Thursday , 23 February 2023

KULTURE

“A FEST FILM ROZAFA2017” PER DY DITE ME RRADHE NE SHKODER

Per dy dite me rradhe eshte organizuar ne Shkoder edicioni i 8-te i Festivalit te Filmit te animuar dhe per fëmijë “A Fest Film Rozafa2017”. Femije te shkollave te qytetit te Shkodres kane pasur mundesi te shohin filma te animuar me metrazh te gjate te 2016-tes, çka ka qene edhe nje risi e ketij festivali. Drejtori, Artan Mako, thote se …

Lexo me shume

STARTON EDICIONI I 8 I “A FILM FEST ROZAFA”

Ka startuar në Shkodër për të 8 vit me radhe edicioni I 8 I Festivalit të Filmit të animuar dhe për fëmijë I quajtur “A Fest Film Rozafa”, për dy ditë me radhë fëmijët e shkollave të Shkodrës do kenë mundësi të shohin filma të animuar nga e gjithë bota si dhe filma për fëmijë me tema sociale. Ky edicion …

Lexo me shume

MUZEU NE NDERIM TE “AT GJERGJ FISHTES”

Banesa ku ka jetuar homeri Shqiptar “At Gjergj Fishta” është private dhe pëprjekjet për tu dakortesuar me pronaret kanë dështuar dhe në këto kushte ajo shtëpi nuk mund të restaurohet.Kështu është shprehur Ministria e Kultures Mirela Kumburo sipas të ciles Kuvendi i Troshanit ku Fishta ka kaluar jeten është një vend më interesant dhe jemi të gatshem për të investuar. …

Lexo me shume

“AHENGU SHKODRAN” SJELL MUZIKEN QYTETARE

Për të 5 vit me radhë është mbajtur “Ahengu Shkodran”, si pjesë e trashëgimisë sonë kulturore kombëtare.. Të rinjët duhet ti njohin këngët burimore Shkodrane, si perla të muzikës dhe për këtë qëllim organizatorët këtë vit kanë ndërthyrë elemt të rinjë të cilët do jenë ata që do e trashëgojnë këtë muzikë. Grupi “Karajfilat që ka Shkodra”, këngëtarja  Sabahet Vishnja, …

Lexo me shume

“DITELINDJA E LULUSHESH” RIHAP TEATRIN E KUKULLAVE NE SHKODER

Një shfaqje e cila rikthen pas 20 vitesh teatrin e Kukullave në Shkodër, vetë prezenca e fëmijëve në si spectator ishte shfaqje në vete, e ndërsa kënaqësia që ata ndjejnë është e madhe. “Ditëlindja e Lulushesh” me autor Eduard Dedajn ishte kënaqësia që përjetuan fëmijët e Shkodrës në Teatrin “Migjeni”, por cilët pjesë nga shfaqjet u kanë pëlqyer vështirë se …

Lexo me shume

DITA KOMBETARE E TRASHEGIMISE KULTURORE

Ne Diten Kombetare te Trashegimise Kulturore qe shenohet me daten 29 Shtator, Drejtoria Rajonale Kombetare e Kultures Shkoder ne bashkepunim me Drejtorine Arsimore Shkoder dhe Fondacionin Arsimor Shqiptar organizuan nje aktivitet ndergjegjesues ne qytetin e Shkodres.  Qellimi i kesaj dite eshte mbrojtja, ruajtja dhe promovimi i monumenteve dhe rreziku qe i kanoset trashegimise kulturore. Sipas drejtores se DRKK Shkoder, Majlinda …

Lexo me shume

PAS 20 VITESH RIKTHEHET NE “MIGJENI” TEATRI I KUKULLAVE

Pas 20 viteve rikthehet në Teatrin “Migjeni” t ë Shkodr ës teatri I Kukullave me shfaqjen “Ditëlinjda e Lulushes” me tekst dhe regji të Eduard  Dedaj. Me një konferencë për media Drejtorja e Teatrit “Migjeni” t ë Shkodrës Rita Gjeka e cilëson si dy her ë festë këtë ngjarje pasi pas 20 viteve rikthen në teatrin e kukullave. Kjo erdhi …

Lexo me shume

MASSAFRA: EKSPERIMENTET NUKLEARE,PASOJE E MOS KUJDESIT NDAJ TOKES

Kete te diele eshte kremtuar 25 vjetori I ardhjes se Don Boskos ne Shkoder, njeheresh edhe hapja e kishes me te njejten emer. Mesha e shenjte dedikuar ketij viti jubilar u kremtua nga Arqipeshkevi metropolitan Shkoder Pult Imzot Angelo Massafra. Ne predikimin e tij Massafra I kujtoj besimtareve se cdo e keqe kalon, ketu Imozt Massafra solli ne mendje kohen …

Lexo me shume

15-VJETORI I SHOQATES “MIQESIA SHQIPERI – ITALI”

Shoqata “Miqesia Shqiperi- Itali” ka festuar kete te Diele 15-vjetorin e themelimit te saj. Ne kuader te ketij 15-vjetori, shoqata organizoi nje aktivitet ne bibloteken “Marin Barleti” te qytetit te Shkodres. Presidenti i shoqates, Nikoll Lleshi, tha se  fillimet e para te shoqates kane qene te veshtira, por ka pasur mbeshtetjen e institucioneve italiane. Gjate ketij aktiviteti, shoqata dha edhe …

Lexo me shume

KUMBARO VIZITON VENDVARRIMIN E SKENDERBEUT

Ministrja e Kultures Mirela Kumbaro e pa nga afer gjendjen në të cilen ka degraduar vendvarrimi i Skënderbeut në Lezhë dhe zona muzeale që e rrethon atë.  Restaurimi i vendvarrimit të Skënderbeut, shpallja e 2 Marsit feste kombetare dhe vendosja e shtatores së Skënderbeut pranë zones muzeale ishin kërkesa që i janë paraqitur ministres Kumbaro nga nënkryetarja e Bashkisë Lezhë …

Lexo me shume