Monday , 20 September 2021

KULTURE

“SHKODRA JAZZ FESTIVAL” ME PIANISTIN PAOLO MARZOCCHI

Edicioni i 9 i “Shkodra Jazz Festivali” u ndal mbrëmjen e së mërkurës në teatrin “Migjeni” me një koncert për qytetarët shkodranë. I ftuar ishte pianisti i njohur Paolo Marzocchi, i cili përformoi pjesë të ndryshme muzikore. Ndërkohë, në një prononcim të tij, ai tha se është një emocion i madh pjesëmarrja në Shkodër dhe që po punon për muzikën …

Lexo me shume

EDICIONI I DYTE I RROK ACADEMY

Bashkë me “Shkodra Jazz Festival” ka nisur edhe edicioni i dytë i Rrok Academy. Një edicion i cili startoi edicionin e kaluar me degën Jazz e drejtuar nga Markelian Kapidani. Studentët e Jazz-it do të përformojnë darkave në lokalet e qytetit ku festa vazhdon. Ndërkohë, këtë vit, Rrok Academy do të pasurohet edhe nga dega Klasike e drejtuar nga violinisti …

Lexo me shume

“SHKODRA JAZZ FESTIVAL” RIKTHEHET NE SHKODER

“Shkodra Jazz Festival” rikthehet në qytetin e Shkodrës për të tretin vit rradhazi. Siç është bërë e ditur ky është edicioni i 9-të i këtij festivali ndërkombëtar të muzikës jazz, që zhvillohet në Shkodër që nga viti 2005 dhe që mbart me vete frymën e traditës së orkestrave të para të muzikës argëtuese perëndimore. Në lidhje me këtë festival, flet …

Lexo me shume

“SHKODRA JAZZ FESTIVAL”, EDICIONI I 9-te

Rikthehet për të tretin vit rradhazi në qytetin e Shkodrës “Shkodra Jazz Festival”. Ky është edicioni i 9-të i këtij festivali ndërkombëtar të muzikës jazz, që zhvillohet në Shkodër që nga viti 2005 dhe që mbart me vete frymën e traditës së orkestrave të para të muzikës argëtuese perëndimore. Në lidhje me këtë festival, flet edhe muzikanti i njohur Markelian …

Lexo me shume

GERMIMET NE ZONEN E BUSHATIT

Një qytet Ilir i cili daton nga shekulli i 6 para erës sonë u zbulua para pak kohësh në zonën e Bushatit të Bashkisë Vau Dejës. Ishte ekspedita arkeologjike shqiptaro – polake që gjatë gërmimeve zbuloi fakte interesante. Gjurmët e gjetura tregonin për një qytet që ndodhet rreth 10 km larg nga Shkodra dhe 20 km nga Lezha. Në lidhje …

Lexo me shume

KONCERTET MUZIKORE TE BUJAR QAMILIT

Ashtu si sezonet e tjera, edhe kjo verë ka sjell një numër të madh të koncerteve dhe mbrëmjeve muzikore nga “Mjeshtëri i Madh” Bujar Qamili. Në një intervistë për Tv Rozafa, këngëtari i mirënjohur shkodran Qamili flet për koncertet e realizuar nga ana e tij dhe bashkëpunimet më të fundit me këngëtarë të tjerë. Por, “Mjeshtëri i Madh” ndalet edhe …

Lexo me shume

MUZEU “OSO KUKA”, FLUKS TURISTESH NE SEZONIN E VERES

Muzeu “Oso Kuka”, muzeu i kështjellës dhe “Vendi i Dëshmisë dhe Kujtesës” njohin një numër prej rreth 8 mijë vizitorësh deri tani, duke përfshirë muajt Maj – Gusht. Një gjë e tillë bëhet e ditur nga përgjegjësi i arktivit pranë muzeut “Oso Kuka”, Anelmo Spahija. Ai thotë se turistët vijnë kryesisht nga Italia, Franca dhe vendet fqinje të Ballkanit. Ai …

Lexo me shume

RESTAURIMI I URES SE MESIT

Ura e Mesit në Shkodër i është nënshtruar një rikonstruksioni prej kohtësh. Tashmë ka hyrë faza e dytë për restaurimin e këtij monumenti të kulturës, që është vendosja e ndriçimit. Një bashkëpunim ky mes Drejtorisë Rajonale Kombëtare të Kulturës Shkodër dhe OSHEE Shkodër. Ndërkohë, për këtë investim flet edhe shefi i sektorit të teknikës pranë OSHEE Shkodër, Gjon Bala. Vendosja …

Lexo me shume

PANAIRI I 18 -te LIBRIT NE ULQIN

Për të 18 vit me radhë në qytetin bregdetar të Ulqinit është mbajtur panairi i Librit, në të cilin marrin pjesë 45 botues nga Ulqini, Tirana, Shkodra, Podgorica, Prishtina, Shkupi, Tetova e Gostivari. Në hapjen solemne të këtij panairi moren pjesë Ministri i Kulturës i Malit të Zi Aleksandar Bogdanoviq, si dhe Zevendes Ministri i Turizmit dhe Mjedisit te Shqiperise …

Lexo me shume

TRIBUNE FETARE PER RENDESINE E HAXHIT

Myftinia Shkodër ka organizuar këtë të shtunë një tribunë fetare në xhaminë e Parrucës. Një tribunë që mbahej me rastin e nisjes së haxhilierëve të këtij viti drejt vendeve të shenjta. I ftuar ishte hoxha i njohurn nga Maqedona Zekerija Bajrami, që foli për rëndësinë e haxhit, ndërkohë besimtarët i përshëndeti edhe myftiu i Shkodrës, Imam Muhamed Sytari. Ndërkohë, më …

Lexo me shume