Monday , 20 September 2021

KULTURE

DITA NDËRKOMBËTARE E JAZZ-it, “ANDRRA N’TREN”

“Dita ndërkombëtare e Jazz-it” eshte zhvendosur ne Shkoder. Me tren nga Kryeqyteti per ne Shkoder organizatoret kane marre edhe 2 banda nga Italia per te sjelle nje nate jazz ne metropolin Verior.  Te rinjte janë kthyer pas në kohë, pikërisht në vitet ‘40-‘50, ku me të njëjtat veshje, muzikë e kërcime kanë ndërmarrë udhëtimin nga Tirana në Shkoder me tren.  Ndonese …

Lexo me shume

MBYLLET EDICIONI I 16-te I ÇMIMIT “PJETER GACI”

Xhovana Marku me 5 vota eshte shpallur fituese e edicionit te 16-te te cmimit “Pjeter Gaci”. Nje konkurs qe u zhvillua per 3 nete me rradhe ne teatrin “Migjeni” te qytetit te Shkodres dhe mbremjen e se Shtunes ishte dhe nata finale. E pranishme ne kete mbremje ishte edhe kryebashkiakja e Shkodres, Voltana Ademi, e cila tha se do te …

Lexo me shume

“MBREMJE KULTURORE SHQIPERI-HOLLANDE” NE SHKODER

Shoqata miqte e muzikes “Rozafa Expression” ne bashkepunim me korin “Utrecht Travel Singers” paraqiti mbremjen e se Premtes ne qendren e kendimit koral ne sallen “Marianne Graf” nje mbremje kulturore Shqiperi- Hollande. Ne repertor ishin pjese korale te vendeve te ndryshme te botes dhe aktiviteti ishte ne forme homazhi per kompozitorin e shquar shkodrane Prenke Jakova me rastin e 100-vjetorit …

Lexo me shume

RESTAUROHET PORTRETI I “ZOJES SE SHKODRES”

Pas 7 muajsh punë intensive nga specialistët e Institutit “Palazzo Spinelli” në Firence është rikthyer ne Shkoder, ikona e “Zojës së këshillit të mirë” pajtores së Shqipërisë. Në ceremoninë e prezantimit përveç drejtuesve të lartë të kishës Katolike, ishte edhe i dërguari i atit të shenjtë kardinali Franc Rode, si dhe ministrja e Kultures Mirela Kumbaro e ai i jashtëm …

Lexo me shume

REZULTATET E KERKIMEVE 20-VJEÇARE MBI VENDIN TONE NGA LUÇIA NADIN

Universiteti i Shkodres “Luigj Gurakuqi”, fakulteti i shkencave shoqerore ne bashkepunim me institutin e studimeve albanologjike organizuan kete te Hene nje aktivitet ne qytetin e Shkodres. E ftuar ishte studiuesja Lucia Nadin, qe perzantoi rezultatet e kerkimeve 20-vjecare mbi vendin tone. Kerkime, te cilat shtrihen ne nje periudhe kohore nga shekulli 15-te deri ne shek e 18-te. “Sot prezantojme rezultatet …

Lexo me shume

65 ARBERESHE HEDHIN “VALLEN E FITORES” NE SHKODER

Nga Kalabria deri ne Shkoder eshte kenduar “Vallja e fitores” . Mbremjen e se dieles Shkodra eshte ndezur nga vallet, kenget e bukura arbereshe dhe kostumet shume-ngjyreshe. Organizatori Mirsad Basha thote se eshte inspiruar nga festimet ne kalabri, per ta sjelle kete tradite edhe ne Shkoder. Oporttiunity grup ka dhene mbeshtetjen kryesore per aktivitetin. Flamuri me shqiponjen dy-krenare, dhe Gjergj Kasteriot Skenderbeu kame …

Lexo me shume

“RIKTHIMI I BIJVE TË SHQIPES NË FOLENË E SHQIPONJAVE”

Keshtu nisi te perkujtohej ne Lezhe beteja e fundit e heroit tone kombetar Gjergj Kastriot Skenderbeu. 550 vjetori i fitores solli ne kete qytet shqiptare nga pertej kufinjve te Shqiperise. “Rikthimi i Bijve të Shqipes në Folenë e Shqiponjave” u kthye ne nje dite feste. Arbereshe dhe shqiptare te maqedonise performuan pjese nga kultura meme ne memorialin e Beselidhjes se …

Lexo me shume

KONFERENCA SHKENCORE E “ZOJËS SE KESHILLIT TE MIRE”

Më shumë dritë mbi historinë e ikjes nga Shkodra dhe mbërritjes në Genazzano të “Zojës se Keshillit te mire”, po ashtu edhe mbi vet afreskun e shkëputur nga kisha rrëzë kalasë tentoi të hedhë dritë konferenca shkencore ndërkombetare që shenoi çeljen e aktiviteteve kushtuar 550 vjetorit të shpërnguljes së figurës së Zojës. “Një histori 550 vjecare, mistike, aktive, intriguese e …

Lexo me shume

TAKIM ME SHKRIMTARIN DHE AKADEMIKUN MALAZEZ, PAVLE GORANOVIQ

Ne vijim te aktiviteteve te organizuara per Diten Nderkombetare te Librit, Shoqata e Shkrimtareve te Shkodres zhvilloi kete te Shtune ne biblioteken publike “Marin Barleti” takimin me shkrimtarin dhe akademikun e njohur malazez, Pavle Goranoviq. Gjate ketij aktivitetiu be paraqitja e vellimit te tij poetik “Stinet e humbura”, perkthyer ne gjuhen shqipe nga Dimitrov Popoviq. Kryetari i shoqates se Shkrimtareve …

Lexo me shume

70-VJETORI I KRIJIMIT TE SHOQATES SE PARE FILATELIKE SHQIPTARE NE SHKODER

Ne kuader te 70-vjetorit te krijimit te shoqates se pare filatelike shqiptare ne Shkoder u zhvillua kete te Shtune nje aktivitet ne muzeun historik “Oso Kuka”. Anetari i fundit i shoqates filatelike te vitit 1947, Luigj Shabani, paraqiti ekspoziten individuale nga arkivi personal i tij. Shabani tha se Shkodra ka qene djepi i filatelise shqiptare, por ne ditet e fundit …

Lexo me shume