Nene Teres” shkolla 9-vjecare “Ndoc Mazi” ne qytetin e Shkodres ka organizuar nje koncert festiv. Por, ky koncert perkonte edhe me hapjen e biblotekes se re ne kete shkolle. Drejtorja dhe n/drejtorja e kesaj shkolle folen rreth koncertit, por edhe hapjen se kesaj bibloteke, e cila eshte hapur fale bashkepunimit te trefishte: World Vision, prinderit …

Lexo me shume

EKSPOZITA PERSONALE “EKZALTIM” E ANDI HILES

Pas ekspozitave personale “Metropol” dhe “Dangerous Game”, Andi Hila vjen me nje tjeter ekspozite me titull “Ekzaltim”. Nje ekspozite qe u prezantua ne ambjentet e Galerise se Arteve Shkoder pasditen e se Martes. 11 punime te realizuara ne tekniken e akrilikut, autori Hila i permbledh nen titullin Ekzaltim. Ekspozita vazhdon diskutimin e filluar me ekspozitat e meparshme dhe vendos me …

Lexo me shume

KREMTOHET FESTA E ZOJES SE SHKODRES

Shkodranët kanë festuar Zojen e Shkodrës, ose sic njihet ndryshe Zoja e Këshillit të Mirë pajtorja e Shqipërisë. Një meshë shenjte e cila u celebrua nga Imzot Simon Kulli Ipeshkëv I Dioqezit të Sapës, niosen edhe aktivitetet kushtuar festës së Dioqezës së Shkodrës. Besimtar të shumtë moren pjesë në meshen e celebruar fillimisht ku Ipeshkvi I Sapës theksin e vuri …

Lexo me shume

PRESIDENTI ILIR META PROMOVON ZONEN E THETHIT

Bukurite qe te ofron Thethi, kane terhequr vemendjen edhe te Presidentit te Republikes se Shqiperise. Presidenti Ilir Meta ka promovuar bukuritë e Alpeve Shqiptare, Luginën e Valbonës dhe Thethin. Ilir Meta është ndalur edhe te “Syri i Kaltër”, një tjetër bukuri natyrore që ofron parku kombëtar i Thethit.Nga aty Meta ka dhene ,mesazhin qe ky vend turistik te vizitohet nga …

Lexo me shume

KALAJA ROZAFA, INTERESIM I MADH PER TURISTET

Kalaja e Shkodrës është një nga destinacionet kryesore turistike për Izraelitet të cilët nga viti në vit ka një numër në rritje të vizitorëve në vendin tonë. Një turiste Izraelite shprehet se gjëja e parë që duhet vizituar në Shqipëri është Kalaja Rozafa, por ne si popull Izarelit po shohim se sit ë falenderojm popullin Shqiptar për mbrojtjen e Hebrenjëve …

Lexo me shume

FESTA E ZOJES, PROÇESIONI ME FIGUREN E ZOJES

Lutje dhe këngë kushtuar pjatores së qytetit. Kështu i nisi festimet e Zojës së Shkodres, kisha katolike ne Shkoder. Nga katedralja e Shën Shtjefnit në procesion me figurën e Zojës, besimtarë të shumtë kanë përshkuar rrugët kryesore të qytetit, si Gjuhadol, Dugajt e reja, Kisha e Shen Kollit, shkolla Pyjore dhe për tu rikthyer sërish në vendin e nisjes. Gjatë …

Lexo me shume

“JASHTE DERES” NE TEATRIN “MIGJENI”

“Jashtë derës”, një nga pjesët teatrale më të rëndësishme të periudhës gjermane të pasluftës, e cila i dha famë shkrimtarit deri atëherë të panjohur Wolfgang Borchert, do të sillet nën regjinë e Stefan Çapalikut, ne skenen e Teatrit “Migjeni”. Beckmann, pas mbarimit të luftës, humbet nëpër rrënojat e Hamburgut dhe i klith botës protestën e tij kundër luftës dhe çdo …

Lexo me shume

“TAKIMET MUZIKORE TE DY BOTEVE”

Arie nga opera “ Mrika”, Valle Hungareze, këngë tradicionale qytetare Shkodrane,  Shtraus, Bah, Brams, Mozart, Shostakoviç etj kanë qenë pjesë e edicionit të 11 të “ Takimet muzikore të dy botëve”, I cili pas Gjirokastrës u mbajt edhe në Shkodër. Ilda Mara organizatore e eventit shprehet se muzika është ajo që afron dhe nxit bashkëpunimin, ndërsa synohet që të mbahet …

Lexo me shume

106 VJETORI I LINDJES SE “MIGJENI”-it

106 vite më parë në Shkodër do lindëte poeti I madh Millosh Gjergj Nikolla Migjeni, I cili në poezinë e tij solli ndryshimin e madh në letërsinë shqipe. Kritika e tij ishte e ashpër ndaj fenomeneve të kohës. Nxënës të shkollave të mesme të qytetit të Shkodrës fillimisht vendosen kurora me lule tek busti I poetit në oborrin e Teatrit …

Lexo me shume

“O NJEREZIT E ZOTIT- THIRRJA E URTE E HAFIZ SHEUQET BORIÇIT”

Myftinia Shkoder ka organizuar pasditen e se premtes nje aktivitet fetar ne ambjentet e biblotekes “Marin Barleti” te qytetit te Shkodres. Nje aktivitet ne perkujtim dhe nderim te hoxhes se njohur, Hafiz Sheuqet Boriçi), me rastin e botimit te studimit me titull: “O njerezit e Zotit – Thirrja e urte e Hafiz Sheuqet Boriçit…”. I pranishem ne kete aktivitet, myftiu …

Lexo me shume