Tuesday , 26 October 2021

KULTURE

“TI JE DASHURIA” I AUTORIT DAVID BOSETA

Këtë të shtunë poeti i njohur shkodran David Boseta ka prezantuar librin e tij më të ri. Libri me titull “Ti je dashuria” u promovua në ambjentet e biblotekës “Marin Barleti” të qytetit të Shkodrës. Një libër me poezi që i kushtohen dashurisë, e kjo për shkak se gjithçka në jetë lind nga dashuria dhe pjesa më e madhe e …

Lexo me shume

ANGJELIN NENSHATI, DESHMITAR MES DY KOHEVE

Muzeu “Marubi” ka organizuar pasditën e së premtes hapjen e ekspozitës retrospektive kushtuar fotografit të njohur Angjelin Nenshati.  Kjo ekspozitë vinte si rezultat i programit të ekspozitave “Archive Reloaded”, ku vëmendja është e orientuar në koleksionet e paekspozuara më parë për publikun. Një ekspozitë që orientohet në dy drejtime: në periudhën e diktaturës komuniste dhe në atë të tranzicionit të …

Lexo me shume

“VIVA LA MUSICA” NE DITEN BOTERORE TE MUZIKES

E kthyer në traditë tashmë, kori dhe solistët e shoqatës “Rozafa Expression” kanë organizuar Festën e Muzikës, me koncertin e titulluar “Viva La Musica”. Një koncert që jepet çdo vit në Ditën Ndërkombëtare të Muzikës, që shënohet me datë 21 qershor. Edhe këtë vit koncerti festiv tradicional u organizua në ambjentin e hapur të sallës “Marianne Graf” të Qendrës së …

Lexo me shume

NIS RESTAURIMI I MEMORIALIT TE SKENDERBEUT NE LEZHE

Vendvarrimi i Gjergj Kastriotit në qytetin e Lezhës do të pësojë ndryshime thelbesore, brenda 6 muajve të ardhshem.Ministria e Kultures ka nisur zbatimin e projektit të Bashkisë Lezhë për restaurimin e plotë të këtij objekti me rëndësi të madhe kombetare, punimet e të cilit parashikojne dhenien e një pamje tjeter pjesës muzeale. Pas 37 vitesh, kjo është ndërhyrja e parë …

Lexo me shume

MARK GJOKA FESTON 60-VJETORIN E LINDJES DHE 40-VJETORIN E NGJITJES NE SKENE

Kantautori i njohur mjeshtri i madh Mark Gjoka ka festuar 60-vjetorin e lindjes, si dhe 40-vjetorin e ngjitjes në skenë.Me ketë rast nën kujdesin e Altin Prenges në ambjentet e Mrizit të Zanave në Fishtë të Lezhës u organizua një veprimtari e veçantë e titulluar të ruajmë rrënjet tona, ndërsa merrnin pjese politikan, artist si dhe miq e bashkëpunëtor të …

Lexo me shume

“ANTALOGJI – GEGNISHTJA POETIKE”, LIBRI I RI I FILIP GURAZIUT

Në kuadrin e aktiviteteve të “Pro Gegnishtes”, Instituti i promovimit të vlerave në gjuhën shqipe ka organizuar këtë të shtunë një aktivitet në kinema “Millenium”. Një aktivitet në të cilin u promovua libri i ri i këshilltarit bashkiak Shkodër, Filip Guraziu, me titull “Antalogji – Gegnishtja Poetike”. Autori foli për rëndësinë që ka gegnishtja në ditët e sotme. Në promovimin …

Lexo me shume

“AHENGU SHKODRAN DHE TRANSFORMIME TE TIJ NE PERIUDHEN SOCIALISTE”

Në kuadër të programit të bisedave për artin, këtë të mërkurë u zhvillua takimi i rradhës në Galerinë e Arteve Shkodër. I ftuar ishte pedagogu në universitetin e Shkodrës, Edmir Ballgjati. Tema e këtij takimit ishte “Ahengu Shkodran dhe transformime të tij në periudhën socialiste”. Për Ballgjatin kjo është një temë komplekse pasi pasqyron një sëri ndryshimesh jo të vogla. …

Lexo me shume

16-VJEÇARJA NGA SHKODRA SHPALLET MODELJA ME E MIRE SHQIPTARE

Mbreme ne pallatin e kongreseve u mbajt Miss Univers Albania. Gjate aktivitetit u ndane shume cmime prestigjoze, por nje nder cmimet ishte shpallja e modeles me te mire shqiptare. Ajo eshte Arnisa Mucmeraj, vajza 16-vjecare nga Shkodra, e cila tashme do jete pjese e pasarelave te botes. Si gjithmone Shpresa Drrasati vazhdon te mbaje qytetin e Shkodres me cmime triumfuese dhe …

Lexo me shume

“E VERTETA E HIDHUR 2”, PERKTHYER NGA TEOLOGU HAMJA

“E vërteta e Hidhur 2”, një libër i shkruar nga dijetari i njohur Shejkh Muhamed El-Gazali erdhi i përkthyer nga teologu i Shkodrës, Lavdrim Hamja. Ai kishte vendosur që vëllimin e dytë të këtij libri ta promovonte në muajin e Ramazanit. Në një aktivitet ku merrte pjesë edhe kryetari i Komunitetit Musliman Shqiptar, Skender Bruçaj. Myftiu i Shkodrës, imam Muhamed …

Lexo me shume

MBYLLET FESTIVALI I 56-te MBAREKOMBETAR PER FEMIJET

2 vajzat nga Elbasani, Iris Sula dhe Samanta Qoshku, me këngën “Çdo gjë do dashuri” janë shpallur fituese të edicionit të 56-të të festivalit mbarëkombëtar të këngës për fëmijë në Shkodër. Një këngë me muzikë dhe orkestrim të Edmond Zhulalit dhe tekst të Ledi Shqiponjës, që mori pikët maksimale mes 22 interpretimeve. Ishin votat e fëmijeve konkurent që vlerësuan në …

Lexo me shume