Thursday , 23 February 2023

KULTURE

MUZEU “OSO KUKA”, FLUKS TURISTESH NE SEZONIN E VERES

Muzeu “Oso Kuka”, muzeu i kështjellës dhe “Vendi i Dëshmisë dhe Kujtesës” njohin një numër prej rreth 8 mijë vizitorësh deri tani, duke përfshirë muajt Maj – Gusht. Një gjë e tillë bëhet e ditur nga përgjegjësi i arktivit pranë muzeut “Oso Kuka”, Anelmo Spahija. Ai thotë se turistët vijnë kryesisht nga Italia, Franca dhe vendet fqinje të Ballkanit. Ai …

Lexo me shume

RESTAURIMI I URES SE MESIT

Ura e Mesit në Shkodër i është nënshtruar një rikonstruksioni prej kohtësh. Tashmë ka hyrë faza e dytë për restaurimin e këtij monumenti të kulturës, që është vendosja e ndriçimit. Një bashkëpunim ky mes Drejtorisë Rajonale Kombëtare të Kulturës Shkodër dhe OSHEE Shkodër. Ndërkohë, për këtë investim flet edhe shefi i sektorit të teknikës pranë OSHEE Shkodër, Gjon Bala. Vendosja …

Lexo me shume

PANAIRI I 18 -te LIBRIT NE ULQIN

Për të 18 vit me radhë në qytetin bregdetar të Ulqinit është mbajtur panairi i Librit, në të cilin marrin pjesë 45 botues nga Ulqini, Tirana, Shkodra, Podgorica, Prishtina, Shkupi, Tetova e Gostivari. Në hapjen solemne të këtij panairi moren pjesë Ministri i Kulturës i Malit të Zi Aleksandar Bogdanoviq, si dhe Zevendes Ministri i Turizmit dhe Mjedisit te Shqiperise …

Lexo me shume

TRIBUNE FETARE PER RENDESINE E HAXHIT

Myftinia Shkodër ka organizuar këtë të shtunë një tribunë fetare në xhaminë e Parrucës. Një tribunë që mbahej me rastin e nisjes së haxhilierëve të këtij viti drejt vendeve të shenjta. I ftuar ishte hoxha i njohurn nga Maqedona Zekerija Bajrami, që foli për rëndësinë e haxhit, ndërkohë besimtarët i përshëndeti edhe myftiu i Shkodrës, Imam Muhamed Sytari. Ndërkohë, më …

Lexo me shume

“PO SHKRUEJ PER VEDI E SHKODREN”, BOTOHET LIBRI I PIKTORIT SIMON RROTA

“Po shkruej për vedi e Shkodrën”. Kështu titullohej libri i botuar me ditarin e mbajtur nga piktori i njohur Simon Rrota. Promovimi i këtij libri u organizua në ambjentet e teatrit“Migjeni”të qytetit të Shkodrës. Libri fillon me shënime e ngjarje emocionuese që nga viti 1902, kur vendi ndodhej nën pushtimin osman. Dorëshkrimet flasin për momente interesante që autori i ka …

Lexo me shume

HAPET KAPAKU MBI DYSHEMENE E VENDVARRIMIT TE SKENDERBEUT, JA ÇFARE ZBULOHET

Kapaku mbi dyshemene e vendvarrimit te skenderbeut ne qytetin e Lezhes u hap. Poshte tij thuhej se kishte gjetje te rendesishme, por qe asnjehere nuk u publikuan. Televizoni Rozafa e kishte sjelle edhe me heret emblematiken qe shoqeronte zbulimet e bera 40 vite me pare nga arkeologet Frano Prendi, Loro Gjeçi dhe Ndue Përleka. U desh nderhyrja per restaurimin e …

Lexo me shume

PUNIMET TEK MEMORIALI I SKENDERBEUT, NDIKIM NE TURIZEM

Punimet e nisura per restaurimin e vendvarrimit të Skëndërbeut në qytetin e Lezhës, kanë dhënë ndikim mjaft negativ për sezonin turistik.Të shumtë janë turistet që i drejtohen Lezhës për të vizituar këtë aset historik, por që e gjejnë të mbyllur përshkak të punimeve që po kryhen.Vizitoret thonë se punimet mund të ishin realizuar në një kohë tjeter, dhe jo në …

Lexo me shume

SHEMBJA E GODINES SE TEATRIT KOMBETAR, RITA GJEKA: ESHTE TURP

Shëmbja e godinës së vjetër të teatrit kombëtar në Tiranë vijon të jetë një temë e diskutuar në vendin tonë. Komentet kanë qënë të shumta kohët e fundit dhe në përkrahje të artistëve ka qënë edhe opozita që ka dalë kundër shembjes së godinës. Për drejtoren e teatrit “Migjeni” Rita Gjeka, është një turp shembja e teatrit dhe shpreson që …

Lexo me shume

TAKIM SURPRIZE ME SHKRIMTARIN ZIJA VUKAJ

Aktorët e teatrit “Migjeni” organizuan pasditën e së enjtes një takim të thjeshtë në oborrin e teatrit. Në këtë takim ishte i ftuar shkrimtari i njohur shkodran Zija Vukaj. Një takim i përgatitur në mënyrë surprizë për shkrimtarin Vukaj nga drejtoreshja e teatrit, Rita Gjeka. Për të, mesazhi i këtij takimi, është që të promovohen vlerat Në fakt, ky format …

Lexo me shume

NUMRI I VIZITOREVE PRANE MUZEUT “VENDI I DESHMISE DHE KUJTESES” NE RRITJE

Numri i vizitorëve ka njohur një rritje në 6 mujorin e parë të këtij viti pranë muzeut “Vendi i Dëshmisë dhe Kujtesës” në qytetin e Shkodrës. Është vetë përgjegjësi pranë këtij muzeu, Pjerin Mirdita, që bën të ditur një fakt të tillë. Sipas tij, ka pasur më shumë vizitorë se në të njëjtën periudhë te një viti më parë. Turistë …

Lexo me shume