Thursday , 23 February 2023

KULTURE

“JUGORI” I FASBINDER, PREMIERE ME 21 DHJETOR NE TEATRIN “MIGJENI”

“Jugori” i shkruar nga Rainer Werner Fassbinder do vij si premire ne Teatrin “Migjeni” ne regji te regjisorit te njohur Dino Mustafiq. Ne konferencen per media ne orag te premieres regjisori Mustafiq u shpreh se kjo eshte se kjo shfaqje prek secilin prej nesh duke qene se populli Shqiptar eshte nder me migratoret ne europe.“Fasbinder ka qënë një revolucionar i …

Lexo me shume

LIBER PER ZONEN TURISTIKE TE THETHIT

“Pasioni për Thethin” u paraqit nëpërmjet një libri të prezantuar në biblotekën “Marin Barleti” të qytetit të Shkodrës. Autorja Gerda Mulder sëbashku me Robert Elsie, ku ky i fundit nuk jeton më dhe në kuadër të 1-vjetorit të vdekjes së tij, solli librin që flet për bukuritë e Thethit. Autorja Mulder tregon për ndryshimet e Thethit nga hera e parë …

Lexo me shume

BOCETET E GJERGJ KASTRIOTIT EKSPOZOHEN NE AMBJENTET E QKF-se

Boçetet e Gjergj Kastriotit Skëndëbeut të punuara nga skulptor të ndryshem janë ekspozuar në ambjentet e qendres kulturore të fëmijeve në Lezhë, duke tërhequr vemendjen e shumë qytetareve.Ata vlersojnë maksimalisht nismen e Bashkisë Lezhë, për vendosjen e shtatores së Gjergj Kastriotit në sheshin që mban të njejtin emer të njejtin emer në Lezhë.Sipas tyre historia e Lezhës lidhet me emrin …

Lexo me shume

TAKIM KOMBETAR I ORKESTRAVE FRYMORE

Për herë të parë në qytetin e Shkodrës u organizua një aktivitet i veçantë, që bashkonte bandat frymore më të rëndësishme të vendit tonë. “Takim kombëtar i orkestrave frymore” titullohej aktiviteti që nisi me një përformancë në rrugët e qytetit për të vijuar në teatrin “Migjeni” të qytetit të Shkodrës. Ky aktivitet u vlerësua edhe nga kryebashkiakja e Shkodrës, Voltana …

Lexo me shume

KORI I KISHES NE PUGLIA, KONCERT NE SHKODER

Nuk kishte si të mos mbërrinte edhe në vendin tonë festa Barocca. Kori profesionist i kishës në Puglia dhe ai i të rinjve Pugliese përformoi mbrëmjen e së shtunës në katedralen e “Shën Shtjefnit” në Shkodër. Një repertor i pasur që nisi në vitin e largët 1538, për të ardhur deri në vitin 1745, duke sjellë emrat e njohur të …

Lexo me shume

SPEKTAKLI “TURBO SHOW” MBUSH TEATRIN “MIGJENI”

Në një sallë të tejmbushur nga publiku shkodran, mjeshtëri i madh Sander Ruçi ka vënë në skenën e teatrit “Migjeni” spektaklin e tij të titulluar ”Turbo Show”. Pavarësisht se jeton mes Shkodrës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, pikërisht ky spektator shkodran është ai që nxit Sandër Ruçin të vij së paku një herë në vit me një spektakël të …

Lexo me shume

“TURBO SHOW” NE “MIGJENI” NGA SANDER RUÇI

Mjeshtri i madh Sander Ruçi vjen sërish me një spektakel të cilin e ka titulluar ” Turbo Show” me datën 19 në Teatrin ” Migjeni” mjeshtri i humorit do shfaqet per artedashesin Shkodran. Në një konferëncë për media pak para premierës e cila do shfaqet për dy netë me radhe Ruçi shfaqet me dy artitë të rinjë. Ai tregon edhe …

Lexo me shume

“REIGEN” PREMIRE NE TEATRIN MIGJENI

“Reigen- Rrethi” nga Arthur Artur Shcnitzler në regji nga Aloise Galle u shfaq premirë në Teatrin ” Migjeni” të Shkodrës, një bashkëpunim mes Ambasadës së Austrisë në Tiranë, Bashkisë së Shkodrës dhe Teatrit ” Migjeni”. Për regjisorin e shfaqjes Aloise Galle kjo është një pervojë e mirë të punosh një tekst i cili cdo herë është pritur me diskutime dhe …

Lexo me shume

FOTOEKSPOZITA “NJERIU DHE ARTISTI” PER ALEKSANDER MOISIUN

Jeta dhe arti i gjeniut të teatrit Aleksandër Moisiu erdhi mbrëmjen e së premtes nëpërmjet një fotoekspozitë. Piktura të ndryshme u prezantuan në ambjentet e teatrit “Migjeni” të qytetit të Shkodrës. Kjo falë bashkëpunimit të studiuesit shkodran Pjetër Logoreci në bashkëpunim me Ambasadën e Shqipërisë në Austri, Ambasadën Austriake në vendin tonë dhe Konsullin e nderit të Austrisë në Shkodër. …

Lexo me shume

” REIGEN” NE “MIGJENI”

” Reigen” ose ” Rrethi” nga Arthur Shnitzel  dhe në regji të Aloise Galle është shfaqja për publik të rritur mbi moshën 18 vjec e cila hap edhe sezonit teatror në Teatrin ” Migjeni” të Shkodrës e cila vjen në kuadër të vitit kulturor Austriak një bashkëpunim mes Bashkisë Shkodër dhe Ambasadës Austriake në Tiranë. Një shfaqje e cila cdo …

Lexo me shume