Thursday , 23 February 2023

KULTURE

“AHENGU SHKODRAN DHE TRANSFORMIME TE TIJ NE PERIUDHEN SOCIALISTE”

Në kuadër të programit të bisedave për artin, këtë të mërkurë u zhvillua takimi i rradhës në Galerinë e Arteve Shkodër. I ftuar ishte pedagogu në universitetin e Shkodrës, Edmir Ballgjati. Tema e këtij takimit ishte “Ahengu Shkodran dhe transformime të tij në periudhën socialiste”. Për Ballgjatin kjo është një temë komplekse pasi pasqyron një sëri ndryshimesh jo të vogla. …

Lexo me shume

16-VJEÇARJA NGA SHKODRA SHPALLET MODELJA ME E MIRE SHQIPTARE

Mbreme ne pallatin e kongreseve u mbajt Miss Univers Albania. Gjate aktivitetit u ndane shume cmime prestigjoze, por nje nder cmimet ishte shpallja e modeles me te mire shqiptare. Ajo eshte Arnisa Mucmeraj, vajza 16-vjecare nga Shkodra, e cila tashme do jete pjese e pasarelave te botes. Si gjithmone Shpresa Drrasati vazhdon te mbaje qytetin e Shkodres me cmime triumfuese dhe …

Lexo me shume

“E VERTETA E HIDHUR 2”, PERKTHYER NGA TEOLOGU HAMJA

“E vërteta e Hidhur 2”, një libër i shkruar nga dijetari i njohur Shejkh Muhamed El-Gazali erdhi i përkthyer nga teologu i Shkodrës, Lavdrim Hamja. Ai kishte vendosur që vëllimin e dytë të këtij libri ta promovonte në muajin e Ramazanit. Në një aktivitet ku merrte pjesë edhe kryetari i Komunitetit Musliman Shqiptar, Skender Bruçaj. Myftiu i Shkodrës, imam Muhamed …

Lexo me shume

MBYLLET FESTIVALI I 56-te MBAREKOMBETAR PER FEMIJET

2 vajzat nga Elbasani, Iris Sula dhe Samanta Qoshku, me këngën “Çdo gjë do dashuri” janë shpallur fituese të edicionit të 56-të të festivalit mbarëkombëtar të këngës për fëmijë në Shkodër. Një këngë me muzikë dhe orkestrim të Edmond Zhulalit dhe tekst të Ledi Shqiponjës, që mori pikët maksimale mes 22 interpretimeve. Ishin votat e fëmijeve konkurent që vlerësuan në …

Lexo me shume

PERMBYLLET MUAJI KUSHTUAR “ZOJES SE KESHILLIT TE MIRE”

Pasditën e së premtës, besimtarët e krishterë të qytetit të Shkodrës kanë përmbyllur muajin kushtuar “Zojës së Këshillit të mirë”, Pajtores së Shqipërisë. Mesha e shenjtë u kremtua nga arqipeshkëvi i dioqezës Shkodër –Pult, Imzot Angelo Massafra. Në fjalën e tij, ai u ndal tek forca e madhe e besimit dhe mbrojtja që shqiptarët kanë gjetur edhe në ditët më …

Lexo me shume

STARTON FESTIVALI I 56-te MBAREKOMBETAR I KENGES PER FEMIJE

Mbrëmjen e së premtes ka startuar Festivali i 56-të Mbarëkombëtar i Këngës për Fëmijë në qytetin e Shkodrës. Një festival i kthyer në traditë prej vitesh në këtë qytet, por ndryshe nga edicionet e tjera, këtë herë u organizua në ambjentet e teatrit “Migjeni”. Drejtori i festivalit, Kujtim Alia, thotë se disa pikësynime që i kishim vënë vetes i realizuam. Ndërkohë, …

Lexo me shume

NDAHET NGA JETA GAZETARJA SHKODRANE SUZANA DIBRA

Mesditen e se enjtes eshte ndare nga jeta ne menyre te papritur spikerja e mirenjohur e Radio Shkodres, Suzana Dibra. Prej rreth 40 vitesh ne kete institucion, Dibra ishte kthyer ne nje embleme te padiskutueshme me zerin e saj te veçante. Mesohet se Suzana Dibra ka nderruar jete pas nje ataku kardiak. Ajo punoi shume vite ne Radio Shkodra dhe …

Lexo me shume

“VEPRA POETIKE”, LIBRI I RI I ARBEN PRENDIT

Departamenti i Letërsisë në Fakultetin e Shkencave Shoqërore të Universitetit të Shkodrës “Luigj Gurakuqi” organizon këtë të mërkurë një veprimtari promovuese të librit më të ri të pedagogut Arben Prendi. Libri i ri me titull “Vepra poetike” përfshin një përzgjedhje të krijimtarisë më të mirë të tij dhe është e strukturuar në shtatë cikle. Poezitë janë të natyrës meditative dhe …

Lexo me shume

FESTIVALI I 56-te MBAREKOMBETAR I KENGES PER FEMIJE

Me 1 Qërshor starton Festivali i 56-të Mbarëkombëtar i Këngës për Fëmijë në qytetin e Shkodrës. Një festival i kthyer në traditë prej vitesh në këtë qytet, por ndryshe nga edicionet e tjera, këtë herë do të organizohet në ambjentet e teatrit “Migjeni”. Drejtori i festivalit, Kujtim Alia, tregon mënyrën e organizimit të këtij edicioni. Ai premton se do të …

Lexo me shume

“DHOMA E NDRITESHME” E ROLAND BARTHES VJEN NE SHQIP

Roland Barthes, themeluesi i shume shkollave te mendimit si strukturalizmi, semiotika, teoria sociale, teoria e dizajnit, antropologjia dhe post-strukturalizmi, vjen ne gjuhen Shqipe me vepren e tij ” Dhoma e ndriteshme” e perkthyer nga studjuesi dhe pedagogu i Universitetit te Arteve Zef Paci. Nje veper studmore mbi fotografine dhe ku autori merret me vecorite e saj. Per Lek Gjeloshin shefin …

Lexo me shume