Thursday , 23 February 2023

NEWS

KISHE KUSHTUAR 38 MARTIREVE SHQIPTAR NE ULQIN

Është bekuar gurëtehemli i Kishës kushtuar 38 martirëve  të fesë në Ulqin. Në ceremonin e bekimit mori pjesë edhe kryeipeshkvi i Tivarit, imzot Rrok Gjonlleshaj bekoi gurthemelin e Kishës së re në Ulqin. Kryeipeshkvi Tivarit imzot Gjonlleshaj, në fjalën e rastit u ndal te shërbimi e misioni i këtij Tempulli të ri, kushtuar Imzot Vinçenc Prennushit e 37-të Martirëve të …

Lexo me shume

ARRESTOHEN DY PERSONA NE LEZHE

Policia e Lezhës ka vënë në pranga dy të rinj, njëri prej të cilëve ishte me masën e sigurisë “arrest shtëpie”. Uniformat blu kanë marrë informacion nga qytetarët se një shtetas i cili ishte me masë sigurie “Arrest shtëpie” po qarkullonte me makinë në Rrëshen sëbashku me një shtetas tjetër i cili dyshohej se kishte armë zjarri me vete.Mbi bazën …

Lexo me shume

TREGU NE STOM – GOLEM RREZIKON TE MBYLLET

Tregu në Stom- Golem te Bashkisë Shkodër nuk plotëson kushtet për tregtim. Kryeveterineri i Qarkut Shkodër, Serlim Kraja, thotë se në këtë treg rreziku për të tregtuar kafshë jashtë kushteve higjeno-sanitare është i lartë, çka mund të rrezikojë edhe mbylljen e tij. Ai thekson se ka pasur disa herë hyrje të kafshëve të pa çertefikuara. Si rrjedhojë pritet të ketë …

Lexo me shume

STARTOJNE KAMPIONATET PRANVERORE NE SHKODER

Këtë të mërkure kanë startuar lojërat e kampionateve pranverore. Lojëra që organizohen falë bashkëpunimit të Qëndres Kulturore të Fëmijeve Shkodër, Bashkisë Shkodër dhe Drejtorisë Arsimore Rajonale Shkodër. Në ditën e parë u zhvilluan garat me patina dhe inspektori i QKF Shkodër, Agim Troshani tregon më shumë rreth këtij kampionati. Gjithashtu, ai i bën thirrje prindërve që të aktivizojnë sa më …

Lexo me shume

ELSIDITA SELAJ PJESMARRËSE NË “LOJËRAT OLIMPIKE RINORE”

Boksierja shkodrane Elsidita Selaj do të jetë pjesë e delegacionit shqiptar që do të marrë pjesë në Lojërat Olimpike Rinore që do të zhvillohen në Buenos Aires të Argjentinës gjatë muajit të ardhshëm. Këtë të drejtë ajo e ka fituar që nga pjesmarrja në Kampionatin Europian gjatë muajit prill të këtij viti. Medalja e argjentë e fituar në atë kompeticion, …

Lexo me shume

PAGESAT, SHTETI NE BORXH ME TE VERBERIT

Të verbërit në vendin tonë përballen me problematika të shumta. Një prej tyre janë edhe pagesat. Zv/presidenti i shoqatës kombëtare të verbërve, Fran Gjolaj, thotë se nga viti 2005 deri në 2010 pagesa e verbërisë nuk është rritur njëkohësisht me rritjen e rrogave dhe pensioneve. Si rrjedhojë, shteti ka krijuar ndaj të verbërve një borxh prej 1 mln lekë. Por, …

Lexo me shume

VELIU: NE SHKODER KEMI GODITUR DY GRUPE KRIMINALE

Ne një prononcim per media Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu flet pas analizës së Policisë së Shkodrës ku mori pjesë edhe vetë ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj. Ai u shpreh  se  policia e Shkodrës ka përparuar si në luftën kundër kultivimit të kanabisit ashtu edhe në luftën nga grupeve të krimit, dhe se tha se janë …

Lexo me shume

FERDINAND MARA ZGJIDHET DREJTUES I POLICISE NE LEZHE

Pasi ka prezantuar para strukturave vendore Ferdinand Marën si drejtuesin e ri të Policisë Vendore të Lezhës, Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj i cli shoqerohejh edhe nga Drejtori i pergjithshem i policise se shtetit ardit veliu ka komentuar edhe situatën me rendin në këtë qark. Goditja e grupeve kriminale dhe aktivitetit të krijuar prej tyre, kryesisht për grupet kriminale nga …

Lexo me shume

BLLOKOHET RRUGA NACIONALE RUBIK-LEZHE

Rruga e vjeter nacionale Lezhë-Rubik është bllokuar prej dy ditësh përshkak të rreshqitjes së dherave dhe gureve.Rreshqitja ka ndodhur në afërsi të fshatit Rrasfik, ndërsa nga kjo situatë rrezikohet dhe një shtyllë e tensionit të lartë.Për zhbllokimin e rruges është angazhuar menjëherë firma kontraktore që mirmban këtë segment rrugor.Punëtore e mjete janë angazhuar për lagmin e dherave dhe gurëve në …

Lexo me shume

VLLAZNIA FITON THELLËSISHT 7-1 MIQËSOREN ME “VLLAZNINË B”

Vllaznia ka fituar me rezultatin e thellë 7-1 miqësoren e luajtur pasditen e së shtunës në Ulqin ndaj Vllaznisë B. Padyshim që diferencat në mes dy ekipeve ishin prezente, për më tepër që ekipi i dytë i klubit shkodran kishte edhe mungesa në rradhët e tij. Në pjesën e parë të ndeshjes janë shënuar 4 gola, dy prej të cilëve …

Lexo me shume