Monday , 20 September 2021

KULTURE

Ekspozita me teme “Bejme art me mbetjet urbane

Eshte organizuar ekspozita me femijet nga Shqiperia dhe Mali i Zi me rreth 80 punime me teme Bejme art me mbetjet urbane. Pranvera Marku, menaxhere e projektit per Kelmendin shprehet e lumtur per kete ekspozite e cila eshte organizuar per nje kohe shume te shkurter.Me tej ka folur dhe menaxheria e projektit ne komunen e tuzit, Fedra Raicevic e cila …

Lexo me shume

KONCERT ME PIANISTET E VEGJEL

Ne sallen e koncerteve te shkolles artistike Prenke Jakova eshte zhvilluar koncerti me femijet e ciklit te ulet, te cilet ishin pjesmarres ne aktivitetin artistik Concorso Musicale Europeo Don Matteo Colucci i organizuar para pak ditesh ne Bari te Italise. Nnxenesit e kesaj shkolle do te marrin pjese perseri ne koncerte qe do te zhvillohen jashte Shqiperise, pasi ne kete …

Lexo me shume

80 VJETORI I HUMORISTIT, PAULIN PREKA

Kete te Premte ne Teatrin Migjeni u rikthye ne skene Artisti i madh Paulin Preka. Ne kuader te 80 Vjetorit ka realizuar nje shfaqje mbreslenese, e cila eshte edhe shfaqja permbyllese e jetes se tij artistike. Emocionet i shprehi edhe per kamerat. Shfaqja ishte menduar ne cdo detaj ashtu sic i ka hije nje artisti te tille ku i ka …

Lexo me shume

GARE ME BIIKLETA

sht prganizuar aktiviteti Gare me Bicikleta me femijet e kopshteve te qytetit nga Drejtoria Arsimore Shkoder dhe Qendra Kulturore e Femijeve. Inspektori per edukimin fizik ne drejtorin Arsimore, Entri Caku tha se qellimi i ketij aktiviteti eshte qe femijet te perdorin sa me shume bicikletat. Ky aktivitet ka si qellim nxitjen e levizjes me bicikleta per nje jete sa me …

Lexo me shume

MBREMJA MUZIKORE AHENGU SHKODRAN

Ne mjediset e jashtme te muzeumit te Shkodres u zhvillua mbremja muzikore e titulluar Ahengu Shkodran. Aktiviteti eshte organizuar nga qendra e kultures Pjeter Gaci e Bashkise Shkoder, ku kane marre pjese artiste te njohur shkodrane, e kryesisht ata qe interpretojne kengen dhe muziken popullore shkodrane. Mbremja muzikore Ahengu Shkodran eshte ndjekur me interesim nga rtedashesit e shumte, te cilet …

Lexo me shume

PAPA FALENDERON SHQIPERINE NE SHEN PJETER

Pas vizits s tij n Shqipri, Papa Franeksu ka folur pr vizitn e tij n vendin ton t dieln 21 shtatorit, ku ka falenderuar t gjith popullin shqiptarpr mikpritjen e br, duke e cilsuar at nj popull martir.Kto deklarata Ati i Shenjt i ka br n Udiencn e Prgjithsme me Ipeshkvinjt n sheshin Shn Pjetr, e para q pas vizits …

Lexo me shume

PERCILLEN HAXHILERET E KETIJ VITI!

Myftinia e Shkodres ka bere prcjelljen e haxhilerve t Zons Shkodr pr n Qabe, t cilt u nisn pr t’iu prgjigjur thirrjes s Zotit (xh.sh) n kryerjen e obligimit t Haxhit. N prcjelljen e tyre, kishin dal imam, besimtar dhe familjar e t afrm t haxhilerve, ndersa myftiu I Shkodres Imam Muhamed Sytari ka percjellur mesazhin. Kt vit, 29 besimtar …

Lexo me shume

Siguria e Paps, policia nis zbatimin e masave

Policia e Tirans ka nisur n ort e para t s shtuns zbatimin e masave t siguris me rastin e vizits s Papa Franeskut. Si pjes e ktyre masave sht ndaluar qarkullimi i automjeteve prgjat bulevardit Dshmort Kombit dhe forca t shumta policore jan vendosur npr kryeqzimet kryesore t kryeqytetit pr t normalizuar trafikun. N t njjtn koh ka nisur …

Lexo me shume